1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Köylünün hak zaferi: Danıştay kararıyla toplulaştırmaya iptal
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Köylünün hak zaferi: Danıştay kararıyla toplulaştırmaya iptal

A+A-

Tarih 06 Nisan 2015… İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ile ilgili gelişmeleri aktardığımız yazıda şunu vurguladık:

Gebze'den Orhangazi'ye kadar olan bölümde otoyol geçen arazi sahiplerine kamulaştırma bedelleri ödenirken, Karacabey ve Mustafakemalpaşa bölgesinde toprakları toplulaştırılan köylüler mağdur oldular.

Yazıda…

Karacabeyliler Derneği Başkanı Yüksel Ceylan da şuna dikkat çekti:

"Otoyola karşı değiliz. Projenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat vatandaş için sorunlar var. O da toplulaştırmadan kaynaklanıyor."

Israrla şunu söyledi:

"Toprakları alınıyorsa, köylüye bedeli ödenmeli."

Aynı yazıda…

Ceylan’ın; otoyolun geçtiği Karacabey, Mustafakemalpaşa, Mudanya'nın 42 köyünde büyük bir mağduriyet yaşandığını söylediğini ve bunu önlemek için yargıya başvurduklarını da duyurduk.

Böylece…

Otoyolun yapımını üstlenen Otoyol A.Ş.’nin isteği üzerine Tarım Bakanlığı'na bağlı Toprak Reformları Genel Müdürlüğü'nün yaptığı arazi toplulaştırması planlarının iptali istemiyle 300 çiftçi tarafından İdare Mahkemesi’ne, 140 çiftçi tarafından da Danıştay’a toplu davalar açıldı.

Ardından…

22 Haziran 2015 tarihli yazıda otoyolla ilgili değerlendirmeler yaparken şunu anımsattık:

Köylüler verimli arazilerini nereden verileceği ve hangi özelliklere sahip olacağı bilinmeyen toprak için terk etmek istemiyorlar. Onun için de Bursa Çevre Yolu'nun İzmir çıkışına kadar projelenen otoyol Karacabey'de durdu.

Böyle bir süreçte, arazileri kamulaştırma yapılmaksızın alınmak istenen köylülerle idare arasındaki hukuki mücadele sürdü.

Davalardan…

İdare Mahkemesi’nde görüleni köylüler tarafından kaybedildi ve toplulaştırmanın önü de açılır gibi oldu.

Ne var ki…

Kararın 3’e 2 çıkması, üst mahkeme olarak Danıştay 17. Dairesi’ne itiraz hakkını getirdi. Onlar da bu haklarını kullandılar.

Sonunda da…

Danıştay’dan bekledikleri sevinçli haber baştan beri itiraz ettikleri noktada haklılıklarını da ortaya koydu:

Kamulaştırma olmadan toplulaştırma yapılamaz.”

Kararda…

Danıştay bir adım daha atıp otoyol için Mudanya-Karacabey-Mustafakemalpaşa hattındaki köylerde planlanan toplulaştırma uygulamasını iptal etti ve sorunu da kökten çözmüş oldu.

Başından beri “Toprağımız alınacaksa hakkımızın bedeli ödensin, hakkımızı alalım” diyen köylü davayı kazandı.

İşte…

Dün sabah saatlerinden itibaren internet haber sitelerine ve televizyonlara yansıyan Bakanlar Kurulu’nun verdiği otoyol için acele kamulaştırma kararının perde arkası böyle gelişti.

 

Acele kamulaştırma yeni sorun mu?

 

Otoyol geçecek arazilerin toplulaştırma yoluyla elde edilmesini öngören uygulamanın Danıştay kararıyla iptal edilmesi ve “Kamulaştırma olmadan toplulaştırma yapılamaz” hükmü, idareyi yeni bir uygulamaya yönlendirdi.

