1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kılıçdaroğlu’nun Bursa’ya mesajı: Bahar temizliği yapıp kazanacağız
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu’nun Bursa’ya mesajı: Bahar temizliği yapıp kazanacağız

A+A-

Gerçi… Geliş nedeni düğün olduğu için, Kılıçdaroğlu’nun cumartesi günü İznik,Orhangazi ve Gemlik ilçelerindeki programı ve giderken verdiği siyasi mesaj pek öne çıkamadı.

Onu da, CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’a sorduk.

Net bir dille…

“Genel Başkan giderken çok teşekkür etti ve memnuniyetini dile getirdi” diye başladı ve şunu söyledi:

1.-yazi-icin-chp-genel-baskani-kemal-kilicdaroglu,-mustafa-bozbey-dugunu.jpg“Arkadaşlarla da konuştuk… Bugüne kadar bu derecede memnun ayrıldığı bir program olmadığını gördük. Çünkü, tam onun istediği gibi bir konsept program oldu.”

Şunu da ekledi:

“Nitekim Ankara’ya döndükten sonra Genel Başkan Yardımcımız Orhan Sarıbal’ı arayıp memnuniyetini söyledi. Hatta iki kez görüştüler.”

3 ilçedeki programı da şöyle özetledi:

“İznik’te sivil toplum örgütleri ve muhtarlara konuştu. Daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile Ziraat Odası Başkanı geldiler, onlarla özel görüştü. Aynı görüşmeleri Orhangazi’de de yaptı.”

Şunu vurguladı:

“2015 yılındaki Bursa programında, CHP’ye tek oy çıkan İznik’in Fevziye Köyü’nü ziyaret edeceği sözünü vermiş. O sözünü yerine getirdi, insanlar da mutlu oldular.”

Gözlemi şu:

“Gittiğimiz her yerde ilgi müthişti. İnsanlar CHP’deki kurultayla değil, kendi yaşam mücadeleleriyle ilgileniyorlar. Çünkü alamıyor, üretemiyor, gelecek planlaması yapamıyorlar. Bunun için CHP’yi tek çare görüyorlar.”

Şöyle devam etti:

“Genel Başkanımız da bu ilgiyi ve heyecanı görünce Büyükşehir’e talip olduğumuzu net bir dille her yerde söyledi. Oysa bir süredir böyle bir ifadesi olmuyordu, ama hüsnü kabulden etkilendi.”

Sonra da…

Kılıçdaroğlu’nun ilçe gezilerinde verdiği mesajı açıkladı:

“Ziyaretlerde; ‘Bahar temizliği yapacağız ve Bursa’da Büyükşehir dahil bir çok ilçede seçimi kazanacağız’ mesajını verdi.”

Beklentisi şu:

“CHP’li belediyelerin tarımda kooperatifler yoluyla yaptıkları ziyaretlerde anlatıldı. Oy alamadığımız kesimlerde söylediklerimizin karşılık bulacağına samimiyetle inanıyorum.”

 

Kılıçdaroğlu aday işareti vermedi

 

Acaba… Cumartesi programda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aday ismi ya da işareti verdi mi?

İşte Akkuş’un cevabı:

“Hayır, aday isimleri hiç konuşulmadı. Fakat il başkanları toplantısında örgütlere büyük görevler düştüğünü ve seçim stratejilerini örgütlerin belirleyeceğini söyledi.”

Şunu açıkladı:

“CHP örgütleri olarak mümkünse tüm adayların İlçe Seçim Kurulu gözetiminde önseçimle belirlenmesini istiyoruz. Olmuyorsa örgüt görüşü ve anketleri öneriyoruz.”

 

Dağ yöresinde üç direnişi de köylü kazandı, Karaağız rahatladı

 

İlk büyük dağ direnişi 2012’de Keles’in Kozağacı bölgesinde başladı...

Kurulmak istenen Keles Termik Santralı ve yakılacak kömürün çıkarılacağı toprakların sahibi köylüler 2 yıl direndiler. Kömür çıkarılamadı, santral da kurulamadığı için köylüler bu direnişi kazandılar.

İkinci direniş Orhaneli’ne bağlı Başköy’de oldu. İçme sularının mermer ocakları tarafından kirletilmesine tepki gösteren köylüler eylemden sonuç aldılar, suyu kirleten ocaklar kapatıldı.

Son 3 aydır da Büyükorhan’a bağlı Karaağız Köyü’nde yaşayanlar, kurulmak istenen biyokütle enerji santralına karşı köy girişinde nöbet tutuyorlar.

İşte…3.-yazi-icin-buyukorhan-karaagiz-koyu-chp-bursa-milletvekili-erkan-aydin-001.jpg

O nöbetin sonuç verdiğini ve Karaağız’ın rahatladığını CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın açıkladı:

“Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, alanda korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları Tümülüs, Antik Yol ve Mezarlık Alanı tespit etti, santral projesinin yasa ve mevzuata uygun olmadığı kanaatine vardı.”

Eylem sürecinde nöbetteki köylüleri sık sık ziyaret eden Aydın, uzmanların yaptıkları incelemede Tümülüs ve antik yolun tahrip edildiğinin belirlendiğini de ekledi.

 

Kırkpınar pehlivanları Dağder için çayırda

 

Daha dün gibi anımsıyoruz… 9 yıl önce Ali Kaya’nın başlattığı Dağder’in geleneksel yağlı güreşleri bu yıl Kırkpınar’da kemer almış 16 başpehlivan yanı sıra 13 kategoride toplam 230 pehlivan katılımıyla gerçekleşiyor.

21 Eylül Cuma günü Atatürk Stadyumu Meydanı’nda saat 17.00’de başlayacak Dağder güreşlerinin cazgırlığını da Kırkpınar cazgırları olan Pele Mehmet ile Pele Bülent yapacaklar. Bursa’yı ise Başpehlivan İsmail Varol temsil edecek.

 

Uzun süre sonra, ilk AB teması ‘insan hakları’ ile Çavuşoğlu’ndan

 

5.-yazi-icin-hakan-cavusoglu-avrupea-konseyi-insan-haklari-alt-komisyonu-gorusmeleri.jpgAK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu bir yandan Bursa’da kurum ve kuruluş ziyaretleri yaparak vatandaşla buluşurken, bir yandan Ankara’da bakanlık ziyaretleriyle kent sorunlarına çare arıyor.

Bir yandan da…

Asli görevi olarak TBMM ilişkilerine yönelik çalışmalar yapıyor.

Üstelik…

Avrupa Birliği ile uzun bir aradan sonra Türkiye adına ilk teması da insan hakları konusunda Hakan Çavuşoğlu kurdu.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Alt Komisyonu ile Ankara’da yapılan görüşmeleri “Açık ve yapıcı politik diyaloğun yeniden kurulması, parlamentolar arası ilişkilerin canlandırılması” olarak yorumlayan Çavuşoğlu, bu sürecin de “Türkiye ile AB arasındaki sözleşmesel ilişkinin parlamentolar aylağını sağlamlaştıracağını” söyledi.

 

AK Parti’den Kadın Festivali

 

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu bu hafta sonu çok özel bir organizasyona imza atıyor: Hanımeller Üreten Kadın Festivali.

İl Kadın Kolları’nın düzenlediği ve cumartesi-pazar günleri Kültürpark’ta gerçekleşecek olan Kadın Festivali’nde üreten kadınlar kendi emeklerini stantlarda sergileyecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.