1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kılıçdaroğlu, tek aday girdiği kurultayın kaybedeni mi oldu?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu, tek aday girdiği kurultayın kaybedeni mi oldu?

A+A-

Tablo biraz karışık… Cumartesi günü genel başkan seçimi, yapılan, pazar günü de akşam saatlerinde başlayıp pazartesi sabah biten Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimiyle tamamlanan CHP kurultayı farklı yorumlara açık.

Örneğin…

Kurultay sonrası yorumlarında, “Kılıçdaroğlu, tek aday girdiği kurultayın kaybedeni mi oldu?” çokça soruluyor. Soruya da iki yorumla cevap aranıyor:

Bir…

Kurultayda 1.238 delege oy kullanmış. Bu delegelerin 1.100’ü Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı için önergeye imza koymuş.

Fakat…

1.100 imzayla önerilen Kılıçdaroğlu’na sandıktan 990 oy çıkmış. Divan heyeti, büyük çoğunluğunun boş oy olduğu bildirilen 248 oyu geçersiz kabul etmiş.

Sonucu değerlendirenler, “Bir genel başkan tek adaylı kurultayda bu kadar oy kaybetmez” diyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun kurultay konuşması da partilileri tatmin etmedi.

İki…

CHP’de en üst karar organı olan Parti Meclisi 60 üyeden oluşuyor. Bunun 8’i Bilim-Kültür-Sanat Platformu’ndan geliyor. O nedenle kurultay salonunda 52 üyenin seçildiği bir sandık kulisi ortaya çıkıyor.

Kılıçdaroğlu işte böyle bir özellik sergileyen PM için 104 kişilik liste yapmış ve bu da “Genel Başkan’ın listesi” olarak dağıtılmış.

Sonrasında…

104 kişi arasından 30 kişiyi işaretleyip “Gerisini 52’ye siz tamamlayın” diyerek büyük illerin başkanlarının bir araya geldikleri kurula göndermiş.

O listeden de…

Gazete haberlerine göre 29 (kimilerine göre 23) kişi Genel Başkan imzalı 52 kişilik anahtar listeyi delip Parti Meclisi’ne girmiş.

Listeyi delenlerden biri de Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal olmuş.

Öyle ki…

Kılıçdaroğlu’nun sabah 05.30 olsa bile, seçim sonuçlandığında salona gelip oy verenlere teşekkür konuşması yapmamasına dikkat çekiliyor ve “listesinin delinmesine tepkisi” kabul ediliyor.

Bunu da…

İlk defa bir genel başkanın listesi neredeyse yarı yarıya fire veriyor” şeklinde yorumlayanlar var.

Dün akşam da gençlik kotasından 1, cinsiyet kotasından 6 kişi PM’ye girdi. Böylece pazar günü Parti Meclisi Üyesi seçilen 7 kişi liste dışı kaldı.

Görünen o ki…

Bizim başlıktaki soru önümüzdeki süreçte CHP’nin iç gündemi olarak çok tartışılacak.

 

Sarıbal ve Karabıyık’ın PM başarısı

 

Parti Meclisi üyeliği için CHP Bursa örgütü adına Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın önerildiğini biliyoruz. Karaca 104 kişilik listeye de girdi, fakat 52 kişilik anahtar listede yer bulamadı. Buna karşın, başta sol kanat olmak üzere bazı anahtar listelere alındı.

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise bireysel bir çalışmayla PM Adayı oldu. Salonda çok çalıştı. Sonunda 338 oyla 34. sıradan PM’ye seçildi. Karaca ise 66. sırada kalıp seçilemedi.

Prof. Dr. Lale Karabıyık ise f arklı bir kulvar olan 8 kişilik Bilim Kültür Sanat Platformu’ndan PM’ye geldi.

Böylece Bursa’nın 2 PM Üyesi oldu.

 

CHP İl Başkanı Özdemir: 3 arkadaşım için de çalıştım

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Bursa örgütünün adayı” olarak önerilen İsmet Karaca’nın 104 kişilik listeye girmesine karşın seçilemediği, buna karşın Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın salondaki çalışmasıyla liste delip Parti Meclisi’ne girdiği kurultayın ardından CHP İl Başkanı Şadi Özdemir’le konuştuk.