Bunun üzerine…

Bakanlar Kurulu otoyol güzergahındaki arazilerin acele kamulaştırma yoluyla elde edilmesi kararını verdi ve bu karar Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlandı

Gerçi…

Köylüler bedeli ödenerek arazilerinin alınması için hak davası açtılar, ama acele kamulaştırma yönteminde pazarlık şansı ortadan kalkıyor.

O nedenle…

Bakanlar Kurulu kararı yeni bir tartışma konusu oldu.

 

Hukuk mücadelesini başlatan Karacabeyliler Derneği mutlu

 

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı aslında idare tasarruflarına yönelik çok önemli bir hukuki sonuç.

Aslında…

Başlangıçta otoyolun Bursa’dan İzmir yönüne doğru olan güzergahında yer alan köylerdeki verimli tarım arazilerinin yol için alınması sırasında köylülere haklarının ödeneceği bilgisi verilmişti.

Ne var ki…

Sonradan kamulaştırma yerine toplulaştırma kararı verildi. Gebze’den Bursa’ya kadar olan güzergahtaki arazilere kamulaştırma bedeli ödenirken, Bursa’dan sonraki Mudanya-Karacabey-Mustafakemalpaşa köylerindeki arazilerin bedel ödemeksizin toplulaştırma yoluyla elde edilmesi planı arazi sahiplerinin tepkisine yol açtı.

Kıvılcımı da…

Köylünün hakkı verilmiyorsa, yargıda ararız” diyen Karacabeyliler Derneği Başkanı Yüksel Ceylan çaktı. Derneğin örgütlemesiyle açılan davaların sonunda Danıştay kararıyla toplulaştırma iptal oldu.

Bunun üzerine…

Bakanlar Kurulu’nun verdiği acele kamulaştırma kararı dün Resmi Gazete’de yayınlanınca Karacabeyliler Derneği Başkanı Yüksel Ceylan’ı aradık.

Görüşlerini zaman zaman bu sütunlardan paylaştığımız Ceylan hukuk zaferi sonrası dün şunu söyledi:

Siyasi partilerin yanında ya da karşısında değiliz. Çünkü biz siyasi amaçlı dernek değiliz. Bizim tek bir hedefimiz var, temsil ettiğimiz kitlenin ve halkımızın çıkarları.”

Ardından…

Danıştay’ın verdiği karar çok önemli” dedi ve şunu ekledi:

Karacabeyliler Derneği olarak, halkımızın çıkarları doğrultusunda haklı gördüğümüz tüm konularda dimdik durmaya devam edeceğiz.”

 

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Kılavuz Bursa damadı oluyor

 

Şu bir gerçek ki, herkesin bir kader çizgisi var. Aynı şekilde, herkesin bir de kısmeti var ve günü, saati geldiğinde kısmet kuralı kendiliğinden işliyor.

Nitekim…

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi yöneticilerinden Abdülkadir Biber genç yaşında aort damarı yırtılması ve kalp krizi sonucu yaşamını yitirince adına Kestel ilçesine bağlı Barakfaki İlköğretim Okulu’nda kütüphane oluşturuldu.

Kütüphanenin açılışı için 11 Nisan 2013’te Kestel’e gelen Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, çok sevdiği çalışma arkadaşı rahmetli Abdülkadir Biber’in evini de ziyaret etti ve başta babası Muammer Biber ile annesi Eminre Biber olmak üzere aileye başsağlığı diledi.

Ardından…

Hep birlikte Barakfaki’deki kütüphane açılışına gidildi.

İşte…

Bu ziyaret sırasında Olcay Kılavuz ile rahmetli Abdülkadir Biber’in kız kardeşi Kadriye Biber arasında arkadaşlık oluştu. O arkadaşlık şimdi evliliğe dönüşüyor.

Çünkü…

Bu akşam Kestel Belediyesi Merkez Düğün Salonu’nda kına var. Hafta sonu da Ankara’da düğün olacak. Düğüne MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de katılması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.