1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kobane bahane oldu… Bu gerilim kimseye yaramaz!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kobane bahane oldu… Bu gerilim kimseye yaramaz!

A+A-
Bayramın ikinci günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le gittiğimizŞanlıurfa ve sınır ilçesi Suruç’taki gözlemlerimizi bu sütunlarda paylaştık.
6 Ekim Pazartesi günü yayınlanan yazımızın bir parçasında şunu yazdık:
İçinde bulunduğumuz araç Şanlıurfa merkezden Suruç’a doğru giderken yolda çok sayıda araçla karşılaştık. Türkiye’nin çeşitli kentlerinin plakalarını taşıyan ve birçoğulüks araçlarda HDP/BDP örgütlerinin olduğunu gördük.
Hatta…
Suruç merkezinde konvoy halinde dolaşan araçların camlarından ellerini çıkarıp işaret yapıyorlardı. Araçların kimilerini kentli kadın sürücüler kullanıyordu.
Sınıra gitme arzusundaki konvoylar, Kobane’de Işid’le çatışan Kürt gruplarına destek vermeyi amaçlıyorlardı.
O gün…
Kobane’de Işid’le çatışan PYD’lilerin zor durumda olmalarından kaynaklanan ve Suruç sokaklarına yansıyan gerginlik, HDP Başkanlık Divanı’nın sokağa davetiyle kentlerin karışmasına yol açtı.
Birtakım insanlar Türkiye’nin sınırı geçip Kobane’de Işid’e müdahale etmediği bahanesiyle olaylar çıkardılar. Aralarında Bursa’nın da olduğu kentlerde Kobane’nin intikamını almaya çalıştılar.
Şimdi…
Kentlerde Kobane eylemleri gerginliği var. Karşılıklı gösteriler bitmiş değil.
Bundan…
Hayli yol aldığı bilinen açılım politikaları da bu olaylardan nasibini aldı. Artık açılımdan söz etmek kolay değil. Aynı noktaya dönebilmek ise hayal.
Yani…
HDP’nin çağrısıyla sokağa çıkıp etrafı taşlayan ve ortalığı yakıp karıştıran Kürt grupları aslında en büyük zararı kendilerine verdiler.
Bu noktada…
Siyasetçi olarak HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında Batıkentlerinde kazandığı sempatiyi, Kürt grupları eylem için sokağa çıkma çağrısı yaparak harcadı.
Fakat…
Aynı Demirtaş dün böyle bir süreçte sergilenmesi gereken davranış ve sözlerle kamuoyu önüne çıktı. Keşke dünkü konuşmayı önceki gün yapabilseydi.
Ama geç kaldı.
 

Nitekim…
Dün çay içimi konuğumuz olan Bursa Diyarbakırlılar Derneği Başkanı Şehmus Seviş ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nde Parti Meclisi Üyesi iken cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi HDP’ye geçen İffet Karaca ile sohbetimizin konusu da buydu.
Seviş, yaşananlardan rahatsız. Söylediği şu:
“İnsanların demokratik haklarını kullanmasına kimse karşı olmaz. Fakat şiddete ve Vandallığın her türlüsüne karşıyız. Hoş olmayan olaylar yaşandı. Şiddeti onaylamak mümkün değil. O nedenle kınıyoruz.”
Ardından…
Seviş ve Karaca şu çağrıyı yaptılar:
“Herkesi sağduyuya davet ediyoruz. Toplumsal akıldan uzaklaşmayalım, soğukkanlılığı ve mantığımızı koruyalım. Hep bir arada yaşayacağımızı unutmayalım.”
 
 
 
***
 
HDP kongrelerle yeni yapıya gidiyor
 
 
 
 
Aslında… Kısa adıyla HDP olarak andığımız Halkların Demokratik Partisi cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi sol ittifakkapsamında kendini yenileyen bir sürece girmişti.
O süreç doğrultusunda, HDP Adayı Selahattin Demirtaş yıllardır sol partilerde siyaset yapanların desteğini aldı.Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin Bursa kökenli Parti Meclisi Üyeleri olan Yüksel Akgün ve İffet Karaca da görevlerinden ayrılıp HDP’ye geçtiler.
Şimdi…
HDP ekim-kasım aylarında ilçe ve il kongrelerini yapacak. Bakalım dışa açılımlı değişim devam mı edecek, yoksa içe mi kapanacak?
 
 
 
***
 
Termik ve Ortadoğu TkMM gündeminde
 
 
 
 
Kısa adıyla TkMM olarak bilinen Türkiye küçük Millet Meclisi başlangıçtan bu yana ciddi bir yapısal değişim yaşadı. Son dönemde TkMM’nin Bursa Girişimcisi olarak İffet Karaca görev yapıyor. Şehmus Seviş de katılımcı olarak başladığı harekette son bir yıldır moderatör olarak görev üstlendi.
Toplantılarını yerel ve genel iki gündem maddesiyle yapan TkMM ekim ayı oturumu için bu akşam Ördekli Kültür Merkezi’nde toplanıyor.
Saat 20.00’de başlayacak olan Şehmus Seviş moderatörlüğündeki toplantının yerel gündem maddesi DOSAB’a kurulmak istenen termik santral olacak.
TkMM genel gündem maddesi olarak da Ortadoğu ve dış politikayı tartışacak.
 
 
 
***
 
Bursa’da çalışanların yarısı kadar emekli yaşıyor!
 
 
 
 
 
Çalıştıkları kurumların içinden yetişen ve yönetim kademesine yükselenlere ayrı bir sempatimiz var. Eran Karacaböyle biri.
2006 yılında Altıparmak’ta şimdi yıkılan SSK binasında işe başlamış. 2008-2010 arasında Orhangazi, 2010-2012 arasında Osmangazi SGK Müdürü olarak görev yapmış. İl Müdür Yardımcılığı ardından şimdi SGK İl Müdürü olarak kurumun kaptan koltuğunda oturuyor.
Dün…
Meclis’ten çıkan torba yasa ile gelen düzenlemelerden SGK’ya borçlu olanların nasıl yararlanacaklarını anlatmak için düzenlediği basın toplantısı süresince kendisini izledik.
Genç, kararlı bir SGK yöneticisi gördük. Kuruma, rakamlara, mevzuata ve sorunlara hakim.
Verdiği bilgiler arasından birini not ettik:
“Bursa’da 823 bin 452 çalışan var. Emekli sayısı ise 460 bin 022.”
Yani, Bursa’da çalışan sayısının yarısı kadar emekli var. Gerçekten çarpıcı bir istatistik.
 
 
 
***
 
AK Parti Orhaneli’nde “grup” krizi
 
 
 
 
AK Parti Orhaneli İlçe Başkanı Ali Aykurt’un parti binasında grup toplantısı için yaptığı çağrıya Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu ile birlikte 3 belediye meclisi üyesi katılmaması krize dönüştü.
Orhaneli Belediye Meclisi’nde 9 üyesi olan AK Parti grup toplantısında bir araya gelemedi, ama meclis oturumunda tüm kararlar oybirliği ile alındı. Yani gruptaki kriz mecliste yaşanmadı.
AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun taraflarla konuştuğunu, grup toplantılarının ilçe merkezinde herkesin katılımıyla yapılacağını söyledi.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.