1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kendini '2 koldan Bursalı' ilan etti en iyi mitingini de Gökdere'de yaptı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendini '2 koldan Bursalı' ilan etti en iyi mitingini de Gökdere'de yaptı

A+A-

İlk sürprizi... Cumartesi akşamından Bursa'ya gelerek yaptı ve yakın dostlarıyla birlikte İskender Kebabı yedi, Bursa hakkında da teşkilatlar ve adaylardan bilgi aldı.

İkinci sürprizi erkenden miting alanına gelmesiydi.

Açıkça söylemek gerekirse...

Siyasi partilerin mitingleri duyurulan saatten en erken 1 saat sonra başlar, hatta bazen daha uzun süreli gecikmeler de olur.

Oysa...

Akşener duyurulan saatten 20 dakika sonra alana geldi, yarım saat sonra da konuşmaya başladı. 41 dakikalık konuşmasına başlarken de kendisini "2 koldan Bursalı" ilan etti.

Birincisi...

Anne tarafından akrabalarının bir bölümünün Osmangazi'ye Uludağ'ın karşısındaki tepeden bakan Gündoğdu'da yaşamasıydı.

Bunu...

2 yıl önce MHP'de başlattığı mücadele sırasında, Gündoğdu'da her yıl yapılan Batı Trakya Türkleri'nin geleneksel mitingine davet edildiğinde öğrenmiştik.

İkincisinin de...

1970 yılında girip 1974'te mezun olduğu Bursa Öğretmen Okulu olduğu zaten biliniyor.

1.-yazi-icin-merak-aksener-gokdere-mitingi-001.jpgO bakımdan...

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener'in siyasi yaşamında ilk desteği de aldığı yer olan Bursa'nın yeri başka.

Nitekim...

Bursa da ilgisini gösterdi ve mitingini doldurdu.

Bu noktada...

Akşener'in televizyonlardan izlediğimiz diğer kentlerdeki mitinglerin yanında en iyi mitingini Bursa'da yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tatarlar Köprüsü'nde kurulan platformdan, aşağıda Gökdere Kavşağı'na kadar yol iki şeritli tamamen doluydu. Bu görüntüsüyle, aynı yerde yapılan Recep Tayyip Erdoğan'sız AK Parti mitinglerini geçti.

Konuşmasında...

24 Haziran kampanyasına yansıyan siyasi dili sık sık eleştirip "Alt tarafı bie seçime gidiyoruz, savaşa değil" uyarıları yaptı.

"Kendimi size emanet ediyorum" diye seslendikten sonra da kalabalıkla coşup "Milletvekili adaylarımızı da size emanet ediyorum" dedi ve Bursa'nın sandıkları patlatmasını istedi.

 

Kadir Koçdemir'e bakanlık mesajı

 

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener konuşmasının sonunda İYİ Parti'nin Bursa milletvekili adaylarını da platforma çağırdı ve son selamlamayı hep birlikte yaptılar.

O sırada...

MHP'den istifa edip İYİ Parti'ye geçen Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir'in olmadığını görünce özel olarak çağırırken şunu söyledi:

"Aday olmayan milletvekillerimiz var. Onları da cumhurbaşkanı seçildiğimde Bakan olarak atayacağım."

 

Kadın ve genç ağırlıklı Akşener mitinginde merkez sağ buluştu

 

3.-yazi-icin-meral-aksener-bursa-mitingi,-gokdere.jpgBayramın son günü olmasına karşı Gökdere Meydanı'ndan Tatarlar Köprüsü'ne çıkan Gökdere Bulvarı'nı dolduran kalabalıkta kadınlar ve gençler dikkat çekecek kadar fazlaydı.

Yanı sıra...

DYP ve DP kadrolarıyla ANAP'ta siyaset yapan neredeyse bütün tanıdıkları mitingde gördük.

Gerçi...

İYİ Parti'nin kuruluşunda ve teşkilat yapısında MHP'li taban etkindi, ama görünen o ki İYİ Parti geçen süreçte merkez sağın toplandığı parti olma yolunda çok hızlı yol almış.

Öyle ki...

Kırsaldan gelip mitinge katılanlarda bile eski DYP/DP ve ANAP yapısı göze çarpıyordu.

Hatta...

Geçirdiği rahatsızlık sonucu İnegöl'ün Boğazova Yaylası'ne yerleşen çok nadir merkeze gelen DYP Yıldırım'ın efsane siyasetçisi Mustafa Bayrak'ı bile elinde bayrak başında şapkayla eskisi gibi heyecanlı olarak miting alanında gördük.

Yine...

50 gün önce by-pass ameliyatı olan Demirtaş'ın son belediye başkanı Mümin Tüfek tam iyileşmeyi beklemeden mitinge koşanlar arasındaydı.

 

Erdoğan'ın mitinginde Çiller vardı, ama...

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün İstanbul Yenikapı'da yaptığı miting kalabalık olarak herhalde miting tarihine geçecek özellikte.

Mitingde...

Erdoğan'ın yanında DYP'nin eski genel başkanı ve eski Başbakan Tansu Çiller de vardı.

Partisiyle bağı, siyasetle ilgisi kalmamış Çiller'in mitingdeki varlığı seçime yansır mı bilemeyiz, ama Erdoğan'ın yanında DYP'nin eski başarılı ağabeyleri olsaydı siyaseten daha etki sağlayabilirdi.

 

Mümin Ceyhan'dan belgesel gibi roman: Setbaşı'nda Yasak Aşk

 

5.-yazi-icin-mumin-ceyhan.jpgMümin Ceyhan'ı anlatabilecek pek çok şey var elbette... Mesleğinin kuruluşu Elektrik Mühendisleri Odası Başkanlığı yanında Çağdaş Eğitim Kooperatifi modelini Türkiye'ye örnek haline getiren ve kendini adama boyutundaki çabası yanında bir dönem siyasetin de içinde oldu.

Fakat...

Her şeyden önde gerçek bir Bursa'cı oluşu gelir.

Görükle'de geliştirdiği ve yine örnek olan öğrenci evleri modeli içinde yalnızca Bursa kitaplarından oluşan muhteşem bir kütüphane ortaya çıkardı.

Şimdi de...

Yaşadığı, tanık olduğu gerçek olayları romanlaştırdığı kitabıyla karşımıza çıktı: Setbaşı'nda Yasak Aşk.

Üstelik...

Romanı, Mümin Ceyhan'ın kimliği haline gelen Bursa'cılığı yanından hareketle Bursa'nın yakın tarihinden kesitler aktaran bir belgesel olmuş.

Yaşadığı kentin gözlemlediği insanlarını içten bir anlatımla romanına uyarlamış.

Dahası...

Bursa'nın yakın geçmişini Setbaşı'nda Yasak Aşk ile ölümsüzleştirirken, kitabının gelirini kısa adı Ç.E.K olan Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nin bizzat içinde yer alıp geliştirdiği Kır Çiçekleri projesine bağışladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.