İşverenler çalışanlarını aşı yaptırmaya zorlayabilir mi?

Olay Gazetesi Yazarı Fatih Acar, son günlerde herkesin kafasını meşgul eden koronavirüs aşısıyla ilgili merak edilen konuyu bugünkü köşesine taşıdı…

İşverenler çalışanlarını aşı yaptırmaya zorlayabilir mi?

Acar, yazısında şu bilgileri verdi:

Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında yaygın aşılama çalışmaları yapılırken, gerek dünyada gerekse ülkemizde, tercihini aşı olmama yönünde kullanan kişilerle ilgili değerlendirmeler ve bu kapsamda işverenlerin çalışanlarını aşı yaptırmaya zorlayıp zorlayamayacakları ile ilgili tartışmalar hala devam etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde büyük bir market zinciri ve özel bir bankanın aşı tutumu sosyal medyada gündeme gelmiş ve tartışılmıştı. Banka, aşı olmayan çalışanları binaya almayacağını belirtti. Bazı tepkiler üzerine söz konusu kararın diğer çalışanları korumayı amaçladığı ve ofiste aşı olan ve olmayanlar için ayrı bölümler yapılacağı açıklandı. Konuyla ilgili dünyadan da benzer haberler gelmekte. ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, belli bir tarihe kadar aşı doğrulaması yapmayan personeli ofise almayacaklarını duyurdu. Delta Havayolları ABD’de aşıyı zorunlu kılan ilk büyük şirket oldu. Şirket yeni işe alımlarda Covid aşısı zorunluluğu getirdiğini duyurdu.

Dünyada ve ülkemizde bu konular tartışılırken şu aşamada ülkemizde henüz salgın sebebiyle aşı olmayı zorunlu kılan bir yasal düzenlemenin olmadığını söyleyebiliriz.

Bu kapsamda iş ve sosyal güvenlik uygulamaları açısından;

Aşı olmayan işçinin iş sözleşmesi tazminatlı/tazminatsız feshedilebilir mi?

Tazminatla işten çıkarmada işçinin aşı olmayı reddetmesi, fesih için “geçerli sebep” sayılabilir mi?

Aşı olmadığı için “Covid Pozitif” olan veya temaslı durumda olan işçi ile ilgili işverenin yaptırım (fesih, disiplin cezası, ücretsiz izin vb.) uygulama yetkisi var mıdır? 

Aşı olmayı reddeden işçi, aşı oluncaya kadar ücretsiz izne çıkarılabilir mi?

Aşı olmayı reddeden işçinin çalışma yeri, saatleri, pozisyonu ve iş koşulları, bu sebeple değiştirilebilir mi?

soruları sıkça sorulmaktadır.

Olay Gazetesi Yazarı Fatih Acar’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X