1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kılıçdaroğlu’nun iddialarına Çelik tepkisi: 8 misli yalan!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kılıçdaroğlu’nun iddialarına Çelik tepkisi: 8 misli yalan!

A+A-

Seçim hızla yaklaşırken meydanlarda tansiyon yükseliyor, söylemler sertleşiyor, iddialar da ağırlaşıyor. Bu da yeni yeni siyasi polemiklere neden oluyor.

Örneğin…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son günlerdeki konuşmalarında emekli maaşı ve yoksulluk üzerine bazı rakamlar verip iddialarda bulunuyor.

Bu konu…

İddialar sosyal güvenlik alanını ilgilendirdiği için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in sorumluluk alanına giriyor.

Nitekim…

Bursa’ya dönen Bakan Çelik’le sohbet ederken Kılıçdaroğlu iddialarıyla ilgili tepkili gördük. Meclis’te yasa çıkarıp emekli maaşlarına 100 lira katkı yapıldığını anımsattıktan sonra şunu söyledi:

Kılıçdaroğlu meydan meydan gezip Türkiye’de 8 milyon emeklinin bin liranın altında maaş aldığını söylüyor. Oysa, büyük çoğunluğu tarım Bağ-Kurlu olmak üzere 1 milyon 392 bin emeklinin maaşı bin liranın altında.”

Dedi ki:

8 misli yalan bir propagandayla karşı karşıyayız.”

Bir itirazı daha var:

Zonguldak konuşmasında, 2 ay Bağ-Kur primi borcu olanın sağlık güvencesinden yararlanamadığını söyledi. Oysa kanun çıkardık, sağlık güvencesinden yararlanamayan hiçbir sigortalı yok.”

Şöyle devam etti:

8 ay prim yatırmayan Bağ-Kur’lu da, 3 ay prim ödemeyen sigortalı da sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor.”

Şunu da ekledi:

Prim borcu olanın hastane yüzü göremediği kendi dönemleriydi. Onlar çok gerilerde kaldı. Şimdi herkes rahatlıkla tedavi olabiliyor.”

Şu vurguyu yaptı:

Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemden bıraktıklarını yeni temizleyebildik.”

Bir başka Kılıçdaroğlu iddiasına cevap verirken önce bilgi yenilemesi yaptı:

Türkiye’de geliri 330 liranın altında 22 milyon kişi vardı. Bu rakam AK Parti hükümetinin çalışmalarıyla 1 milyon 600 bin kişiye indi.”

Ardından…

Günlük 4 Dolar’ın altında geliri olanların yoksul kriterine girdiği noktasından hareketle rakamları karşılaştırdı:

Kılıçdaroğlu geliri 200 liranın altında 17 milyon kişinin yaşadığını, yani 17 milyon yoksul olduğunu söylüyor. 330 liranın altında geliri olan sayısı 1 milyon 620 bin kişiye indiğine göre, 200 liranın altında gelire sahip 17 milyon kişi olabilir mi?”

Çarpıcı bir rakam verdi:

Türkiye nüfusunun yüzde 30’u bu durumdaydı, ama yüzde 2’ye indi.”

 

Faruk Çelik: Cumhurbaşkanı istikrar için mücadele ediyor

 

Son günlerde… Siyasetin gündem konularının başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çeşitli illerdeki toplu açılış törenleri ve bazı Avrupa kentlerindeki sivil toplum organizasyonlarında yaptığı konuşmalar ilk sırayı alıyor.

Daha açık söylemek gerekirse, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlara çıkıp miting yaptığı ve bu yolla siyasete müdahale ettiği konuşmaları siyasetin ana gündem maddelerinden birini oluşturuyor.

Bu durumu…

Dün yaptığımız sohbet sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e sorduk.

Söze…

Benim gördüğüm şu” diyerek başladı ve şunu söyledi:

Seçim her ne kadar siyasi partiler arasında olsa da, muhalefet partilerinin hedeflerinde Sayın Cumhurbaşkanı var.”

Bakışı farklı:

Olmadık birliktelikler sergileniyor. Örneğin, CHP-cemaat-HDP gibi bir araya gelemeyecek unsurlar buluşuyor ve olmadık diyaloglar kuruluyor.”

Şuna dikkat çekti:

Senaryo belli… Türkiye’yi istikrarsızlaştırmaya götürmek. Bunu da Sayın Cumhurbaşkanı görüyor ve o nedenle konuşup uyarma ihtiyacı duyuyor.”

Ardından…

Unutulmasın ki, seçilirken farklı bir cumhurbaşkanı olacağını söylemişti” dedi ve devam etti:

Süreci manipüle edip Türkiye’yi yeniden kaosa sürüklemeye çalışıyorlar. O bakımdan, Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaptığı vurguları doğru buluyorum.”

Şunun altını çizdi:

Çünkü, Cumhurbaşkanı istikrar için mücadele ediyor.”

Şunu da ekledi:

Unutulmasın ki, 2023’e giderken istikrara en çok ihtiyaç duyulan bir süreçteyiz.”

 

Mudanya’da Türkyılmaz’ın başkanlık tarzı ve olabilecekler

 

Göreve geldiği günden beri kaçak ya da ruhsatsız yapılara yönelik yıkım uygulamalarıyla dikkat çeken Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz iki noktada duyarlılık sergiliyor:

Birincisi…

Kurallar neyi gerektiriyorsa ona göre davranıyor, ayırım yapmıyor.

İkincisi…

Kamuya ait yerleri halka kazandırma ve belediyenin gelirlerini arttırma konularında özel bir dikkat sergiliyor, tavrından hiç ödün vermiyor.

Nitekim…

Mudanya’da yerel seçimden bu yana Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın yaptıklarına karşı vatandaş memnuniyeti gözleniyor. Zaten Türkyılmaz’ın elindeki memnuniyet araştırmaları da bunu doğruluyor.

Ancak…

Yıkımların can yaktığı da bir başka gerçek.

Dahası…

Sahilde Hazine’den kiralanan pek çok yer, yapıldıkları ya da kiralandıkları yıllarda Mudanya sosyal yaşamını hareketlendirmek amacıyla destek gördü ve yüzölçümle proje arasındaki farklar önemsenmedi. Amaca da ulaşıldı.

Türkyılmaz şimdi bu farklılıkları önemseyip işlem yapıyor, kamu hakkını koruma anlayışı sergiliyor.

Elbette karşı çıkılacak bir tavır değil.

Fakat…

Şunu da unutmamak gerekir ki, Bursa’da hava almak isteyenler sahildeki çay bahçeleri ve restoranlar nedeniyle ilk tercih olarak Mudanya’yı seçiyorlar. Buraları yıkıldığında ya da küçüldüğünde oturacak yer kalmayacak.

Dolayısıyla para dönmeyecek.

Oysa…

Mudanya sanayi ve ticaret kenti değil, esnaf ağırlıklı ekonomisi var. Çark durursa Mudanya ekonomisi için daha farklı sonuçlara yol açabilir.

Burgaz’da, dolayısıyla Mudanya’da yaşayan bir vatandaş olarak gözlem ve düşüncelerimizi, önceki akşam Olay Medya ailesiyle sohbeti sırasında Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a da aktardık.

Bize göre…

Hayri Türkyılmaz’ın en büyük özelliği; düşünceleri, hedefleri, tavırları, söylemleri, hatta kavgalarıyla göründüğü gibi biri olması.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.