1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kavşakta, yolda miting yapan Bursa meydanı bekliyor, ama…
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kavşakta, yolda miting yapan Bursa meydanı bekliyor, ama…

A+A-

Geriye dönüp baktığımızda… Bursa’da siyasi parti mitinglerinin yapıldığı meydan tanımına uyan tek bir yer anımsıyoruz: Pınarbaşı Meydanı.

Çocukluk günlerimizdeki Pınarbaşı Meydanı mitinglerini bugün yapma imkanı kalmadı. Çünkü hem Bursa büyüdü, hem Pınarbaşı eskisi gibi boş değil artık.

Yine…

Çocukluk günlerimizin İtfaiye önündeki Zafer Meydanı yerinde bugün aynı isimle alışveriş merkezi var, ama orası zaten Atatürk Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi’nin kestiği kavşaktı.

Heykel olarak tarif ettiğimiz Cumhuriyet Alanı da adına karşın meydan değil. Hele burada trafik kesildiğinde neler olabileceğini düşünmek bile sıkıntı.

Bir dönem mitinglerin yapıldığı Stadyum Meydanı hem meydan değildi, hem de Altıparmak, Çekirge ve Stadyum caddelerinin üçünü birden kestiği için çabuk vazgeçildi.

Şehreküstü Meydanı toplanma ve ulaşım kolaylıkları nedeniyle avantajlıydı, ama orası da meydan değildi. Fevzi Çakmak, Haşim İşcan ve Ahmet Hamdi Tanpınar caddelerinin kesiştiği geniş kavşak özelliği taşıyordu.

Zaten…

Kent trafiğinin ilk kilitleyen yerlerden olduğu için burada miting yapmaktan vazgeçildi. Ne var ki, Gökdere Meydanı da meydan değil.

Gökdere Bulvarı ile Haşim İşcan Caddesi’nin kesiştiği kavşakta fiziki eğim nedeniyle mitinglere katılanların önemli bir bölümü kürsüyü göremiyorlar. Kısa süre kullanılan Kent Meydanı da adına karşın meydan değildi.

Referandum yaklaşırken, hatta erken seçim olasılığı varken Valilik de yıllık değerlendirmeyi yapıp miting yerleriyle yürüyüş güzergahlarını belirledi.

Buna göre…

Gökdere’de mitingler devam edecek. Son yıllardaki gibi, Merinos Parkı’nda da miting yapılabilecek. Kavşak olan Ertuğrulgazi Meydanı da mitinglere açık.

Kararda…

Kentin yeni miting yeri olarak Fatih Sultan Mehmet Bulvarı yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet Camii ile hastane alanı kavşakları arasındaki yolda miting yapılabilecek.

Görünüşe göre, ulaşımı sıkıntılı olsa da düzen ve görüntüsü açısından en uygun yer burası.

Aslında…

Kavşaklarda ve yollarda miting yapmak zorunda kalan Bursa’ya Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bir süredir gerçek meydan vaat ediyor:

Atatürk Stadyumu Meydanı

Yıkılan Atatürk Stadyumu yerinin düzenlenmesiyle oluşacak meydan yürüyüş mesafesinde ve kenti etkilemeyecek, Bursa da görkemli bir gerçek meydana kavuşacak.

Ne var ki…

Bittiğinde yeni meydanın nasıl olacağını gösteren resimleri görünce aklımıza takıldı:

Galiba…

Bursa’yı yeni bir tartışma bekliyor. “Böyle güzel yeşil alan, mitinglerle ziyan edilir mi?” tartışmasına hazır olmak gerekiyor.


 

CHP tepkisine AK Partili Aydın’ın İnönü’lü cevabı

 

Anayasa değişikliğine CHP’nin tepkileri arasında “tek adam” vurgusuyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı olması var.

Bu vurguya…

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın 12 Mayıs 1944 tarihli Son Posta gazetesi kupürüyle cevap verdi.

Manşette, “Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün 708 oyla CHP Genel Başkanı seçildiği” duyuruluyor.


 

AK Parti Ankara İl Başkanı Yamalı da Bursalı çıktı

 

Sabah… Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’ın sosyal medya paylaşımında, AK Parti Karacabey İlçe Başkanı Murat Erol’la birlikte AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı’yı ziyaret ettiğini görünce merak edip aradık.

O da…

Ziyaretin nedenini ve öyküsünü anlattı:

“Ankara’da Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden açılması ve çalıştırılması için yapılan toplantıda, eskiden Karacabey’e bağlı olan, ancak şimdi Susurluk’a bağlanan Beyköy doğumlu Ahmet Özen’le karşılaştım.”

Devam etti:

“Hemşerimiz Ahmet Özen halen AK Parti Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi. Sohbet ederken Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı’nın da Bursalı olduğunu öğrendim ve İlçe Başkanımız Murat Erol’la birlikte ziyaretine gittik.”

Şunu da ekledi:

“Mustafa Başkan’ın annesi halen İpekçilik’te oturuyor. Kendisi de sık sık Bursa’ya geliyor. Yani bağlarını koparmamış.”


 

Pancar üreticisine Susurluk Şeker Fabrikası umudu

 

Haberi… Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan verdi ve 2014 yılında üretimini durduran Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden açılması için ciddi adımlar atıldığını söyledi.

Buna göre…

Önce Bursa’daki pancar üreticisi ilçeler olarak Karacabey, Mustafakemalpaşa, İnegöl ve Yenişehir belediye başkanlarıyla AK Parti ilçe başkanları geçtiğimiz ay sonu Karacabey’de bir araya gelip, “Bölgedeki pancar üreticisi için çok önemli olan Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden üretime geçmesi” için girişimde bulunma kararı almışlar.

Ardından…

Bölgenin üreticileri olarak Karacabey, Susurluk, Manyas belediye başkanları, AK Parti ilçe başkanları ve Ziraat Odası başkanları olarak Ankara’ya gidip Şeker Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili Ergin İçenli ile görüşmüşler.

Görüşme sonrası…

Özkan gelişmeleri anlatırken, “Bölgedeki pancar üreticisi çiftçiler için Susurluk Şeker Fabrikası çok önemli. Tarımsal üretimin öneminin arttığı bu dönemde, fabrikanın yeniden açılması için umutluyuz” dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.