1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Karabıyık: CHP’de içe dönmenin değil, dışarı karşı çalışma zamanı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Karabıyık: CHP’de içe dönmenin değil, dışarı karşı çalışma zamanı

A+A-

Eğer… 24 Haziran’da erken seçim yapılması için karar alınmasaydı, CHP Mart 2019’da yapılacak yerel seçime yönelik ilçelerde belediye başkan adaylarını mayıs ayı sonuna kadar belirlemiş olacaktı.

Hatta…

Gürsu ve Gemlik için belediye başkan adayları belirlenmişler ve Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tanıştırılmışlardı..

Fakat…

Araya erken seçim girince ilçelerin belediye başkan adaylarını belirleme çalışmaları doğal olarak seçim sonrasına bırakıldı.

Ne var ki…

Bu kez de seçimin hemen arkasından CHP’de yenileme sloganıyla olağanüstü kurultay çağrıları başladı.

Bu noktada…

CHP’de öne çıkan değişim isteğinin arkasında Muharrem İnce’nin kampanya süresince meydanlara getirdiği heyecan ve umut ile birlikte sandıkta ulaştığı oy oranının CHP’den fazla olması da etkili.

Oysa…

İnce’nin pozitif enerjisi ve söylem yeteneğiyle verdiği güven kampanyasında öne çıksa da, siyasal ve sosyolojik olarak partinin oylarıyla cumhurbaşkanı adayının oyları aynı kategoriye girmiyor. İkisi birbirinden bağımsız ve farklı seçimler. Sonuçlarını kendi içlerinde değerlendirmek daha doğru.

Buna…

CHP’deki kimi seçmenlerin başka partilere demokratik destek kaygısıyla farklı organizasyonlara girmesi de eklenebilir.

İşte…

1.-yazi-icin-chp-genel-baskan-yardimcisi-prof.-dr.-lale-karabiyik-002.jpgBöyle bir ortamda Ankara’da başlatılan kurultay için imza kampanyasını CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık’a sorduk.

Doğal olarak…

Partideki tüzüğün verdiği hakkın kullanımı nedeniyle başlayan hareketin lehinde ya da aleyhinde bir ifadesi olmadığı gibi, özellikle de kaçındı.

Buna karşın…

“İmza toplanabilmesi için 15 günlük süreleri var” diye başlayıp bireysel düşüncesini dile getirdi ve şunu söyledi:

“Şu anda önümüzde bir yerel seçim var. Çok önemsediğimiz yerel seçim öncesinde bir kurultay olur mu, olmaz mı bilemiyorum, ama tabii ki kendi içimize dönmenin değil, dışarı karşı çalışmanın zamanı olduğunu düşünüyorum.”

 

Bursa’dan ilk gün 1 imza geldi

 

Seçim sonrası başlayan değişim için olağanüstü kurultay tartışmaları eyleme dönüştü ve imza toplanmasına dün başlandı.

Türkiye genelinde ilk gün 374 imza aşılırken, Bursa’nın 5’i doğal 41 kurultay delegesi arasından ilk gün yalnızca Karacabey’den Sinan Çiftçi imza verdiğini sosyal medyadan duyurdu.

CHP Bursa örgütü, daha önce İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un dillendirdiği gibi 6-8 arası imza bekliyor.

 

Meclis’te yeni dönem: Bursa’dan 1 komisyon başkanı, 1 de vekil var

 

3.-yazi-icin-tbmm-komisyonlar-milli-savunma-komisyonu-baskan-ismet-yilmaz-ve-baskanvekili-refik-ozen.jpgYeni dönemle birlikte TBMM’de milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarken, ihtisas komisyonlarının üye sayıları azaldı. AK Parti ise, seçim öncesi bakan olarak hükümette yer alan isimlerin çoğunu komisyon başkanı görevlendirdi.

Buna göre…

AK Parti Bursa milletvekillerinden Hakan Çavuşoğlu yeni dönemde İnsan Hakları Komisyonu Başkanı olurken, Refik Özen de Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili olarak görev üstlendi. Bu görevi geçen dönem Hüseyin Şahin yürütüyordu.

Ayrıca…

Atilla Ödünç’ün Dışişleri Komisyonu’nda, Osman Mesten’in Anayasa Komisyonu’nda, Mustafa Esgin ve Ahmet Kılıç’ın KİT Komisyonu’nda, Vildan Yılmaz Gürel’in Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda, Emine Yavuz Gözgeç’in Adalet Komisyonu’nda ve Zafer Işık’ın da Tarım Orman Komisyonu’nda görev aldıkları görüldü.

CHP’den Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun Anayasa Komisyonu’nda, Orhan Sarıbal’ın Tarım Orman Komisyonu’nda, Yüksel Özkan’ın da Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu’nda görev aldıkları, Erkan Aydın’ın ise Akdeniz Asamblesi’nde görev üstlendiği kulağımıza geldi.

MHP’den de M. Hidayet Vahapoğlu’nun Milli Savunma Komisyonu’nda görevi var.

 

Demiryolu isteyen eylemlerle Türkiye’yi dolaştı, Bursa için seslendi

 

1991 yılıydı… Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında SHP Grubu Üyesi olarak Kemal Demirel söz aldı ve “Uludağ’ı Bursalılar kartpostallardan görüyor. Teleferikte haftada 1 gün halk günü yapıp bedava taşıyalım, Bursa’da yaşayan herkes Uludağ’ı görsün” önerisi yaptı.

Öneriye…

Dönemin iktidar partisi DYP’nin Grup Sözcüsü rahmetli Ali Akman da “Halk günü iyi fikir, ama ücretsiz doğru değil, yüzde 50 indirim yapalım” katkısıyla destek verdi, karar da bu şekilde alındı.

Sonrasında…

2002 yılında CHP Bursa Milletvekili seçilen Kemal Demirel başlattığı trafik kazalarına karşı demiryolu kampanyasıyla Anadolu’nun her yerini gezip eylemler yaptı, hatta yürüyüşler düzenledi.

Bugün gelinen noktada Bursa’nın hızlı trene kavuşma umudunu koruyor, fakat bazı istekleri var:

“Parti ayrımı olmaksızın Bursa milletvekillerinin tümü bir araya gelip Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Ulaştırma Bakanı, hatta TBMM Plan Bütçe Komisyonu üzerinde baskı oluşturmalı ve yeterli ödenek sağlanmalı.”

Şunu da ekledi

“Yalnızca Ankara ayağı yetmez. 2019’un sonuna doğru projenin bitmesi ve trene kavuşmamız için Bursa’nın kent dinamikleri de harekete geçip gerekli çabayı göstermeli.”

 

İkinci şiir kitabını yayınladı, besteye de başladı

 

5.-yazi-icin-kemal-demirel.jpg2 dönem CHP Bursa Milletvekili seçilen Kemal Demirel, aktif siyaseti hafifletip kendini şiire adadı, ilk şiir kitabı Umut’u da geçen yıl yayınladı.

Demirel ikinci şiir kitabı Gülümse’yi imzalayıp getirdiğinde sohbet ederken, beste yapmaya başladığını da öğrendik.

Şiirlerini namelere dökerken, müzik öğretmeni dostları da notaları yazıp seslendirmişler.

Kemal Demirel bir yandan yeni heyecanı beste sayısını arttırırken, üçüncü şiir kitabı için de çalışmaya başlamış.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.