1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Konuşmasında yarım saat ayırdı, “Ben bu Bursa’ya aşığım” dedi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Konuşmasında yarım saat ayırdı, “Ben bu Bursa’ya aşığım” dedi!

A+A-

Şunu daha en baştan vurgulamak gerekiyor: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kritik görüşmelerin yapıldığı Soçi zirvesinde Rusya ve İran liderleriyle görüşüp Bursa’ya geldi.

En karmaşık konularda liderlerle boğuşup seçim mitingi için Bursa’da meydana çıktı. Kuşku yok ki, arada devletin işleyişiyle ilgili konular da gündeminde ve onlara da zaman ayırıyor.

1.-yazi-icin-cumhurbaskaeni-recep-tayyip-erdogan-gokdere-mitingi,-31-mart-yerel-secimi.jpgSoçi’de bölge ve dünya barışını konuşup ertesi gün Gökdere’de seçim mitingine çıkıp konsantre olmak hiç de kolay bir şey değil.

Buna karşın…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 31 Mart seçimi mitingine çıktığı Gökdere’de çok formda gördük.

Soğuk bir havaya ve seçime 1.5 ay olması nedeniyle henüz görülmeyen siyasi atmosfere karşın Bursalılar da yine yalnız bırakmayıp alanı doldurdular.

Geçmişteki AK Parti mitinglerinden aşina olduğumuz omuz omuza sıkışık düzen yine Gökdere’de gözümüzün önündeydi.

Üstelik…

MHP’den Genel Sekreter İsmet Büyükataman başkanlığında Genel Başkan Yardımcısı Hidayet Vahapoğlu ve İl Başkanı Cihangir Kalkancı başkanlığında heyetin katıldığı, bir eliyle Raiba ve bir eliyle bozkurt işareti yapanların görüldüğü topluluğa konuştu.

Böyle bir ortamda…

44 dakika kürsüde kalan Erdoğan ilk yarım saatini Bursa’ya ayırdı. Önce Bursa’nın özelliklerini anlatıp değerine vurgu yaptı, meydandan aldığı coşkuyla da “Ben bu Bursa’ya aşığım” dedi.

Gerçi…

Bu sütunlarda dün Cumhurbaşkanı’nın Bursa’ya 4 konuda mesaj ve müjde vereceğini belirtmiştik, ama Erdoğan 20’den fazla müjde verdi ve çok önemli mesajlarını toplumla paylaştı.

Üzerinde durduğu konular arasında metro da vardı, hastane de vardı, okul da vardı, yol da vardı, Uludağ da vardı, turizm de vardı, yüksek teknolojili sanayi de vardı, kentsel dönüşüm ve dikey mimari de vardı.

Hatta…

Kendisinin Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde Bursa’ya yapılan yatırımların toplamının 50 katrilyon lira olduğunu açıkladı.

Günün revaçta konusu sebze fiyatlarına değinirken, Bursa’da ilk etapta 3 tanzim satış açılacağını, hedefin de 10 olduğunu söyledi.

 

Ulucami’de dua ve ‘musafaha’

 

2.-yazi-icin-ulucamide-cuma-namazi-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-ve-musafaha.jpgCuma namazı için Ulucami’ye gidenler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la omuz omuza namaza durma fırsatı elde ettiler.

Bununla birlikte, farklı görüntülere de tanık oldular.

Örneğin…

Namazı kıldıran imam, duanın son cümlesine geldiğinde sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktı. O da son dua ayetini okuyup “Fatiha” dedi.

Ardından da…

Ulucami’de bulunanların tümüyle tek tek karşısındakinin elini iki elinin arasına almak yoluyla musafaha yaptı.

 

Panorama’dan etkilendi

 

Gökdere’deki miting konuşmasında, “Panorama 1326 Fetih Müzesini Bursa’ya kazandırdık” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan miting sonrası açılışını yaptığı müzeyi gezdi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın rehberliğinde gerçekleşen gezide Panorama Müzesi’nden Erdoğan’ın çok etkilendiği görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nisan ayı sonuna kadar ücretsiz ziyarete açık olacak müzenin, Bursa turizmine de büyük değer katacağını söyledi.

 

Bugüne kadarki en sade miting alanında sıcak seçim mesajları

 

4.-yazi-icin-bugune-kadarki-en-sade-miting,-ak-parti-bursa-mitingi,-gokdere,-31-mart-yerel-secimi.jpgMiting meydanlarını anlatırken süslemelere özel vurgu yaptık, çoğu zaman da partilerin süslemelerini birbirleriyle karşılaştırdık.

Bu kez…

Görüntü kirliliğine yol açmamak için sokak ve caddelere bayrak ve afişlerle donatmayacağını açıklayan AK Parti, uygulamasını da Gökdere’de yaptı.

Bugüne kadarki en sade mitingde, alışılmışın dışında konuşmacı sayısı dikkat çekiciydi.

Çünkü…

Eskiden Erdoğan’dan önce İl Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve kentten çıkan Bakan konuşurdu.

Gökdere’deyse İl Başkanı Ayhan Salman, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin kürsüye çıktılar.

Konuşmalardan…

Başkan Aktaş’ın 31 Mart’taki rakibi CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey’e yönelik sözleri yeni bir polemik olarak dikkat çekti.

 

Merinos’ta sıcak karşılama: Erdoğan ve Çağlar’ın esprili diyaloğu

 

5.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-ve-cavit-caglar.jpgCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı taşıyan helikopter Merinos Stadyumu’na indiğinde karşılayanlar arasında Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar da vardı

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Gıda Tarım Hayvancılık eski Bakanı Faruk Çelik, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Çağlar’ı gören Erdoğan kollarını iki yana açıp “Oooo Cavit Baba… Hoş geldin” dedi.

Bunun üzerine…

“Asıl siz hoş geldiniz Sayın Cumhurbaşkanım” cevabı veren Çağlar’Erdoğan bu kez “Yürüyüşler nasıl gidiyor?” diye sordu. Çağlar da, sabah yürüyüşleri ve temposu hakkında bilgi verdi.

 

Cumhur İttifakı’nda alternatif ‘fermuarlı liste’ beklentisi var

 

Siyasi partiler Yüksek Seçim Kurulu 31 Mart yerel seçimi için belediye başkanı ve belediye meclisi aday listelerini 19 Şubat Salı günü verecekler.

Yani, önümüzde 3 günlük süre kaldı.

Cumhur İttifakı partilerinden AK Parti belediye meclisi aday listelerini geçen hafta Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın başkanlığındaki toplantıda belirledi. MHP’de de hemen hemen belli.

Fakat…

Özellikle MHP cephesinin bir beklentisi var. O da, hafta içinde genel başkan yardımcılarının buluşmasındaki ittifakın genişletilmesi kararıyla ortaya çıktı.

Gerçi…

Pek zaman kalmadı, ama Millet İttifakı’nda CHP ve İYİ Parti’nin yaptığı gibi, Cumhur İttifakı’nın da belediye meclisi seçimlerine ortak listeyle girmesi beklentisinden söz ediliyor.

Eğer…

Ankara’da son karar bu yönde olursa, iki parti listelerinin fermuar sistemiyle birleştirilebileceği konuşuluyor.

Hatta…

AK Parti ve MHP’nin böyle bir olasılığa karşı hem her partinin kendi listesi, hem de fermuar sistemli ortak liste hazırlığı yaptığı kulağımıza geldi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.