1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kırsalda Sarıbal gözlemi: Çiftçi siyasal dönüşümde
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kırsalda Sarıbal gözlemi: Çiftçi siyasal dönüşümde

A+A-

Sistem belli… Siyasi partilerde milletvekili adayları partilerinin belirlediği sorumluluk bölgelerinde çalışıyorlar.

7 Haziran’da CHP Bursa Milletvekili seçilen ve 1 Kasım seçiminde de CHP Bursa Milletvekili Adayı olan Orhan Sarıbal ise tarım konusunda uzman olduğu için Genel Merkez görevleri nedeniyle çok geniş bir alanda çalışıyor.

Örneğin…

Hafta içinde Ankara’daki küresel iklim toplantısına CHP Genel Merkezi göreviyle katıldı. Önceki haftaysa, yine aynı doğrultuda Birleşmiş Milletler toplantısı için Fransa’nın başkenti Paris’teydi.

Oralardan dönüp Bursa’nın ilçeleri ağırlıklı olmak üzere tarımsal siyaset adına seçim çalışmalarında sahaya çıkıyor.

Dün…

Yenişehir’e giderken kırmadı ve bir çay içimi konuğumuz oldu. Sahadaki gözlemini sorunca çok farklı bir tablo çizdi:

Bursa’nın tarımsal üretim açısından son derece önemli Yenişehir, Karacabey ve Mustafakemalpaşa gibi ilçeleri var. Bu üç tarım ilçesinde de çiftçilerimizin dönüşüme son derece açık olduklarını gördüm.”

Bu tespitini şöyle açtı:

Herkes biliyor… Bu ilçelerimiz seçmen yapısı nedeniyle geçmişte merkez sağ partilerin kalesiydi. Şimdi bu bölgelerdeki seçmen CHP’ye dönüyor.”

Yorumu şu:

Ben bu tabloyu, çiftçinin siyasal dönüşümde olduğu şeklinde gördüm.”

Yine…

Gözlemlerine göre, dönüşümün gerekçelerini paylaştı:

Birincisi; tarım politikaları nedeniyle tarımda yaşanan çöküş çiftçimizi etkiledi. İkincisi; Tamkent ya da Bütünşehir adlı yeni uygulama köylerde büyük bir tahribata yol açtı. Bunlar da çiftçiyi etkiliyor.”

Şu örneği verdi:

Yasa gereği Büyükşehir köylerin meralarını alıyor, köyün mallarını satıyor. Hatta kendi merasını kiralamak durumunda kalanlar var. Köy muhtarları kendi mallarında artık kiracı olarak oturuyorlar.”

Biz yine siyasal dönüşüm konusuna dönüp siyasal gelişmelerin tarım bölgelerinde nasıl okunduğunu merak ettik.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da gözlemini aktardı:

Çiftçiler yaşadıkları sosyal ve ekonomik sorunların siyasal kaynaklı olduğunu, son 13 yıldır uygulanan politikaların etkisini biliyorlar. Bu da CHP’ye dönmelerini sağlıyor.”

 

Halkın sessizliği CHP’nin umudu

 

Hem kent merkezinde, ama daha çok da tarımsal bölgelerde seçim çalışması yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’a, seçime 3 gün kala seçmenin nasıl göründüğünü sorduk.

Ciddi bir sessizlik var” diye başladı ve şunu söyledi:

Halk kararını verdi. Gittiğim yerlerde, koalisyonun neden kurulmadığını herkesin bildiğini gördüm.”

Beklentisi şu:

7 Haziran’da CHP olarak Bursa’da 5 milletvekilinde kaldık, ama 80 bin artık tabir edilen oyumuz vardı. Bu seçimde 6 milletvekili zaten görülüyor, 7. milletvekili de güçlü olasılık.”

 

Saadet’in hesabı büyük: Artış kadar artışla vekillik!

 

Seçim çalışması için sahada olan adaylarla konuşmalarımızda, 7 Haziran’a göre ilginin yüksek olduğunu söylüyorlar. Hesaplarını da buna göre yapıyorlar.

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve 1Kasım seçimi için SP Bursa listesi 1. sıra adayı Selim Sait Terzioğlu ise bir başka hesap ortaya koydu:

2011 seçiminde Bursa’da 32 bin oy almıştık. 7 Haziran’da oylarımız 57 bine çıktı. Bu seçimdeyse milletvekili çıkaracak kadar oy almak hedefimiz.”

Bu noktada…

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın bulduğu, son süreçte DSP’nin de dile getirdiği ve ilk kez 22 Eylül günü bu sütunlardan “Meclis yolu için Saadet’ten ‘bağımsız gibi’ formülü!” başlığıyla duyurduğumuz bir siyasi proje var.

Buna göre…

Milletvekili seçilecek kadar oy alan Saadet adayı, parti barajı geçemese dahi “seçilme hakkının engellendiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaparak bağımsız gibi Meclis’e girmeyi hedefliyor.

Terzioğlu da bu proje doğrultusunda şu hesabı yaptı:

Bursa’da 85 bin civarı oyla milletvekili seçiliyor. 2011’de 32 bin oydan 7 Haziran’da 57 bin oya çıkarken, oylarımızı 25 bin arttırdık. Bu seçimde bir o kadar daha arttırırsak Bursa’dan bir milletvekili çıkarmış olacağız.”

Peki…

Böylesine güçlü artış gerektiren bir hesap için sahadaki durum acaba ne gösteriyor? Terzioğlu şu cevabı verdi:

Gittiğimiz her yerde karşılık buluyoruz. Özellikle köy kahvelerinde oyunu bırakıp bizi dinliyorlar ve alkışlıyorlar. Onun için umutluyuz.”

 

DP’nin kozu gençlik: Genç başbakan sırası bize geldi

 

Aslında… Demokrat Parti sahaya çıktığı zaman, eski seçmenini buluyor. Zaten o eski seçmen de “Neredesiniz?” diye karşılıyor. Fakat geçmişte DYP ve DP’ye oy verenlerin büyük çoğunluğu günümüzde başka partilerin seçmeni oldular.

Bunun elbette çeşitli nedenleri var, ama biri de logo karışıklığı olarak kabul ediliyor.

Çünkü…

DYP’nin ANAP’la birleşmesi sürecinde iki parti DP adıyla siyasi yolculuğa devam etme kararı alırken, DYP adı terk edildi ve bir başka siyasi oluşum da bu adı aldı.

Gerçi…

Yargı kararıyla DYP logosundaki Kırat’ın kaldırılması sağlandı, ama DYP adına aşina olan kimi eski seçmen yine aynı alışkanlıkla DP sanıp yönelebiliyor.

Bununla birlikte…

DP İl Başkanı Rıfat Haliç ve Yıldırım İlçe Başkanı Engin Özkan’la dün sohbet ederken farklı bir noktaya değindiler.

Önce…

DP’nin şu sıralar gündemde olan Meclis’te 5. parti tartışmasına girip “5. parti DP olacak” dediler, sonra da asıl hedeflerini dile getirdiler:

Komşumuz Yunanistan genç başbakan seçti. Kanada’nın da artık genç başbakanı var. Bizim genel başkanımız 39 yaşında ve en genç lider. O bakımdan genç başbakan sırası bize geldi.”

Sohbet sırasında…

DP İl Başkanı Mehmet Hamaloğlu öncülüğünde Bursa’da eski günlere dönüp Kırat’ı yeniden ayağa kaldırmak için sahada çalıştıklarını söyleyen Haliç ve Özkan şuna da vurgu yaptılar:

Terörü biz bitirmiştik, yine biz bitireceğiz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.