1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Karla mücadele kar yağınca yapıldığında sorun yaşanıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Karla mücadele kar yağınca yapıldığında sorun yaşanıyor

A+A-

Sürekli kar yağışı olan bir bölgede yaşamıyoruz. Çocukluk günlerimizdeki kadar kar da yok artık kentte. Fakat ne zaman kar yağsa tüm büyük kentlerde olduğu gibi Bursa'da da ulaşım başta olmak üzere büyük sorunlarla baş başa kalıyoruz.

Burada da bir başka çelişki çıkıyor karşımıza.

Evet...

40 yıl öncesi kadar kar yapmıyor kentimize, ama şu da bir gerçek ki 40 yıl öncesinin Bursa'sı da yok.

Kent büyüdü, nüfusla birlikte araç sayısı da arttı. Her yere yürüyüş mesafesinde gidilebilen Bursa'dan, bir ucundan diğer ucuna araçla 1 saatte gidilen bir Bursa'ya geldik.

Dolayısıyla...

Kent yaşamı da, kent yaşamından beklentiler de, yerel yönetimlerim sorumlulukları da arttı. 40 yıl önce kar yağdığında yerel yönetimlerden de beklentiler bu kadar fazla olmazdı.

Geçmişte...

Esnaf kendi dükkanının önünü süpürüp karları kürüyerek kaldırımları baştan başa yürüyüşe açık tutardı. Bugün değişen kent yaşamı anlayışı beklentileri farklı kıldığı gibi, sorumlulukları arttırıyor.

Üstelik...

Günümüzde hem yerel yönetimler ve vatandaşlar açısından iki farklı sorumluluk ortaya çıkıyor.

Örneğin...

Geçen hafta cuma gecesi kar yağdığında kapanan Mudanya Yolu'nda zamanında alınamayan önlemler kadar, sürücülerin kendi sorumluluklarını yerine getirmeden yola devam etme inatlarını da görüp yaşadık.

Cumartesi günü ise...

Ekonomi ve nüfus olarak Türkiye'nin en önemli iki bölgesi olan Marmara ve Ege'yi birbirine bağlayan Bursa-İzmir yolunun Karacabey bölgesinde kar nedeniyle yaşananları izlerken bunları düşündük.

Karda kayan araçlar nedeniyle saatlerce kapanan yolda mahsur kalan binlerce aracın yaşadıkları, bölgeye ulaşabilen tek haber ekibi olan Olay TV'de Meva Coşkun'dan izlendi. NTV de Meva'nın canlı bağlantılarıyla yolda yaşananları, gıda yardımlarının nasıl yapıldığını Türkiye'ye duyurdu.

Olay ekiplerini buradan kutluyoruz, ama şunu da sormak gerekiyor:

Karla mücadele yalnızca kar yağdığı zaman mı olmalı? Daha kar yağmadan yapılabilecek bir şey yok mu?

Oysa...

Karayolları başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ve diğer yerel yönetimlerin, hem de sürücüler olarak vatandaşların yerine getirmeleri gereken sorumlulukları olduğunu düşünüyoruz.

 

Çakırhamam'dan aşağı kızakla kış eğlencesi

 

Anımsıyoruz da... Çocukluğumuzun Bursa'sında kar en az diz boyu yağardı. Trafiğin olmadığı, kar nedeniyle yaşamın durmasından kimsenin etkilenmediği yıllarda kar eziyet değil kış eğlencesi olurdu.

Nitekim...

Çakırhamam'dan Çatalfırın'a kadar kızaklarla kayıldığını anımsıyoruz. Gece olunca kadınlar da çıkarlar ve çamaşır yıkama tekneleri ile yokuştan aşağı ikişerli-üçerli gruplar halinde kayarlardı. Erkeklerse merdivenle topluca kayardı.

Altıparmak'tan araç gelmediği için sorun olmaz, kış eğlenceleri sabaha kadar sürerdi.

Oysa bugün oradan kızakla kaymayı aklından geçiren bile olmaz.

 

Yılın yarısından fazlası kar altında olan ülkelerde yollar nasıl?

 

Şunu kabul ediyoruz... Tanımlarken beyaz esaret dediğimiz kara karşı yapılabilecek elbette fazla bir şey yok. Hele yerdeki kalınlığı biraz artınca çaresizlik de büyüyor.

