1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kent merkezine ‘trafik sıkışıklığı özel bölgeleri’ geliyor, amaç yayalaştırma!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kent merkezine ‘trafik sıkışıklığı özel bölgeleri’ geliyor, amaç yayalaştırma!

A+A-

Yönetmelik… Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlandı ve Resmi Gazete’nin 2 Mayıs tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Böylece…

Son dönem trafik sorunu yaşayan büyük kentlerde çözüm olarak konuşulan konular ilk kez yasal bir çerçeve kazandı.

Nitekim…

Ulaşımda Enerji Verimliliğinin Arttırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik maddelerini okuyunca yol ve trafik uzmanı olarak görüşlerine sık sık başvurduğumuz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl’ü aradık.

Çünkü…

Bingöl’ün her fırsatta vurguladığı tespit ve öneriyi maddeler arasında gördük.

O da…

1.-yazi-icin-imo-ulasim-komssyonu-baskani-m.-tozun-bingol.jpg“Evet, konuştuğumuz konular bunlar, ama çok önemli bir gelişme” diye başladı ve şunu söyledi:

“Bir kere, bugüne kadar hep öneri ya da konuşmaydı ve belediyeler bir şeyler yapmaya çalışıyorlardı. Yönetmelikle belediyelere görevler veriliyor. Bu bir başlangıç. Sonraki aşamasında yaptırımlar gelir. ”

Sonra da yönetmelikten dikkat çekici bazı maddeleri paylaştı:

Bir…

“Yönetmeliğin öncelikli amacı kent merkezlerini yayalaştırmak.”

İki…

“Büyükşehir Belediyeleri ve nüfusu 100 bini aşan belediyelere Ulaşım Ana Planı zorunluluğu getiriyor. Plan 15 yılda yenilenip, 5 yılda güncellenecek.”

Üç…

“Yönetmelikle kent merkezlerine Trafik Sıkışıklığı Bölgeleri geliyor. Bu bölgelerde emisyonu düşürmek için özel önemler geliştiriliyor.”

Şunu vurguladı:

“Belediye bu bölgelere araç girişini azaltmaya yönelik önlemler almakla görevlendiriliyor. Özellikle de toplu taşıma teşvik ediliyor.”

Örnek verdi:

“Araçları merkeze girmekten caydırmak çok önemli. Yönetmeliğe göre belediyeler kent girişlerine dev otoparklar yapacak. Aracını buraya bırakanlar raylı ya da lastik tekerlekli toplu taşımayla merkeze gelecek.”

Şunu da anımsattı:

“Bursaray’da Erdem Saker döneminde başlatılan ‘park et-devam et’ uygulaması şimdi daha genişletilmiş ve zorunlu hale getirilmiş oluyor.”

 

Yönetmeliğin önerdiği uygulama nasıl olacak?

 

Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliğini konuşurken, İMO Ulaşım Komisyonu Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl uygulamanın nasıl olacağını da söyledi:

“Aracını kent girişlerindeki otoparka bırakanlar raylı sistemden avantajlı yararlanabilir. Erdem Saker başkanımızın önerdiği gibi, bu otoparklar ücretsiz ya da çok düşük ücretli olurken, merkezdeki otopark ücreti artar.”

Örnek de verdi:

“Benzer bir uygulama çevreci kaygılarla 8 Nisan’da Londra’da yürürlüğe girdi.”

 

Araçlarda doğalgaz ve LPG özendiriliyor

 

Resmi Gazete’de 2 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayınlanan Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliğini yorumlayan İMO Ulaştırma Komisyonu Başkanı M. Tözün Bingöl, belediyelere getirilen görevler yanında trafikten kaynaklanan emisyonu azaltma önlemlerine de dikkat çekti:

“Yönetmelikte elektrikli araçların yanında doğalgaz ve LPG ile çalışan araçları teşvik eden maddeler de var. Bunlara yönelik düzenlemelerin yapılması için de bir çerçeve ortaya konuyor.”

 

MHP Mudanya İlçe Başkanı, meclisteki ‘farklı oy’ nedeniyle istifa etti

 

4.-yazi-icin-mhp-mudanya-ilce-baskani-selcuk-yilmaz.jpgMudanya Belediye Meclisi’nin cuma günkü toplantısında, gündem maddeleri görüşüldükten sonra CHP Grubu’nun verdiği Tirilye’deki kültür merkezinden Faruk Çelik adının kaldırılması önergesinin yol açtığı kriz büyüdü.

Önergeye…

MHP’li üye Zeki Saygılı’nın grup dışında hareket ederek CHP Grubu ile birlikte evet oyu vermesinden sonra MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı’nın başlattığı soruşturma sürerken, cumartesi akşamı MHP Mudanya İlçe Başkanı Selçuk Yılmaz istifa etti.

Mecliste farklı oy kullanılmasını “Cumhur İttifakı ruhuna uygun olmayan davranış” gören Yılmaz istifasını sosyal medyadan duyururken, “Bu durum teşkilatımızın bilgisi ve iradesi dışında şahsi bir karar sonucu yaşanmış olup şahsımı da ziyadesiyle üzmüştür” dedi ve şunu vurguladı:

“MHP Mudanya teşkilatı tüm fertleriyle liderimizin emri doğrultusunda Cumhur İttifakı’na bağlıdır ve gereği neyse yapmaya hazırdır.”

 

Terminal’de ramazan… Bin kişilik cami açıldı, Diyanet stant kurdu

 

5.-yazi-icin-terminal-camii-ve-diyanet-stant.jpgHer gün… 40 binin üstünde yolcunun gelip geçtiği Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali bu ramazana farklı giriyor.

Bunun da iki nedeni var:

Birincisi…

4 yıl önce temeli atılan ve yapımını Büyükşehir Belediyesi ile Terminal Esnafları Derneği’nin birlikte üstlendikleri Terminal Camii tamamlanarak ilk teravih namazıyla birlikte hizmete açıldı.

Terminal Esnafları Derneği Başkanı Yılmaz Ataş, temelin atılmasındaki gayreti için Recep Altepe’ye ve bitirilmesindeki desteği için Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür ederken, “Terminalimize bin kişilik modern bir cami kazandırdık” dedi.

İkincisi…

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’de ilk kez Bursa Terminali’nde ramazan ayı nedeniyle bilgilendirme stantı açıldı.

Ataş, her türlü sorunun cevaplandırıldığı bu stant için de Bursa İl Müftüsü İzani Turan’a teşekkür etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.