1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İYİ Parti'den 'sokak' siyaseti: Anlat hemşerim, dertleşelim!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ Parti'den 'sokak' siyaseti: Anlat hemşerim, dertleşelim!

A+A-

Kurulduğunda toplumun ilgisi ve beklentisi yüksekti. Fakat, çok erken gelen 24 Haziran seçiminde hedeflediği sonucu alamayan İYİ Parti şimdi yerel seçimle çıkış planlıyor.

Bu amaçla...

İşe teşkilat revizyonuyla başladı ve Bursa'nın tanıdığı bir isim olan Dr. Yahya Bahadır başkanlığında 60 kişilik yeni bir yönetim oluşturup yeni bir heyecanla kollar sıvandı.

1.-yazi-icin-iyi-parti-il-baskani-yahya-bahadir.jpgİYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, süreci anlatırken söze "Bu partinin Kurucu İl Sekreteri'yim. 25 yıllık devlet memurluğu ve 35 yıllık hekimliği yaşamında İYİ Parti ile siyasete adım attım" diye başladı ve şunu söyledi:

"Yönetimden bir çok arkadaşımız seçimlerde aday olduğu için boşalmanın sıkıntısını yaşadık ve güçlendirme ihtiyacı doğdu.",

Yeni yönetimin kriterini şöyle açıkladı:

"Yerel yönetim seçimlerinde aday olmayı düşünmeyen, sahada çalışacak, daha dinamik, kadın ve genç oranı daha yüksek bir yönetim oluşturuldu."

Şunun altını çizdi:

"60 kişilik yönetimin yüzde 40'ı 35 yaşın altında genç, dinamik ve liyakat sahibi arkadaşlarımızdan kuruldu. Bu kadro deneyimlilerle harmanlandı."

Şunu da ekledi:

"Bizde yüzde 25 kadın kotası var, ama yönetimin yüzde 30'u kadın. Ayrıca engelli arkadaşlarımız, hatta Başkanlık Divanı üyemiz var."

Yeni kadronun seçim stratejisini ise şu sözlerle dile getirdi:

"Seçim sokakta kazanılır. Sokakta, meydanlarda bir bir milletle konuşup kaynaşarak siyaset yapacağız."

Slogan da belli:

"İnsanlarımıza 'Anlat hemşerim, dertleşelim, beraber çözelim' diyeceğiz."

Hedef de şu:

"24 Haziran'da aldığımız yüzde 10 oy en düşük çıtamız. Öncelikle bunu en yükseğe çıkarmak hedefimiz. Yükselen parti olacağız. Genel seçimde iktidara geldiğimizde Türkiye'yi şaha kaldıracağımızı göstereceğiz."

Yerel seçime de şöyle bakıyor:

"Yerel seçimlerde belediye başkan adayının niteliği ve tanınırlığı etkili oluyor. O nedenle sevilen, sayılan, işinin ehli ve güçlü adaylarla iddialı olarak seçime girip kazanacağız."

Bu noktada...

Bazı isimler olduğunu, ancak 1-2 aya kadar kesinleşeceğini ifade edip ekledi:

"Yerel seçimler bizim için çıpa olacak. Toplumun değişim ihtiyacını İYİ Parti karşılayacak."

 

Başka partiyle değil, milletle ittifak

 

İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır’a ittifak görüşmelerini anımsatıp “Millet İttifakı’nda yeniden yer alır mısınız?” diye sorduk.

Şu cevabı verdi:

“24 Haziran seçimine girememe durumuyla karşı karşıya kalınca ittifak oluştu. Fakat bu ittifakın çok da yararını göremedik.”

Şunu vurguladı:

“Bir başka partiyle ittifak söz konusu değil, milletle ittifak yaparak seçime gireceğiz ve kendi adaylarımızı çıkaracağız. Zaten belediye başkanlığında bir adayda birleşerek millet kendisi ittifakı yapıyor.”

