1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kızılay’dan Bursa’ya 2 özel tesis: Yaşlı ve yoğun bakım hastası evi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kızılay’dan Bursa’ya 2 özel tesis: Yaşlı ve yoğun bakım hastası evi

A+A-

Hiç tartışmasız… Yaşanan herhangi bir felaket ya da afet anında insanların yardımına ilk koşan daima Kızılay oluyor. 150 yıldır bu böyle.

Üstelik…

Eskiden savaş gibi felaketler, deprem gibi doğal afetler Kızılay’ın yardıma koşması için yeterli olurdu. Son zamanlarda bunlara meteorolojik nedenlere dayalı sel baskınları eklendi.

Yanı sıra…

Kızılay’ın temel sorumluluğu yoksullara yardım ve sağlık hizmetini eklemek de gerekiyor.

Nitekim…

1.-yazi-icin-vali-izzettin-kucuk,-kizilay-genel-baskani-kerem-kinik,-kizilay-bursa-sube-davut-gurkan.jpgBursa’yı ziyaret eden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da buna dikkat çekip Kızılay’ı anlatırken “Afetler kurumu, toplum sağlığı kurumu, yoksulların ihtiyaçlarının karşılanması kurumu” tanımlamaları yaptı.

Afetler belli…

Savaş ve depreme sel baskınları eklendi. Kızılay da yurt içinde ve dışında ayrım yapmaksızın herkese yardım elini uzatıyor.

Toplum sağlığına hizmet olarak da her yıl 3 milyon civarı kişiden kan bağışı alıp ihtiyaç sahibi yaklaşık 7 milyon kişiye teslim ediyor.

Yoksullara insani yardımları da düzenle şekilde sürüyor.

Yanı sıra…

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yeniden yapılanan Şube için geldiği Bursa’da bir dizi ziyaret yaptı. Genel Başkan Yardımcıları ile Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan ve şube yönetimiyle birlikte Vali İzzettin Küçük ziyaretine biz de katıldık.

Dr. Kınık orada da Bursa için önemli bir mesaj verdi:

“Yaşlılarımz Alzheimer ve Demans olduklarında bakımları ve tedavileri güçleşiyor. Onların rehabilitasyonu için Bursa’ya geniş bir alanda Yaşlı Bakım Evi yapmak istiyoruz.”

İkinci projeyi de açıkladı:

“Yoğun bakım hastaları arasında tıbben yapılabilecek bir şey kalmayanlar oluyor. Aile eve götürse bakımını yapamayacak, yoğun bakımlarda da yer yok. İşte bu durumdakiler için Hasta Bakım Evi yapmak istiyoruz.”

İki projeyi de çok önemseyen Vali Küçük ise, uygun arsa bulmak için yardımcı olacağını söyledi.

Böylece…

Kızılay Genel Başkanı’nın ilk Bursa ziyareti Vali Küçük’ün desteğiyle heyecan verici aşamaya geldi.

 

Kızılay Bursa Şubesi yeniden yapılandı

 

2.-yazi-icin-kizilay-genel-baskani-kerem-kinik,-bursa-sube-baskani-davut-gurkan.jpg1911’de kurulan Kızılay Bursa Şubesi, 32 yıl Kızılay’a hizmet eden İbrahim Dokunmazer’in ayrılmasıyla, genel merkez tarafından yeniden yapılandırıldı.

Kararla…

Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan’ın yönetiminde Doç. Dr. Murat Tutanç, Mürsel Durmaz, Osman Nuri Koçdemir, Nesrin Demirkan, Baki Kayacan’la birlikte biz de görev aldık.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, nüfusu 100 binin üstündeki il ve ilçelerin şube olduğunu açıkladı. Kızılay’ın 302 şubesi, 650 temsilciliği var.

 

Yıl boyu yoksula dağıtılacak… En ucuz kurban bağışı Kızılay’da

 

3.-yazi-icin-kizilay-genel-baskani-kerem-kinik-basin-toplantisi.jpgİlk kez bir şubenin tanıtım toplantısına katılmak üzere Bursa’ya gelen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, basın toplantısında Kızılay kampanyaları hakkında da bilgi verdi.

