1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kafasına göre zam yapana müsaade yok
Kafasına göre zam yapana müsaade yok

Kafasına göre zam yapana müsaade yok

Ürünlerine haksız zam yapanları durumun fırsatçıları olarak gördüklerini dile getiren TİM Başkanı Gülle, yapılan eylemlerin hepsinin takip edildiğini kaydetti.

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, sattığı üründe kafasına göre zam yapanlara müsaade edilmeyeceğini söyledi.

Gülle, ihracatçılar açısından kurdaki oynaklık ve dolardaki yükselişi değerlendirdi. Dövizde son günlerde yaşanan artışı bahane ederek ürünlerine zam yapanları kınadıklarını vurgulayan Gülle, Türkiye'nin bekası için herkesin tek yürek olması gerektiğinin altını çizdi.

Ürünlerine haksız zam yapanları durumun fırsatçıları olarak gördüklerini kaydeden Gülle, ‘'Bunlar ticaretten günlük faydalar peşinde koşanlar. İlgili bakanlıklar arz-talep dengesini bozucu eylemlerin hepsini takip ve tespit ediyor. Sattığı üründe kafasına göre fahiş zam yapanlara müsaade edilmeyecek, burası eski Türkiye değil. Gerek tarım ürünlerinde yapılan manipülatif uygulamalarla gerekse malı kısmakla ve pres oluşturup fiyat belirlemekle yapılan işlerin hepsi takip ediliyor. Yerli malımızda bile zam yapılması üzüntü verici ama bu konularda devletimizin yaptırımları olacaktır'' dedi.

İHRACATÇININ LEHİNE DEĞİL

TİM olarak ihracat hedeflerini tutturma yolunda ilerlediklerine işaret eden Gülle, ABD'nin son zamanlarda çeliğe getirdiği ikinci verginin çelik ihracatını etkilediğini anlattı. İhracatçının geçmişte kurla ilgili sürekli şikayet içinde olduğuna ve kurdaki yükselişi de ihracatçının lehine yorumlayamadıklarına dikkati çeken Gülle, şöyle devam etti: ‘'Bu kadar spekülatif çok ciddi dalgalanmalar ihracatın ve ihracatçının lehine olan şeyler değil. Bu hem ülkenin hem de ihracatçının zararına. Çünkü fiyat dengesini bozuyor.

Bu tür kurdaki oynaklıkları tasvip etmiyoruz ama kabul edilen bir şey var ki şu anda ihracat için çok önemli kur avantajı var elimizde. Bu avantajı sonuna kadar koruyup daha fazla ihracat yapmalıyız. Komşu ülkelerle ilişkilerimiz iyi olduğu dönemlerde ihracatın artışta olduğunu, bozulduğunda ise doğal olarak düşüşte olduğunu görüyoruz. Şu an İran'a istediğimiz kadar ihracat yapamıyoruz. Bu açıdan Irak, Suriye ve İran'da yaşanan sorunlar süreç içinde çözüldüğünde ihracatımız fazlasıyla artacak.''

KİMSE MORALİNİ BOZMASIN

Ağustos ayı ihracatında küçük bir düşüş yaşandığını ancak eylülde güzel bir rakam açıklayacaklarını ifade eden Gülle, ‘'Bu da şu andaki kurun getirdiği avantajların gerçek resmini gösterecek. Kimse moralini bozmasın, biz ihracatçıyız, bize düşen üretmek ve ihracat yapmak'' diye konuştu. Gülle, bu ülkeyi seven ve yatırım yapıp insan çalıştıran bütün sanayicilerin tek hedefinin bu olması gerektiğini söyledi.

HER TÜRLÜ DESTEK VERİLECEK

Gülle, 2018 yılı ihracat hedefinin 170 milyar dolar olduğunu dile getirerek, Doğu Anadolu Bölgesi'nden beklentilerinin büyük olduğunu belirtti. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği'nin (DAİB) sorumluluk bölgesinden 170 ülkeye ihracat yapıldığını hatırlatan Gülle, bundan sonraki dönemde daha küçük KOBİ ölçeğindeki ihracatçıların dünyaya açılması ve daha fazla ihracat yapılması için her türlü desteği vereceklerini vurguladı.

İsmail Gülle, ‘'Erzurum'a yakın zamanda açılan Türk Eximbank ofisi bölge ve ihracatçı ile sanayinin gelişmesi açısından çok önemli. İhracatçımızın sorunlarına çözüm üretmek birincil görevimiz. Doğu Anadolu Bölgesi ihracat açısından sahip olduğu potansiyelin tamamını kullanabilmiş değil. Bölgede daha fazla imkan olduğunu biliyoruz. Bölgede ihracatın artması Türkiye'nin bölgeler arasındaki dengesini sağlaması açısından da önemli'' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.