1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. Kamu etiğinde Büyükşehir farkı 
Kamu etiğinde Büyükşehir farkı 

Kamu etiğinde Büyükşehir farkı 

Ankara'daki  Yerelde Etik Farkındalık Paneli'nde konuşan Başkan Aktaş, “Etik ilkeler kamu kurum ve kuruluşlarının vatandaşa hizmetinde rehberlik eden en önemli araçlardan biridir.

A+A-

Kurduğumuz Etik Komisyonuyla ve çalışmalarımızla kamuya güven olgusunu güçlendirdik” dedi. 

Kamuda etik anlayışın yaygınlaştırılmasını hedefleyen Yerel Yönetimlerde Seçilmiş ve Atanmış Kamu Görevlilerinin Etik Farkındalığının Artırılması İçin Teknik Destek Projesi'nin açılışı, Ankara Sheraton Otel'de gerçekleştirildi.

Projenin açılışına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay İle İçişleri Bakanı Soylu'nun yanı sıra Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin ve Kamu görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan da katıldı. 

“FARKINDALIK ŞART”...

Başkan Aktaş, panelde yaptığı konuşmada; etik ilkelerin kamu kurum ve kuruluşlarının vatandaşlara hizmet sunumunda rehberlik yapan en önemli araçlardan biri olduğunu söyledi. Bu çerçevede hukukun üstünlüğü, dürüstlük, adalet, güven, eşitlik, şeffaflık ve liyakat gibi evrensel ilkelerin referans kabul edildiğini hatırlatan Başkan Aktaş, bu ilkelere uyulmasının sağlanmasıyla halkta kendisine hizmet sunan kurumlara yönelik güven geliştirici bir ortam oluştuğunu vurguladı. 

“KOMİSYON KURDUK”... 

Sunumunda Bursa'da Büyükşehir Belediyesi olarak etik farkındalık konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında da bilg veren Başkan Aktaş, belediye bünyesinde bir etik komisyonu kurduklarını ve kamu etiğinin yaygınlaştırılmasına yönelik yoğun bir mesai içerisine girdiklerini vurguladı.

Aktaş, ilgili kurumlarda etik kültürünü yerleştirmek ve geliştirmek, personelin etik davranış ilkeleri konusunda karşılaştığı problemlerle ilgili olarak tavsiyelerde ve yönlendirmede bulunmak, etik uygulamaları değerlendirmek için çalıştıklarını anlattı.

Büyükşehir'deki etik komisyonu üyelerinin ne kadar süreyle görev yapacağı ve diğer hususlar ile ilgili Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını kaydeden Başkan Aktaş, belirli aralıklarla kamu personeline yönelik ‘Kamuda Etik Kültürü' konulu eğitim seminerleri düzenlediklerini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.