1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kime sorsak cevabı aynı: 1 Kasım’da oylar huzura
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kime sorsak cevabı aynı: 1 Kasım’da oylar huzura

A+A-

Seçimin yenilenmesine karar verildiği günden beri gittiğimiz her yerde, bulunduğumuz her ortamda, karşılaştığımız herkese aynı soruyu yöneltiyoruz:

1 Kasım’daki seçimde ne yapacaksınız? Oyunuzun kararını neye göre vereceksiniz?”

Tamam…

Bilimsel yöntemlerle kamuoyu araştırmaları yapan profesyonel şirketler var. Onlar zaten toplumun nabzını tutuyorlar ve eğilimini anketlerle belirliyorlar.

Biz de…

Yapılan araştırmaları zaman zaman bu sütunlarda yayınlıyoruz, toplumu genel eğilim ile ilgili olarak bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Buna karşın…

Seçimin yenilenmesi kararının verildiği günden itibaren değişik kesimlerden muhataplarımıza düşüncelerini sorarak, kendi çapımızda seçimdeki tavırlarını öğrenmek istedik.

Bazen bir esnaf oldu sorduğumuz, bazen sanayici ile konuştuk, bazen bir çalışanın tepkisini dinledik, bazen bir emeklinin sesine kulak verdik.

Yani…

Toplumun hemen her kesiminden insanların bir süredir sandıkta ne yapacağını anlamaya çabaladık.

İlginç olan şu:

Sorumuza hemen hemen aynı cevabı aldık. Üstelik, aldığımız cevap yönelttiğimiz sorudan daha kısa:

Oyumuzu huzura vereceğiz.”

İyi de…

Sandıkta huzur diye bir oy seçeneği yok, böyle bir parti de oy pusulasında yer almayacak.

O nedenle, “Oyumuzu huzura vereceğiz” diyenlere her seferinde “Huzur kimde?” diye sorduk. Cevap aşağı yukarı aynı doğrultuda oldu:

Memleketin durumu çok kötü… Terör başa bela… Şehit cenazelerinde yüreğimiz yanıyor… Ülkeyi bölmek istiyorlar… Terörü durduracak, ülkeyi böldürmeyecek, milleti rahatlatacak kim varsa oyumuz onun.”

Aslında…

Bu cümleler bir seçmen için seçim öncesi beklenti olarak dile getirilen ve düşünülen ifadeler. Zaten olması gereken de bu.

Ama…

Adına anket diyemeyeceğimiz o küçük ayaküstü sohbetlerde şunu fark ettik:

Seçmen bir yandan yeni seçimin koşullarına göre karar vermeye çalışırken, diğer yandan 7 Haziran’da verdiği oyun muhasebesini henüz bitirememiş.

Çünkü…

Konuştuklarımız arasında oyunu asla değiştirmeyeceğini söyleyen de var, “İnatsa inat, yine oy vereceğim” diyen de var, bir daha oy vermeyeceğini açıklayan da var, oy verdiği partinin tutumuna kızan da var.

O bakımdan…

Bir yandan 1 Kasım’da oylar huzura parolasıyla hareket eden seçmenin, diğer yandan 7 Haziran’daki oy tercihi için kendisiyle hesaplaşmasını tam olarak bitiremediği de görülüyor.

Bu da…

Araştırma şirketlerine bizden küçük bir katkı olsun.

 

Ankara’da gövde gösterisi… Geç bile kaldı

 

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu dün açıkladı. Tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla perşembe günü Ankara’da teröre tepki mitingi ve yürüyüşü var.

Bu sütunların okurları, CHP’nin eski il başkanlarından Gürhan Akdoğan’ın terör ve toplum tepkisiyle ilgili “Madrid’de terör felaketinden iki gün sonra 2 milyon İspanyol kendiliğinden Madrid Meydanı’nda toplanıp teröre tepki koydu” dediğini 10 Eylül Perşembe günü okudular.

Yani…

Ankara’da teröre karşı toplumsal birliktelik sergileyecek gövde gösterisi önemli. Hatta geç bile kalındı.