Sonucu şöyle değerlendirdi:

Lale Hanım Bilim Kültür Sanat Platformu’ndan geldiği için kulvarı farklıydı. 2 arkadaşımı da il başkanlarına yazdırdım. Hatta Lale Hanımın durumu belli olunca onu da yazdırdım.”

Şunu vurguladı:

Ben CHP Bursa İl Başkanı olarak 3 arkadaşım için de çalıştım.”

Sonra da…

Karaca’nın örgüt adına önerilmesi konusunda “Alışılmış siyaset yapanlar bunu anlayamaz” dedi ve şunu söyledi:

İsmet arkadaşımız 104 kişilik listede yer aldı, fakat 52 kişilik listeye girmesi gerekiyordu. Ne var ki kontrol başka yere geçince bu listede yer alamadı. Bu da seçilmesinde sıkıntı oldu.”

Düşüncesi şu:

Parti Meclisi’nde Bursa 2 kişiyle temsil ediliyor. Önemli olan budur. Biz Bursa örgütü olarak kurultaydan başarıyla çıktık. Sonuçtan memnunum.”

Ardından…

Şimdi hedefimiz Bursa olarak 2 MYK Üyesi çıkarmak” dedi ve gerekçesini açıkladı:

Biz Bursa’da AKP’nin 3 Bakanı ile mücadele ediyoruz. Onun için 2 MYK Üyesi’ne ihtiyacımız var.”

 

Gürhan Akdoğan: Örgüt değişimi kendi gerçekleştirdi

 

CHP Kurultayı ile ilgili değerlendirmeler aldığımız sırada eski il başkanı Gürhan Akdoğan ziyaretimize geldi.

Meğer…

Oxford Üniversitesi’nde 5-6 ay sürecek yüksek lisans eğitimi yapmak üzere İngiltere’ye gidiyormuş. Veda etmek için gelmiş.

Doğal olarak…

Yıllarca İl Başkanı olarak kulisinde bulunduğu, Parti Meclisi’ni şekillendiren kadro içinde yer aldığı CHP’nin kurultayını nasıl bulduğunu sorduk.

Söze…

Bir kere, kurultay Türkiye’nin olağanüstü koşullarında gerçekleşti, bunu göz ardı etmemek lazım” diye başladı ve şunu söyledi:

Benim de hazırlayıcıları arasında yer aldığım ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olduğu 2010 kurultayını anımsıyorum. Türkiye’de büyük yankı uyandırmıştı. Dış basına bile girmişti.”

Şunun altını çizdi:

Gördüğüm en önemli farklılık, o heyecan ve geleceğe dair umudun bu kurultayda olmamasıydı. Ne yazık ki topluma yönelik yeni bir mesaj verilemedi.”

Gözlemi şu:

Genel Başkan tek aday olduğu kurultayda 1.100 delegenin imzasını almasına karşın 300’e yakın eksik oy aldı. Bana göre önemli bir nokta.”

Bir başka gözlemi de şu:

Örgütün partide değişim talebi vardı. Genel Başkanın listesinin yarıya yakınının kurultayda değişmesi çok önemli. Çünkü, örgüt istediği değişimi sandıkta kendi gerçekleştirdi.”

 

1 yıla çok etkinlik sığdı: MHP Yıldırım, en enerjik ilçe!

 

Seçileli tam 1 yıl olmuş… Erkan Subaşı başkanlığındaki MHP Yıldırım İlçe hem içeriden hem dışarıdan bakıldığında tam anlaşmış ve kaynaşmış ekip görüntüsü veriyor.

Üstelik…

Bir yandan yerel muhalefet örnekleri sergilerken, Yıldırım’ın yararına gördükleri projelerde belediyeye destek oluyorlar, sosyal yaşam adına duyarlılık projeleri üretiyorlar.

Örneğin…

Genel Başkan Devlet Bahçeli’yi ziyaret edip Anıtkabir’de Atatürk’ün huzuruna çıkarak başladıkları çalışmalar kapsamında Yıldırım’ın 69 mahalle muhtarıyla buluştular, seçim çalışmalarına renkli projelerle katıldılar, kan bağışı kampanyaları yaptılar.

31 etkinlik arasında, sokak hayvanlarına barınak projesi çok çarpıcıydı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.