1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kılıçdaroğlu: Yerel seçimlerde adaylar 1 yıl önce belli olmalı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu: Yerel seçimlerde adaylar 1 yıl önce belli olmalı!

A+A-

CHP’nin yeni il yönetim kurulu pazartesi akşamı ilk toplantısında görev bölümü yaptı. Sabah İl Başkanı Şadi Özdemir erken saatte Ankara yoluna çıktı.

Çünkü…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile randevusu vardı.

Saat 17.00’de CHP Genel Merkezi’nde başlayan görüşmede Özdemir önce “Beni tanıyın” deyip kendini anlattı. İl kongresi hakkında bilgi verirken Kılıçdaroğlu araya girip espri yaptı:

Bu kongreler bitse de bizim partide mücadele hep devam ediyor.”

Bunun üzerine…

İl Başkanı Özdemir de kongrede yaptığı konuşmasında “Rakip değil, ekibiz… Kongrede kaybeden yok, delegenin görev vermedikleri var” dediğini söyledi.

Yaklaşım Kılıçdaroğlu’nun hoşuna gitmiş olmalı ki şunu söyledi:

Devam edin, arkanızdayım. Ama tek bir isteğim var, herkesi kucaklayın.”

Aynı konuda kongrede söz verdiğini ifade eden Özdemir’i destekledi:

İyi bir çalışma yapmanızı istiyorum sizden. Ben her zaman yanınıza gelirim.”

Bu desteğe Özdemir karşılık verip “Seçmen bizi AKP’nin dayattığı fotoğrafla tanıyor. Seçmene gidip kendi gerçek fotoğrafımızı göstereceğiz” deyince, CHP Genel Başkanı da hedefi gösterdi:

Yerel seçim hazırlıklarına hemen başlayın. Meseleler son dakikaya bırakılıyor. Son 3 ay konuşabiliyoruz, ama burada da hata yapıyoruz.”

İnce özeleştirinin ardından kritik bir uyarı yaptı:

Belki yerel seçim adaylarını 1 yıl önceden belirlemek daha doğru olabilir. Son dakikaya kalmamalıyız.”

Görüşmeden hemen sonra CHP İl Başkanı Şadi Özdemir’le konuştuk. Genel Başkan’dan destek almış olmanın mutluluğu sesine yansıyordu.

Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği hedefler doğrultusunda izleyeceği yolu açıkladı:

Genel Başkanımızın direktifleri doğrultusunda yeni bir yürüyüşe başlıyoruz. CHP için iyi bir süreç geliyor. Zamanı doğru kullanacağız.”

Şunu da ekledi:

Dışarıdaki rakiple mücadele eden parti modeli oluşturacağız.”

 

Özdemir’den herkese çağrı var

 

Zamanı iyi kullanmayı önemseyen CHP İl Başkanı Şadi Özdemir, hızlı bir başlangıç yapma arzusunda. Önceliği de Kılıçdaroğlu’nun istediği gibi parti içi bütünlüğe veriyor.

O nedenle…

Perşembe günü ilçe başkanları, Cuma günü de kurultay delegeleriyle toplantı yapacak. Cumartesi öğleden sonra milletvekilleriyle bir araya gelecek olan Özdemir aynı gün için eski il başkanları ve eski milletvekillerine de “birlikte çalışma arzusunu” iletip davette bulunacak.

 

Şırnak Ballı Sınır Karakolu ve Bursa’dan giden mektup!

 

Açıkça söylemek gerekirse… AK Parti Osmangazi Gençlik Kolu Başkanı Semih Peksert ve yönetiminin, şehit cenazelerinin sık geldiği günlerde sınırda nöbet tutan Mehmetçiklere moral olması için Ördekli Kültür Merkezi’nde düzenlediği mektup yazma etkinliğini 24 Eylül günü bu sütunlara taşırken bu denli etkili olacağı ve ilgi göreceği aklımıza gelmemişti.