 

Turizm çeşitleniyor: Golf turizmine de hazır olun!

 

İki yıl önceydi… Bursa Golf Kulübü Başkanı Diş Hekimi Gürkan Kaya ile sohbet ederken şunu söyledi:

Dünyada golf giderek yaygınlaşıyor. Değişik ülkelerde golf oynamayı seven insanlar gittikleri yer ekonomisine ciddi bir hareket getiriyorlar.”

Golf tutkunları için değişik ülkelerin cazibe yatırımları yaptıklarını söyleyip, Türkiye’deyse Antalya’da golf sahaları yapıldığını anımsattı.

Sonra da…

Antalya’da kış sezonunu golfçülerin ayakta tuttuğunu anımsatıp şunu söyledi:

Uludağ Üniversitesi karşısında, Ürünlü Köyü girişinde hazineye ait bir alan var. Burası golf sahası haline dönüştürülürse Bursa turizmi golfle tanışır, yüksek gelir düzeyine sahip turistler ağırlar.”

Aradan 2 yıl geçti…

Bursa’da turizm çeşitliliğini arttırmak için projeler üretiliyor. Tarih, doğa, kayak, kış, termal, sağlık, kongre turizmleri için çalışılırken gelen davetiye iki yıl önceki sohbete götürdü.

Çünkü…

Bursa Golf Turizmi Paneli” başlığını taşıyan, Bursa Golf Kulübü ile BTSO 35. Komite ve Turizm Konseyi’nin birlikte düzenledikleri, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, BTSO, Türkiye Golf Federasyonu, Gümtob, Bursa Skal, Türsab’ın kısacası turizm bileşenlerinin da destekledikleri panelin davetiyesinde BTSO Başkanı İbrahim Burkay şöyle sesleniyor:

Dünya turizminden 3 kat daha hızlı büyüyen golf sporu, birçok sektöre sağladığı katkı ve yüksek döviz girdisi ile İngiltere, Almanya, Fransa gibi gelişmiş ülkelerin önemli yatırım alanları arasında bulunuyor.”

Şöyle devam ediyor:

Avrupa’da her yıl 200’ü aşkın yeni golf sahası inşa edilirken Türkiye bu potansiyelini son dönemde kullanmaya başladı.”

Şu sözler önemli:

Coğrafyası, doğası, iklimi, kültürü ve ekonomisiyle özgün bir kimliği olan Bursa’mızın golf turizminde 

taşıdığı fırsatları ve yatırım olanaklarını uzmanlarla değerlendireceğiz.”

İşte…

Bursa turizmi için farklı bir çeşit oluşturacak gol turizmini kamuoyu önüne ilk kez çıkaracak panel bugün saat 

14.00’de Organize Sanayi Bölgesi’ndeki BTSO binasında başlayacak.

 

CHP’de ilk adım: Önce 1 Kasım, sonra Osmangazi

 

​Aydın Keleşoğlu geçmişten beri CHP içinde komitelerde görev almış bir isim. Kamuoyu onu Bilgi Yayınevi’nden yayınlanan Atatürk’ün Öngörüleri adlı kitabıyla tanıyor.

Dün sohbet ederken CHP Osmangazi’de yaşananlara dertlendiğini gördük.

Dedi ki:

İlçe Başkanımız, 10 kişinin istifasını alarak CHP Osmangazi yönetiminin düşmesini sağladı. Sonra MYK kararıyla yeniden atandı, Tekin Bingöl imzasıyla da kendi listesi onaylattı.”

Söylediği şu:

Önümüzde çok kritik 1 Kasım seçimi var. Buna odaklanmamız gerekirken enerjimizi parti içinde harcama lüksümüz yok.”

Bunlara neden dertlendiğini merak edince şunu söyledi:

1 Kasım’da hepimize sorumluluk düşüyor. Önce onu yerine getirelim, sonra Osmangazi’nin birliği için kongrede aday olacağım.”

Görünen o ki…

Delege seçimlerinin ortasındayken kongre takviminin durdurulduğu CHP’de Osmangazi için ilk adım atıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.