1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kentsel dönüşümle İstanbul Caddesi’ne hastane gelecek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kentsel dönüşümle İstanbul Caddesi’ne hastane gelecek!

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe düşüncesini uzun zamandır söylüyor. Sağlık yatırımları planlamasında kentin kuzeyi olan bölgede, yani yeni adıyla İstanbul Caddesi çevresinde hastaneye ihtiyaç olduğunu her fırsatta anlatıyor.

Gerçi…

Sağlık Bakanı olduğu dönemde Mehmet Müezzinoğlu’nun hedefinde de Demirtaş’a Devlet Hastanesi kazandırmak vardı ve en büyük hastaneyi yapabilmek için hayırseverden arsa bağışı bekliyordu.

Bakan değişimi sonrası ne olur bilemiyoruz, ama bunu Bursa’ya emanet projeler arasında kabul ediyor ve takibinin süreceğini biliyoruz.

Yanı sıra…

İstanbul Caddesi’ni ilgilendiren hastane haberi Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den geldi.

Söze…

İstanbul Caddesi, Bursa’nın en önemli girişi. O nedenle çok önemsiyoruz” diye başladı ve şunu söyledi:

Yolun ortasında T2 hattı tramvay projemiz var. Kent Meydanı-Terminal arasında çalışacak tramvay hem ulaşımı kolaylaştıracak, hem istasyonları caddeye görsellik katacak.”

Şöyle devam etti:

Ayrıca, İstanbul Caddesi çevresinde büyük bir kentsel dönüşüm tramvay hattıyla birlikte başladı. Kamulaştırmaları tamamlanan 61 bina yıkıldı.”

Şunu vurguladı:

Bursa’nın girişini daha güzel ve daha görkemli gösterecek çok güzel bir planlama yapıyoruz. Farklı yapılar, değişik mimariler ortaya çıkacak. Bursa’nın en prestijli bölgesi olacak.”

Sonra da şunu açıkladı:

Kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında bu bölgede bir de hastane yeri elde ediyoruz. Böylece kentin kuzeyindeki hastane ihtiyacı karşılanacak.”

Şunu da ekledi:

Sayın Müezzinoğlu’nun Sağlık Bakanı olarak açıkladığı Demirtaş’taki hastane projesi ayrı. O projenin hep birlikte takipçisiyiz. Bu, özel hastane olacak. Biz yerini kentsel dönüşümle ortaya çıkarıyoruz, yatırımcısı satın alıp yapacak.”

Hedefini de söyledi:

Büyük, modern ve çok güzel bir hastane olmasını arzu ediyoruz. Bursa’ya yakışmasını istiyoruz.” Hedefimiz bu."

 

Tamirhaneler gidiyor, konutlar geliyor

 

İstanbul Caddesi’ni çok önemseyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent girişini en prestijli bölge haline getirmek için kentsel dönüşümü titizlikle sürdürüyor.

Mevcut durumundan da rahatsız:

Tamirhaneler, işyerleri, arsenik gibi zehirli maddelerle imalat yapan atölyeler çoğunlukta. Hatta evlerle iç içe geçmiş. Şimdi biz tamirhane ve atölyeleri kent dışına çıkarıyoruz.”

Hedefi şu:

Altınova, Balıklı, Yeşilova’dan Fatih’e kadar bölge modern konutlarla donanacak. Ortaya birinci sınıf yerleşim alanları çıkacak.”

 

Kentlilik bilincinde Bursaspor ve yerel medya rolü

 

Bursa gibi metropol sanayi kentlerinin en önemli özelliği, çok kültürlü nüfus yapılarına sahip olması. Demografik yapının çeşitliliği de kentte ortak yaşam anlamında bazı ortak değerler oluşmasını gerektiriyor.

İşte…

Tam da bu yönde çok önemli bir adım bugün atılıyor.

Bursa kent Konseyi öncülüğünde, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Sempozyumu bugün Merinos’ta başlıyor.

49 üniversiteden 60 akademisyenin sunum yapacakları 2 günlük sempozyuma tam 27 ilin Kent Konseyleri de katılıyorlar.

Sempozyumda…

Kentler için çok önemli hale gelen aidiyet, kentlilik bilinci, kentsel kimlik, kentsel mekan, kentsel yaşam kalitesi, hemşerilik olgusu, kentsel dönüşüm, sanayi alanlarının kente etkileri gibi konular farklı bakış açılarıyla ele alınacak.

Sempozyuma evsahipliği yapacak olan Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’ye, çıkacak sonuçları nasıl değerlendireceklerini sorduk.

Şunu söyledi:

Bu zirveyi çok önemsiyoruz. Bilim adamlarımızın yapacakları sunumları ayrı ayrı ele alacağız ve kentlilik bilincinin geliştirilmesi modelleri olarak uygulayacağız.”

Şu bilgiyi de verdi:

İlk oturumun ana konusu Bursa için heyecan verici. Çünkü Bursa’da kentlilik bilincinin gelişmesinde Bursaspor’un rolü ve yerel medyanın önemi ele alınacak.”

Şunu da ekledi:

Üstelik sunumu da Kastamonu’dan bir hocamız yapacak.”

Doğrusu…

Bugünkü ilk oturum bizi de heyecanlandırdı.

 

BKK’da genel sekreter değişti

 

Bursa Kent Konseyi’nde kurulduğu günden beri Genel Sekreter olarak görev yapan Enes Battal, geçtiğimiz günlerde doktorasını tamamladı ve Uludağ Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak geçti.

Ondan boşalan BKK Genel Sekreterliği görevine de, Gençlik Meclisi ile birlikte BKK’da görev alan ve son dönem Genel Sekreter Yardımcılığı yapan Murat Başlar getirildi.

 

Milli Eğitim ve Milli Savunma…

 

Salı gününe kadar… Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hem Milli Eğitim, hem de Milli Savunma Bakanlığı yapmış bir kişi vardı: Turhan Tayan.

DYP Bursa Milletvekili olarak Tayan’ın adında Milli bulunan iki bakanlıkta görev yapan tek Bakan olma özelliği salı günü sona erdi. Daha doğrusu, Tayan’a ortak geldi.

Çünkü…

Binali Yıldırım’ın açıkladığı yeni kabinede, İsmet Yılmaz’ın Milli Savunma Bakanlığı’ndan Milli Eğitim Bakanlığı’na kaydırıldığı görüldü.

Böylece, Tayan’ın farklılığına ortak oldu.

 

Vatan Partisi’nde 2 adaylı il kurultayı

 

Siyasi partiler il ve ilçelerdeki genel kurullarını genelde kongre olarak tanımlar, ama kurultay olarak adlandıranlar da var. Vatan Partisi o partilerden biri.

Vatan Partisi’nin il kurultayı 29 Mayıs Pazar günü saat 11.00’de Konak18’de başlayacak. İl Başkanı Nadir Erol yeniden aday olmazken, Şeref Akgün ile Mehmet Alanbel il başkanlığı için yarışacaklar.

Kurultaya Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Bedri Gültekin ile Kamil Dede de katılacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.