Nitekim...

Kar yağdıktan sonra yapılan mücadeleler daha güç oluyor. Oysa, kar yağmadan yapılabilecekler de var.

Şunu merak ettik:

Yılın 7 ayı, yani yarısından fazlası kar altında yaşayan Avrupa'nın kuzeyindeki ülkeler acaba yollardaki kar mücadelesini nasıl yapıyorlar?

Soruyu...

Sık sık Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gidip gelen, hatta orada radyo ve televizyon programları yapan Bursa'nın genç avukatlarından Baran Güneş'e sorduk. Kopenhag'daki karla mücadele yöntemini öğrenmek istedik.

Önce...

"Orada yollarda kar kürüyen ya da tuz atan araç hiç görmedim. Karda kalan araca da rastlamadım" dedi ve şunu söyledi:

"Danimarka'da doğal olarak kar buralardan çok fazla. Fakat yollarda hiç kar yok. Çünkü kar tanesi asfalta düştüğünde yok oluyor."

Şöyle devam etti:

"Ben de merak edip sordum. Asfaltı özel bir maddeyle kaplıyorlarmış. O özel madde kar tutmuyor ve anında yok ediyor."

Şunu vurguladı:

"Sürücüler de kurallara uygun davranıyor. Örneğin tüm araçlarda bizim kış lastiği dediğimiz özel üretim lastikler var. Kimse bunu takmadan da yola gidebileceğini düşünmüyor."

Şu bilgiyi verdi:

"Özel maddeyle üretilen asfalt doğal olarak daha maliyetli. Ne var ki, bu asfalt en az 50 yıl her türlü kar ve buza karşı dayanıklı."

Şunu da ekledi:

"Yani, ilk yapıldığında maliyeti yüksek olsa da, sonradan bozulmadığı için daha ekonomik hale geliyor."

 

Uzun yıllar süren çabayla Bursa şiirlerinden antoloji hazırladı

 

Hiç kuşku yok ki... Bursa'da edebiyat denince, özellikle de şiir denince akla gelen ilk isimlerden biri Nahit Kayabaşı oluyor. Ayrıca, Bursa üzerine araştırmaların da en önemli markaları arasında Nahit Kayabaşı yer alıyor.

Nitekim...

Olay okurlarının yılda iki kez büyük ilgiyle takip ettikleri, hatta kitaplıklarında sakladıkları ve Bursa'nın geçmişinden bugüne yolculuğu her yönüyle anlatan Bursa'da Yaşam dergisi Nahit Kayabaşı'nın emeğini yansıtıyor.

Bunların yanında...

Nahit Kayabaşı titizlikle sürdürdüğü edebiyat çalışmalarına ve yayınlanmış kitaplarına bir yenisini ekledi.

Çünkü...

Uzun yıllar titizlikle süren çabayla ve büyük emekle topladığı Bursa Şiirleri'ni kitaplaştırdı.

Nilüfer Belediyesi tarafından yayınlanan Bursa Şiirleri bir anlamda Bursa'nın şiir antolojisi özelliği taşıyor. Kitapta aşktan doğaya kadar Bursa üzerine yazılmış her tür şiir var.

 

En duyarlı sloganla verem savaşı: Birimiz iyiysek, hepimiz iyiyiz

 

Bursa caddelerinde hafta sonundan beri bilbordlara asılan bir afiş var. Afiş, Bursa Verem Savaş Derneği tarafından hazırlanmış.

Gerçi...

Günümüzde pek hissedilmediği için ortadan kalktığı düşünülüyor, ama sinsi bir hastalık olan verem her dönem insanların korkusu olmayı sürdürüyor. Nitekim şu anda da tür değiştirerek insanlığı tehdit ediyor.

İşte...

Başkanlığını Dr. Timur Yıldız'ın çok başarılı bir şekilde yürüttüğü Bursa Verem Savaş Derneği de insanların dikkatini çekerek veremle savaş uyarısı yapıyor.

Üstelik...

Afişte yer alan slogan çok etkileyici:

Birimiz iyiysek, hepimiz iyiyiz.

Sağlıklı toplum için cansiperane çalışan, bunu da kimseye hissettirmeden yaparken uyarıyı elden bırakmayan insanlar her türlü tebriği hak ediyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.