Örneğin…

“Kurban bereketi yıl boyu sürsün” sloganıyla başlatılan vekaletle kurban kampanyamsını şu sözlerle tanıttı:

“Yurt içinden 750 liraya, yurt dışından da temin ettiğimiz ülkelerde et fiyatı ucuz olduğu için 590 liraya kurban bağışı alıyoruz.  Kurban etlerini yüksek teknolojiyle konserveye dönüştürüp saklıyoruz ve yıl boyunca da ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz.”

Şu bilgiyi de verdi:

“Bağış sırasında vekalet de aldığımız için, kesim sırasında Kızılay görevlisi, din görevlisi ve noter mutlaka bulunuyor.”

Göreve yeni gelen Davut Gürkan başkanlığındaki Kızılay Bursa Şubesi de kurban bağışı için özel bir organizasyon yaptı.

Buna göre…

Bazı AVM’ler ve kentin kalabalık noktalarında POS cihazlı görevlilere 4 taksit imkanıyla bağış yapılabileceği gibi 0.224.220 24 40 ya da 0.224.220 24 96 numaralı telefonlar da aranabilir.

 

Faruk Çelik’in sıcak havada Uludağ’da dostlarıyla orman sohbeti

 

4.-yazi-icin-faruk-celik-ve-dostlari-uludag-sarialan-orman-sohbeti.jpgFotoğrafa uzun uzun baktık… Herkesin yüzü gülüyor. Zaten Eski Bakan Faruk Çelik de sosyal medya paylaşımında “Bursa’mızın incisi Uludağ’da eskimez dostlarla bir araya geldik” yazmış.

Eskimez dostlar arasında, 24 Haziran’da AK Parti Bursa Milletvekili seçilen Dr. Mustafa Esgin de var.

Yıllardır…

Faruk Çelik ve ailesinin yazın bir bölümünü Uludağ Sarıalan’da geçirdiğini siyasetle ilgilenen herkes biliyor.

Anlaşılan…

Çelik bir yandan siyaset yıllarının yorgunluğunu atarken, dostlarıyla siyaset dışı sohbetler yaparak kendini yeniliyor.

Bu arada…

Uludağ’ın ulu çamları altındaki sohbette dikkat çeken bir de ayrıntı var. Bursa aşırı sıcak nedeniyle nefes alamamacasına yanarken, Çelik’in bazı dostları sohbette montla oturuyorlar.

 

İYİ Parti Kurucu İl Başkanı Yılmaz: Bursa’da istifa yok, katılım var

 

5.-yazi-icin-yuksel-yilmaz-ve-iyi-parti-kurultay-delegeleri.jpgSeçim sonrası İYİ Parti’de başlayan hareket kurucuların ayrılmasına dönüştü. Bu gibi durumlarda, Genel Merkez’de yaşananların sorunların teşkilatlara nasıl yansıyacağı da önem taşır.

O nedenle…

Bursa teşkilatlarını kuran İYİ Parti kurucu İl Başkanı Yüksel Yılmaz’ı arayıp neler olabileceğini sorduk.

Gayet rahattı:

“Erken seçim kararı alınınca, olağanüstü şartlarda ve çok hızlı bir yapılanmayla kurulduk. Zaman dardı. Bu gibi durumlarda istifalar doğal.”

Şunu aktardı:

“Arkadaşlarımla görüşüyorum. Bursa’da bir istifa hareketi görmüyorum. Tam aksine, 12 Ağustos’taki kurultaydan sonra geniş katılımlar için arkadaşlarımızın çalıştıklarını duyuyorum.”

Kurultaya bakışı da şu:

“12 Ağustos İYİ Parti’nin yeniden dirilişi olur, teşkilatlar da genel başkanın elini rahatlatır.”

Ardından…

4 Ağustos’ta Bursa delegeleri olarak yaptıkları toplantıda “Tek adayımız Meral Akşener” kararı alındığını açıkladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.