1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kentsel dönüşüme yeni plan: 1070 mahallede, vatandaşla!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kentsel dönüşüme yeni plan: 1070 mahallede, vatandaşla!

A+A-

​Yetkiyi… Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istedi. Pazartesi günü bu sütunlarda duyurduğumuz gibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da ilk kez kentsel dönüşüm yetkisini Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devretti.

Yani…

Daha önce Ankara’ya giden kentsel dönüşüm planlarını inceleyip onaylama yetkisi Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi.

Şimdi…

Kentsel dönüşümde yeni dönem başlıyor. O dönemin kurallarını Büyükşehir Belediyesi belirleyecek. Bu da, yeni politika anlamına geliyor.

İşte…

O yeni kentsel dönüşüm politikasını Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe açıkladı. Söze de, 2000 yılı öncesi yapılan tüm yapıların gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak başladı.

Onbinlerce binayı ilgilendiren kentsel dönüşüm anlayışı için bugüne kadarki beklentiyi anımsattı:

Riskli yapıların yenilenmesini vatandaş devletten ya da belediyeden bekliyor. Birileri gelsin mevcut dairesinden daha kalitelisini ve güzelini yapsın, hatta kirasını ödesin, ama hiç para istemesin arzu ediyor.”

Ardından…

Böyle bir dönüşüm imkanı yok. Çünkü hazineler yetmez” dedi ve yeni kentsel dönüşüm politikasını açıkladı:

Vatandaşın harekete geçmesi gerekiyor. Binasının riskli olduğunu zaten biliyor. Örneğin bir sitede ya da belli bir alanda 180-200 daire ya da ev sahibi bir araya gelecek ve oturup tartışacaklar.”

Devam etti:

Aralarında anlaştıktan sonra müteahhitle görüşecekler ve belli bir planda anlaşma sağlayacaklar. Sonra bize ya da ilçe belediyesine başvuracaklar.”

Şunun altını çizdi:

Biz diyoruz ki, kimse kaderine razı olmasın. Hep beraber elimizi taşın altına sokalım, kapıları birlikte açalım.”

Nasıl açılacağını da söyledi:

Örneğin 200 dairelik site… Eğer şartları uygunsa, yeri uygunsa ve taban alanı artmayacaksa 200 daire yerine 300 daire olsun. Ama otoparkı olsun, yeşil alanları, spor alanları ,sosyal donatı alanları çoğalsın.”

Şunu özellikle vurguladı:

Bunu yapabilmek için yüklenici firmaya bir miktar rant vermek gerekiyor. Rant verilecek ki, cazip hale gelebilsin. Yoksa deprem her an olabilir ve binalar yıkıldıktan sonra bir anlamı kalmaz.”

Mesajı şu:

Bursa’nın 17 ilçesinde 1070 mahallesi var. Bu mahallelerin tümünde birden vatandaşın harekete geçmesiyle kentsel dönüşüm yapılacak. Yoksa belediyenin tek tek ilgilenmesi için zaman yetmez.”

Şunu da ekledi:

1070 mahallede birden vatandaş harekete geçecek, biz de önlerini açacağız.”


 

Emsal artışı binaya ve bölgeye göre

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm yetkisini devrederken 0.50 emsal artışı için de onay verdi. Bu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin 0.50 emsal savının tescili anlamına geliyor.

Peki…

Yeni kentsel dönüşüm politikasında emsal artışı nasıl uygulanacak? Cevabı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe verdi:

Başvurular yapıldıktan sonra İmar Komisyonu inceleyecek, bina ve bölgeye göre karar verecek.”

Şunun altını çizdi:

Her başvuruya 0.50 emsal verilecek diye bir kural yok. Bazı yerlere 0.50 bile yetmezken, bazı yerler için de 0.10 yeterli olabilir.”


 

Dönüşüm için 30 site başvurdu

 

Yeni kentsel dönüşüm politikasını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, planları yapmaktan denetime kadar her konuda devrede olacaklarını söyledi.

Kentteki hareketi ise şöyle açıkladı:

Çoğunluğu Nilüfer’den olmak üzere 30 civarında siteden kentsel dönüşüm başvurusu geldi. Aralarında konuşmuşlar, müteahhitle anlaşmışlar, projeleri yapmışlar.”

Bir kez daha uyardı:

Vatandaş artık ‘Belediye ya da devlet yıksın, ben de daireme karşı daire alayım’ diye beklemesin. Pazarlığını kendi yapsın, biz de destek olalım.”


 

Başkan Altepe: Kentin tamamında kaliteli yapılar olsun!

 

Bursa sınırları içindeki kentsel dönüşüm yetkisini alan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe belli bölgede kaliteli yapı stoğu oluşması yerine kentin tümünde kaliteli ve modern yapılar olması gerektiği görüşünü savunuyor.

Bu noktada…

Kaliteli yapıların kentin değerini de arttıracağını ifade eden Altepe, yıkılan eski yapılarla yeni yapılanlar yan yana getirildiğinde, aradaki farkın hemen görüldüğünü söyledi.

Ardından da…

Biz istiyoruz ki, mevcut bina stoğu yenilensin” dedi ve merkezden örnek verdi:

Niye Küçükbalıklı ve Altınova lüks konut bölgesi olmasın? Buralarda siyanür ve arsenikle üretim yapan işyerleri var. Onları sanayi sitelerine taşıyalım, buraları modern ve kaliteli konutlarla donatalım. “

Sonra da…

Nilüfer bölgesine yönelişe dikkat çekip şunu söyledi:

Kaliteli konut ya da okul için insanlar kentin Batısı’na gidiyorlar. Artık o kaliteli binaları buralarda yapalım, kentin tamamı kaliteli binalar olsun. Bursa da binalardaki kalitesiyle de marka olsun.”

Şu noktayı yeniden vurguladı:

Bütün bunları belediye olarak yapmaya kalksak nasıl yaparız? Onun için 17 ilçedeki 1070 mahallede birden vatandaşın harekete geçmek zorunda.”

Şunu da ekledi:

Vatandaş anlaşsın, biz de Büyükşehir Belediyesi olarak önlerini açıcı çalışmalar yapalım.”


 

Mahalleler için öncelik sıralaması yok

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentsel dönüşüm uygulamalarını değerlendirirken “Biz daha önce Tayakadın, Doğanbey, Kırcaali, Kiremitçi, Kamberler mahallerini yıktık” dedi ve şunu söyledi:

Şimdiki uygulamalarda müteahhitlerin parsellere göre anlaştığı yerler var. Daire karşılığı ya da arsayı satın alıp yapıyor, sonra vatandaşa satıyor. Komple mahalleyi alalım, yıkıp yapalım yerine yıkalım karşılığında yeni daire satalım uygulanıyor.”

Sonra da şunu açıkladı:

Artık mahalle öncelik sıralaması olmayacak. Kentsel dönüşüm her yeri birden kapsayacak ve bir an önce yapılacak.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.