1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Kaldırımlarda ne ararsan var!
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaldırımlarda ne ararsan var!

A+A-
Tayyareci Mehmet Ali Caddesi` ndeki yayalara ait olan kaldırımlar, esnaf tarafından işgal edilmeye devam edilmektedir. Bu sorun T.M.A Caddesi` nin en büyük sorunlarından biridir ve belediye tarafından önlem alınmamaktadır.
Bu caddenin esnafı işyerinin dışına; dondurma dolaplarını, tabak-tencere takımlarını çıkarmak bir tarafa, kaldırım üzerine masa, koltuk ve çekyatları dahi koyuyorlar. Kaldırım üzerine tabure-masa atıp çay ve sigara içiyorlar muhabbet ediyorlar. Kaldırımlar üzerinde o kadar çok şey görebilirsiniz ki, ayakkabı, giysi, kuruyemiş, buzdolabı bunlardan birkaçı.  Ayrıca büyük marketler kaldırımları adeta manav dükkanına çeviriyorlar, sebze-meyva gibi, her şey bulabilirsiniz. Daha sayamıyacağım o kadar çok olumsuzluklar var ki..
İnsanlar kaldımlarda yüreyemez duruma gelmiştir, kaldırımlar konusunda şikayetçidir, fakat ilgilenen yoktur. Vatandaşlar kaldırımlar sayesinde akrobasi ve atletizm kabiliyetlerini geliştirdiler. Daha önce de bu sorunu Yıldırım Belediyesi` ne defalarca şikayet olarak bildirdik fakat her defasında şu cevabı aldık:  Ekiplerimizce gerekli denetim ve kontroller yapılarak uyarılara riayet etmeyenler hakkında gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır. Konunun takibine devam edilmektedir. Zabıta Müdürlüğü.”
Bu denetim ve kontrol(!) ne derece etkili ki değşinen bir şey olmuyor ve aynı sorun devam edip gidiyor. Sizlerin de bu kaldırımlarda yürümeyi denemenizi rica ederim.
Ahmet KIRCADERE
 
Gürsu TOKİ` de
dertler diz boyu
 
Yeni taşınanlarla birlikte şu anda 1000 kişinin oturduğu TOKİ` de sorunlar daha ilk günden itibaren etkinliğini sürdürüyor. Bunların hangi birinden söz etsek diyeceğim ama bir faydası olacağını da düşünmüyorum. Nedenine gelince; ilgli makamlara şikayetlerimizi değişik yollarla iletmemize rağmen bir türlü sonuç alamadık. Şöyle ki ulaşım konusundaki sıkıntılar şikayetlere rağmen devam ediyor. Toplu taşımacılık sadece minibüslerle yapılıyor. Minibüsler hem kalabalık hem de taşıma ücreti yüksek. Büyükşehir otobüs tahsis etmediği sürece bu sıkıntı devam edeceğe benziyor. Sağlık ocağımız var ama tek görevlisi bile yok. Kış geldi gelecek doğru dürüst yol yok.  Mevcut yol ise çok tehlikeli. İki araç yan yana geçemiyor. Hiç olmazsa bu sorunları çözseler de sıkıntılarımız biraz olsun hafiflese. İlgililere, yetkilileree bir kez daha duyurulur.
Turan ERDOĞDU
 
Vatan` da gürültü önlendi
 
27/09/2014 tarihinde gazeteniz Söz Sizde köşesinde yayınlanan "Geceleri Yüksek Sesten Uyunmuyor"başlıklı Fatih Keskin`e ait şikayetler ilgili müdürlüklerce değerlendirilmiştir..
Şikayete konu olan Vatan Mahallesi 4. Akça Sokak No: 9 adresinde faaliyet gösteren dokuma iş yerinin yerinde incelemesi yapılmıştır. Söz konusu iş yerinin bulunduğu bölge 1/1000 ölçekli imar planında Küçük Sanatlar Bölgesi`nde kalmaktadır. İş yerinin 11/03/2013 tarih ve 152-17 no`lu yapı kullanma izninin bulunduğu görülmüştür. Bu itibarla, bu iş yerinin yer seçimi yönünden mevzuatlara uygun bölgede kurulmuş olduğu anlaşılmaktadır. Bundan dolayı da bu iş yerine 20/08/2013 tarih ve 55 sayılı çalışma ruhsatı verilmiştir.
Gürültünün önlenmesi amacıyla iş yerinin arka cephesindeki pencerenin beton duvar ile kapatılması sağlanmıştır. Ayrıca klima sistemlerinin iş yeri arka cephesindeki baca çıkışlarındaki açıklıkların da kapattırılması sağlanmıştır.
Bilgilerinize sunarız.
Yıldırım Belediyesi
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.