1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kentsel dönüşüme Zafer Plaza modeli önerisi
Kentsel dönüşüme Zafer Plaza modeli önerisi

Kentsel dönüşüme Zafer Plaza modeli önerisi

Kentsel dönüşümü belediyelerin organizasyonunda sektörün önde gelen firmalarınca yapılması gerektiğini belirten GYODER Başkanı Torun, 1996'da yapılan Zafer Plaza'da uygulanan modeli örnek gösterdi.

A+A-

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, 2B arazilerinin yoğun olduğu yerlerde kentsel dönüşümün marka olmuş gayrimenkul firmalarınca yapılabilmesi için belediyelerin organizasyonu sağlaması gerektiğini söyledi.

 

Sözü Zafer Plaza'ya getiren Torun, ''1996'da Bursa'da Zafer Plaza Alışveriş Merkezi bizim yaptığımız bir proje. Orada 125 tane şahıs vardı küçük küçük ortaklıkları olan. O belediye bu kişileri toplamış, ikna etmiş, onlardan vekaletname almış, onları temsilen masaya oturmuş ve ihaleye çıkmıştı. Biz ihaleye girdiğimizde belediyenin bir arazisi gibi kabul ederek ihaleye girdik. Sonra ihaleyi aldığımızda baktık ki aslında çok ortaklı bir model... Ama bunu temsilen belediye organize etmişti. Bizim karşımızda belediye vardı, işin sonuna kadar da belediye götürdü. Ortaklar sonradan devreye girdi'' dedi.

BELEDİYEYE GÖREV DÜŞÜYOR

İstanbul'da da 2B'nin yoğun olduğu ilçelerde belediyelerin öncü olmaları gerektiğini anlatan Torun, ''Hakkaniyete göre makul oranlarda vekaletname alması, işleri koordine etmesi gerek. Belediyeler buralarda fırsatçıların da önüne geçerek zaman kaybedilmesine mani olmuş duruma gelirler. Belediyelere önemli görevler düşüyor, bunun öncülüğünü yapma anlamında'' diye konuştu.

TALİH KUŞU GİBİ GÖRÜLMEMELİ

Kentsel dönüşümle yenilenmiş konut sayısının çok düşük olduğunu belirten Torun, 'Türkiye genelinde 18 milyon binanın varlığı, bunun da aşağı yukarı 6,7-7 milyon adedinin riskli yapı statüsünde olduğu söyleniyor. Bunun da 20 yıl içinde yenilenmesi gerekiyor. Her yıl 350 bin konutun yenilenmeli. Ama gerçekleşme rakamları böyle değil daha çok sembolik rakamlar. Kentsel dönüşüm talih kuşu gibi görülmemeli, mülk sahipleri o algıdan kurtulmalı. Makul ve hakkaniyetli istekler olmalı. O zaman büyük şirketler de girer buralara'' ifadelerini kullandı.

TAZMİNATLAR ÖDENDİ AMA GİDEN GERİ GELMİYOR

GYODER Başkanı Aziz Torun, geçen yıl Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı arazisindeki Torunlar şantiyesinde, 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Kusurluların, sorumluların cezalandırılması gerektiğini anlatan Torun, hayatını kaybedenlerin tazminatlarını olması gerekenin çok üstünde ödediklerine dikkat çekti. 

Torun, ''Onların en azından maddi olarak mağdur olmamalarını sağladık. Şu anda yapabileceğimiz bu olduğu için... Ama manevi olarak elbete giden geri gelmiyor'' dedi. Bir soru üzerine kardeşi olan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Torun'un bizzat acılı ailelerle irtibat kurduğunu ifade eden Torun, ''Hepsiyle konuştuk, o konuşmaların sonunda zaten ilk günden itibaren yanlarındaydık. Tazminatların ödenmesi süreci de tamamlanmış oldu'' diye konuştu.

KOMŞUNUN TAVUĞU KAZ GÖRÜNÜYOR

Aziz Torun sektörle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Gayrimenkul müteahhitliğinde müşterileri mağdur eden kimselerin tutunamadığını dile getiren Torun, şöyle devam etti: ''Sektöre girenlerin o sektörü doğru bilmesi gerek. Komşunun tavuğu komşuya kaz görünüyor. Herkes dışarıdan baktığında çok cazip bir sektör, bir rant sektörü, biz de gayrimenkule girelim diyebiliyor. Hatta 1 koyup 3 almak gibi algılanıyor. Ama işin iç yüzü aslında öyle değil. Sektör şu anda 'yap-sat' modeli değil 'sat-yap' modeline göre kurgulanmış durumda. Öz kaynak sınırlı. Satarım yaparım düşüncesi var. Satamazsan ne olacak?''

 

EV ALACAKLARA ÖNERİLER

 

-Müteahhidi iyice araştırın.

-İnşaat ruhsatını sorgulayın.

-Projenin banka kredisine bakın.

-Kredi çıkmışsa izin vardır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.