1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Keynes'te kaldılarsa vah vah
Keynes'te kaldılarsa vah vah

Keynes'te kaldılarsa vah vah

Faiz tartışması büyüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eleştirilerine 'o zaman Keynes'in kitaplarını yakmak lazım' şeklinde cevap veren Durmuş Yılmaz'a yanıt Ekonomi Bakanı Zeybekci'den geldi: O kitapları hala yakmadınız mı?

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz arasındaki faiz tartışmasına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı. Zeybekci, ''Önceki Merkez Bankası Başkanı, 'O zaman Keynes'in kitaplarını yakmak lazım' diyor. Onlar hala Keynes'te kaldıysa, 'vah vah' memleketin haline'' dedi.

Zeybekci, dün Bakanlık'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 'Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın açıklamalarını nasıl değerlediriyorsunuz' sorusuna Zeybekci, ''Yılmaz açıklamalarında, maalesef 'düşük faiz, ekonomik büyümenin yegane sebebi olsaydı bugün Avrupa'da, Japonya'da veya bazı ülkelerde bunun karşılığı hızlı bir şekilde alınırdı' demek, 5-6 tane faktörü olan bir probleme, 3-4 bilinmeyenli bir denkleme tek bilinmeyenle yaklaşmak demektir'' yanıtını verdi.

SON DERECE YANLIŞ

Japonya'nın, Amerika'nın ve AB'nin dinamikleriyle Türkiye'nin dinamiklerinin son derece farklı olduğunu dile getiren Zeybekci, şunları kaydetti: ''Bugün AB ortalamasındaki işgücüne katılım oranları çok yüksektir. Bizde henüz daha 51'ler seviyesine geldi. Nüfus artış hızımız artı işgücüne katılım oranını da üzerine eklediğimiz zaman Türkiye, yüzde 5'in altındaki hiçbir büyümeyi bir başarı olarak görmemesi gereken bir ülke. Japon ekonomisindeki ve AB'deki yüzde 1-2'lik büyümelerin büyük başarılar sayıldığı, ABD'de yüzde 3'lük büyümenin dünya çapında inanılmaz bir performans sayıldığı bir ortamda Türkiye'nin aynı şekilde kıyaslanması son derece yanlıştır.''

O HALA KEYNES'TE Mİ KALMIŞ

AB Merkez Bankası'nın Euro'nun değerini düşürmek için faizleri indirdiğini anlatan Zeybekci, bu sayede dünya piyasalarındaki rekabet gücünü ve ihracatı artırmayı hedeflediklerini vurguladı. 'Faiz düştüğü zaman büyüme artmaz' yaklaşımının, son derece yanlış olacığını vurgulayan Zeybekci, ''Önceki Merkez Bankası Başkanı 'O zaman Keynes'in kitaplarını yakmak lazım' diyor. Ben ona şöyle soracağım, O hala Keynes'te mi kalmış, hala yakmamış mı o kitapları? Sonuçta ayrılığımızın en büyük sebepleri ortaya çıkmış oluyor. Onlar hala Keynes'te kaldıysa, Keynes'in teorilerinde kaldılarsa, 'vah vah' diyorum ben memleketin haline' diye konuştu.

GRİ ALANLARI ORTADAN KALDIRMAMIZ GEREKİYOR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Şeffaflık Paketi'ndeki son durumun sorulması üzerine, Türkiye'de gri alan oluşturan tüm sebeplerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Yerelleşmenin Türkiye'de çok daha fazla olması gerektiğinin altını çizen Zeybekci, ''Yerelleşme olurken kurallarını daha detaylı tanımlamamız gerekiyor. Burada imarlar konusunda mutlaka çalışma yapılmalı. İstanbul, Ankara, Bursa gibi gelişme hızı yüksek illerde bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmamız gerekiyor'' dedi. 

Zeybekci, spekülasyona meydan vermemek gerektiğinin altını çizerek, Şeffaflık Paketi'nin sadece gayrimenkul ve imar alanlarından oluşmadığına dikkati çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.