1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kılıçdaroğlu ilk talimatı verdi: Belediye adaylarını belirleyin!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu ilk talimatı verdi: Belediye adaylarını belirleyin!

A+A-

Hüseyin Akkuş futbol dünyasının içinden gelen bir siyasetçi olarak Görükle Belediye Başkanı ve daha sonra da İl Genel Meclisi Üyesi olarak kente hizmet etti. Geçmişte de SHP’de ilçe başkanı olarak siyaset yaptı.

7 Ocak’ta CHP İl Başkanı seçilen Hüseyin Akkuş, gelmeyi planladığı halde son dakikada kongreye katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere Ankara’ya gitti.

İlk bölümde…

Akkuş 15 dakika görüştüğü Kılıçdaroğlu’na siyasi projelerini anlattı.

Ardından…

CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Bursa Milletvekili Prof. Lale Karabıyık ve eski il başkanı Şadi Özdemir’in de katılımıyla görüşme genişledi.

Görüşmede… 1.-yazi-icin-kemal-kilicdaroglu-ve-huseyin-akkus.jpg

“Bursa’ya verdiğiniz önemi biliyoruz, o doğrultuda projeler hazırladık” diye başlayan CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş şunları sıraladı:

“Öncelikle parti örgütünü kucaklayıcı olacağız. Bursa’yı kazanmak için çok çalışacağız. Peş peşe işçi, memur, kadın, gençlik, tarım çalıştayları yapacağız. Haziran ayında da çalıştayların sonuç kurultayını toplayacağız.”

Şunu da ekledi:

“Herkesi kapsayıcı bir dille Bursa ve Türkiye’nin önüne çıkacağız.”

Bunun üzerine…

CHP lideri Kılıçdaroğlu da kongreden kazanarak çıkan Akkuş’a ilk talimatını verdi:

“Sizden şunu istiyorum: Gidin Bursa şehrini kazanın ve gelin.”

Sonra da…

Bu yönde atılacak ilk adıma işaret etti:

“Yerel seçimlerde belediye başkanı adayı göstereceğimiz arkadaşlarımızı hızlıca belirleyin. Zaman geçirmeden bu çalışmaları tamamlayın.”

Hedef de gösterdi:

“Şubat ayında kurultayımız var. Kurultaydan sonra belediye başkan adayı arkadaşlarımızla tanışmak istiyorum. Buna göre kendinizi planlayın.”

Bu sözlerden…

CHP’nin 2019 yerel seçimleri için belediye başkan adaylarını önseçimle değil merkezden belirleyeceği anlamı çıkıyor.

Ama…

Kılıçdaroğlu’nun hızlı hareket edilmesini ve seçimden 1 yıl önce adayların belirlenmesini istemesi de bize önemli geldi.
 

Şadi Özdemir vedalaşmaya gitti
 

Şadi Özdemir 2 yıl süresince CHP İl Başkanı olarak referandum ve darbe girişimiyle çok zor bir dönemde sorumluluk üstlendi. 7 Ocak’taki kongrede de görevi Hüseyin Akkuş’a devretti.

Kılıçdaroğlu ziyaretine Akkuş’la birlikte giden Özdemir görüşmede hem kongre hakkında bilgi verdi, hem de İl Başkanlığı süresince destek olduğu için teşekkür ederken, Kılıçdaroğlu da parti çalışmalarına katkısının sürmesini istedi.

Yani, şık bir vedalaşma oldu.
 

Kemal Ekinci ameliyata hazırlanıyor 3.-yazi-icin-kemal-ekinci.jpg

 

Kemal Ekinci’yi 70’li yıllarda YSE İl Müdürlüğü günlerinden beri tanırız. Erdal İnönü’nün SHP’sinde ve CHP’de il başkanlığı, 2011-2015 yılları arası da CHP Bursa Milletvekilliği yaptı.

Milletvekilliği sonrası yazları Adapazarı’ndaki çiftliğinde geçiren, kış aylarında Bursa’ya gelen Kemal Ekinci ile Acıbadem Hastanesi’nde karşılaştık.

Söylemek istemedi, ama ay sonunda safra kesesi ameliyatı olacağını öğrendik.
 

Bir dönemin yol arkadaşlarının Gemlik’te vefa buluşması

Organizasyonu… Gemlik’e damga vuran ailelerden Mahmut Solaksubaşı yaptı. Başkonuk Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’dı.

Aralarında…

Kurşunlu eski Belediye Başkanı Bayram Demir, Küçükkumla eski Belediye Başkanı Ömer Bal ile iş dünyasından Zeki Kaptan, Hasan Yıldırım, Peyami Çağlar, Gökhan Taylan, Berkay Kırmızıay, Sadullah Uçan, Mustafa Malgılıç, Sinan ve Selim Solaksubaşı gibi isimler vardı.

Mahmut Solaksubaşı ile dünür olmaya hazırlanan Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ergün Efendioğlu da geceye katıldılar. 4.-yazi-icin-cavit-caglar-ve-dostlari-gemlik-boksor-restoran.jpg

Yıllar öncesinde olduğu gibi, Gemlik’in sembol restoranlarından Boksör’de buluşmak için İdris Sevinç, Işık Uğurtuğ, Hüseyin Çiftliklioğlu, Erhan Mendi, Sedat Akgün, İsmail Hakkı Arslan, Nuri Karaca, Ayhan Barışcı, Abdullah Biçen, Abdullah Bilaçlı, Fevzi Çağlayan, Feridun Uyruk, Adnan Tosun, Kemal Gemlik, Şükrü Akyollu gibi isimler de Bursa’dan gittiler.

Gerçi…

Masadakilerin çoğu siyasette yol arkadaşlığı yaptılar, ama o gece siyaset hiç konuşulmadı. Onun yerine anılar dillendirildi, dostluklar tazelendi, bugün aramızda olmayanlar anıldı.

Grup adına konuşan Mahmut Solaksubaşı, konuk ettikleri Çağlar’a seslenirken “Rusya’da yaptıklarını onurla izledik, başardığınız sonuç için arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Dost ortamlarında duygusallık öne çıkar. Boksör Restoran’daki gecede Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın da duygulandığını fark ettik. Yıllardır görmediği dostlarına teker teker isimleriyle seslendi, anılarını anlattı

Çok özel ve çok güzel bir geceydi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.