 

Bu bir rekor: İYİ Parti Bursa teşkilatı 215 kişiyle Akşener’e gitti

 

3.-yazi-icin-iyi-parti-il-teskilati-ve-meral-aksener.jpgAslında… Bu siyasi bir rekor olarak kayıtlara geçecek. Çünkü, hiçbir partide bu kadar kalabalık bir kadroyla Genel Başkan ziyaretine gidilmedi.

O nedenle…

Dr. Yahya Bahadır başkanlığındaki İYİ Parti İl Yönetim Kurulu ile ilçe başkan ve yönetimlerinden oluşan 215 kişilik kafilenin Ankara ziyareti siyasi rekor getirdi.

Gece…

Otobüslerle yola çıkan İYİ Parti Bursa teşkilatları, sabah Ankara’ya ulaştılar. Önce Genel Merkez’de ziyaretlerde bulundular, sonra İYİ Parti’nin TBMM Grubu toplantısına konuk olarak katıldılar.

Hatta…

Böylesine yüksek katılımla ziyaret nedeniyle İYİ parti Genel Başkanı Meral Akşener kürsüden Bursa’ya teşekkür etti.

Bursa heyeti ayrıca Anıtkabir’e gidip Atatürk’ün huzuruna da çıktı.

 

BTSO turizmi konuşuyor

 

Bursa turizm bileşenlerinin Gölyazı çıkarmasında yer alan BTSO bugün aynı dinamikleri buluşturan bir etkinliğe imza atıyor.

BTSO Turizm Konseyi Başkanı Sibel Cura Ölçülüoğlu evsahipliğinde bugün saat 14.30’da başlayacak toplantıya seyyah Saffet Emre Tonguç konuk olacak.

 

Dünyanın ve bölgenin sorunu felsefenin gündemi: Savaş ve barış

 

Uludağ Üniversitesi Felsefe Bölümü gelenekselleştirdiği Uluslararası Felsefe Kongresi’nin bu yıl dördüncüsünü yapıyor.

Üstelik…

11-13 Ekim tarihlerindeki kongrenin ana teması dünyanın ve bölgemizin sorunu Savaş ve Barış olacak,

5.-yazi-icin-prof.-dr.-abdulkadir-cucen,-dis-hekimi-gurkan-kaya,-4.-felsefe-kongresi-001.jpgNitekim…

Bursa Felsefe Kulübü Başkanı Diş hekimi Gürkan Kaya ile birlikte ziyarete gelen Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Çüçcen neden Savaş ve Barış teması seçildiğini şöyle açıkladı:

“Şu an yaşadıklarımız bağlamında felsefenin güncelliğinden bir şey kaybetmediğini göstermek istiyoruz. Dünya problemleri karşısında felsefenin ve felsefecinin takındığı tutumun nasıl olması gerektiğini sorguluyoruz. Savaş ve Barış kelimeleri üzerine geniş bir bakış açısı hedefliyoruz.”

96 konuşmacının katılacağı 3 günlük etkinlikte 23 yabancı konuşmacı aynı anda 4 ayrı oturumda konuşacak.

Açılış konuşmasını Ege Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Arslan, kapanış konuşmasını ise Almanya Flensburg Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ulrich Glassmann yapacak.

 

Mudanya’da Yaşar Paşa’yı üzen başvuru

 

6.-yazi-icin-yasar-karagoz---emekli-tumgeneral.jpgEmekli Tümgeneral Yaşar Karagöz’ü tanırız. Yılın büyük bölümünü Mudanya’daki iki evinde geçirir. Askeri yaşamında Bosna harekatını yönetti, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. 2011 seçiminde CHP Bursa 9. sıra adayıydı.

Yapısı gereği sorgulamayı sever, belediyeye imarla ilgili dilekçeler verip bilgi ister. Fakat, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın hakkında dilekçe vermesinin kısıtlanması isteğiyle dava açtığını öğrenince çok üzüldü.

Konuştuğumuzda dilekçeden vazgeçme niyeti yoktu. Konuyu Kılıçdaroğlu’na götürmeye kararlı gördük.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.