Ne var ki…

Dünkü yazımızda aktardığımız gibi, AK Parti Bursa eski Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu’nu arayan asker “Abi sizi Şırnak’ta sınırdan arıyorum. Bize mektup yazmışsınız. Şimdi arkadaşlarla birlikte okuduk ve çok sevindik. Mektubu da koğuşun girişindeki panoya astık. Bizi buralarda hatırladığınız için çok mutlu olduk” dediğinde dünyalar onun oldu.

Sabah görüştüğümüzde, Anbarcıoğlu yazdığı mektubu öğrenenlerin gösterdikleri ilginin de mutluluğunu yaşıyordu.

Öğle saatlerindeyse, Mehmetçik’e Mektup etkinliğini düzenleyen AK Parti Osmangazi İlçe Gençlik Kolu Başkanı Semih Peksert aradı.

O da…

Yazımızı Şırnak Uludere’deki Ballı Sınır Karakolu’na gönderdiklerini, oradan da mektubun okunuş anı fotoğrafının geldiğini söyledi.

Fotoğrafta…

Bursa’dan giden mektupların, bölüğün önüne çıkan asker tarafından okunurken dinleyen Mehmetçiklerin bakışları insanı gerçekten etkiliyor.

Anladık ki…

Organizasyonu düşünenler de, bu kapsamda eline kağıdı kalemi alıp Mehmetçik’e mektup yazanlar da çok önemli bir manevi destek projesini başarmışlar.

Kaldı ki…

Gün boyu elektronik posta kutumuza gelen iletiler arasında bu konuyla ilgili duygularını paylaşanların sayısının çokluğu da dikkat çekici.

Siyasetin toplumsal sorumluluk kapsamında ele alınabilecek manevi destek projesinin de ne kadar anlamlı ve doğru bir girişim olduğunu bir kez daha anladık.

 

Anbarcıoğlu iki sayfalık mektubunda değerleri anlatıyor

 

Düşünce güzel, uygulama başarılı, sonuç etkileyici… Anlaşılan o ki, AK Parti Bursa eski Milletvekili Faruk Anbarcıoğlu da, iyi matematik öğretmeni ve başarılı şairliğinin yanına mektuptan yansıtılan duyguları da eklemiş.

Faruk Hoca’yı arayıp ne yazdığını sorduk. Mektubu bitirdikten sonra cep telefonuyla fotoğrafını çekmiş. Bize de gönderdi.

Okurken, ders gibi mektup yazdığını gördük.

İşte…

Şırnak Uludere’deki Ballı Sınır Karakolu askerlerini duygulandıran satırlar şöyle başlıyor:

Can kardeşim Mehmetçiğim.

Yüzyıllardır süregelen vatan topraklarını bekleme görevi bugün sende. Bu kutsal görevi yerine getirirken unutma ki Allah seninledir, Peygamber seninledir, melekler seninledir.

Yüce Türk Milleti olarak o yüzden asker ocağına Peygamber Ocağı gözüyle bakarız. O yüzden yüce Türk Milleti seninledir.

Sonra…

Bugüne işaret eden değerlendirme yapıyor:

Dünya kurulalıdan beri üzerinde yaşadığımız ecdat yadigârı bu topraklar her zaman diğer ülkelerin iştahlarını kabartmış, gündemlerinden düşmemiştir. O yüzden haçlı ruhunun çirkinlikleri güzel vatanımız üzerinden hiç eksik olmamıştır.

Ardından…

Tarihten örnekler verip iki sayfalık mektubu şöyle bitiriyor:

Şartlar neyi gerektiriyorsa onu yerine getirmek senin ve hepinizin boynuna borçtur. Sakın bir adım geri atmayasın.

Alpaslan seni gözlüyor. Edebali sana bakıyor. Osmangazi ve Orhangazi seni kucaklıyor. Seyit Onbaşı, Yahya Çavuş sana selam ediyor. Yüzbaşı Hüseyin Avni, Yarbay Mustafa Kemal sana bakıyor.

Haydi yiğidim, ecdadın neyi yaptıysa, sen de onu yap.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.