1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kremlin'deki tarihi törenden çıkan mesaj: 2 güçlü liderle bölgeye barış
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kremlin'deki tarihi törenden çıkan mesaj: 2 güçlü liderle bölgeye barış

A+A-

Kremlin Sarayı dünyanın tanıdığı yapılardan biri. 14. yüzyılda yapılan  ve devrim öncesi Rus Çarları'nın yaşadığı tarihi saray yalnızca taş duvarlardan ibaret değil. 

Her dönemde dünyanın güç merkezlerinden biri olan Kremlin'de alınan kararlar yine hep etkili oldu.

Bugün de öyle...

Bir ara sendelemiş olsa da, Putin'le birlikte Rusya yeniden kutup merkezi hakine geldi. Bölgesel dengeler ve etkileri de göz önüne alındığında, Türkiye-Rusya ilişkileri daha farklı bir anlam kazanıyor.

Orada da...

Yaşandığı andan itibaren "uçak krizi" olarak adlandırılan sorun, iki ülke ilişkilerini sarstı, bazı etkileri bugün bile giderilemedi.

İşte...

İki ülke arasında krize dönüşen olay sonrası kopan ilişkileri onarmak ve tekrar rayına oturtmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldığı görevle harekete geçen Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar, çabalarının karşılığı olarak dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Devlet Dostluk Nişanı ile ödüllendirildi.

Ödül de...

Rusya'nın en önemli bayramlarından biri olan Ulusal Birlik Günü nedeniyle Kremlin Sarayı'nda düzenlenen tören sırasında bizzat Putin tarafından verildi.

İzleyip tarihe tanıklık ettiğimiz için kendimizi şanslı kabul ettiğimiz tören de, ödül de tarihsel değeri nedeniyle önemli.

Çünkü...

Türkiye ve Rusya arasında yeniden barış ortamı oluşmasaydı, hazırlanan Ortadoğu haritaları canımızı çok yakacaktı.

O nedenle...

Sınırlarımız üstünde uçak bile kaldıramadığımız günlerden Suriye'de ve Irak'ta askeri operasyon yapabilir duruma gelmemizde, Çağlar'ın devreye girmesiyle başlayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in güçlü irade ortaya koyup uzlaşmalarıyla tamamlanan süreç etkili oldu.

Kısacası...

Güçlü 2 liderin sağladıkları uzlaşma bölgeye barış getirmesi yanında, hesapları bozduğu için tarihin akışını değiştirdi.

Yani...

Kremlin'deki tören, Cavit Çağlar'ın  Rusya Devlet Dostluk Nişanı alan ilk Türk olmasının ötesinde anlam taşıyor.

Nitekim...

Çağlar tören salonun girişinde hem Rus hem de Avrupa televizyonlarının gözdesi oldu.

Israrla sorulan görüşmeler sorularına verdiği karşılık, aynı zamanda Kremlin Sarayı'ndaki tarihi törenden yansıyan mesaj oldu:

"Talihsiz bir olay yaşandı, ama 2 liderin dostluğu galip geldi ve bu dostluk barış getirdi. Güçlü karakterler olan 2 lider de birbirlerine benziyorlar. Sayın Putin ve Sayın Erdoğan barışın en büyük liderleri."
 

Çağlar'dan Putin'e teşekkür: Aileme kalacak onur 

 

Yıllardır Cavit Çağlar'ı tanıyoruz ve birlikte çalışıyoruz. Zaman zaman duygu dolu anları oldu, Ama bugüne kadar heyecanlandığını hiç görmedik.

İlk kez Kremlin Sarayı'ndaki ödül töreninde hem heyecan, hem duygu olarak çok yoğun dakikalar yaşadığına tanık olduk.

Rusya Devlet Dostluk Nişanı Ödülü'nü veren Putin' e şöyle seslendi:

"Mutluyum. Çünkü buradan aileme bırakacağım onurlu bir ödülle ayrılıyorum. Sayın Putin'e teşekküre ederim."
 

Erdoğan'a "milli lider", Putin'e "muazzam insan" 

 

Kremlin Sarayı'nda Rusya Devlet Dostluk Ödülü'Putin'in elinden alan Cavit Çağlar teşekkür konuşmasında, güçlü karakterleri nedeniyle birbirlerine benzediklerini söylediği 2 lider için çok özel tanımlamalar yaptı.

Örneğin...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "milli lider" derken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için de "muazzam insan" dedi.
 

Geniş yollar ve kavşaklara karşın Moskova'da da sorun trafik

 

Aslına bakılırsa... Bursa'dan dışarı çıkmayınca anlaşılmıyor. Yaşadığımız kentteki sorun elbette hepimizi ilgilendirdiği için önemli ve kendimize dokunduğu için acil çözüm bekliyoruz, ama şu da bir gerçek ki dünyanın tüm metropol kentlerinde trafik sorunu had safhada.

Belki de...

Yakın gelecekte dünya metropol kentleri için trafiğe küresel önlemler geliştiren kurumlar ya da sistemler için kararlar alınacak. Çünkü, sorunun büyüklüğü oraya doğru gidiyor.

1.5 ay önce Çin'e gittiğimizde, 30 milyon nüfuslu Shanghai'de 5 şeritli yollara ve 3 katlı kavşaklara karşın trafiğin yürümediğini görmüştük.

Aynı sorun Moskova'da da var.

Hem de...

İnanılmaz genişlikteki caddelerine ve inanılmaz büyüklükteki kavşaklarına karşı Moskova trafiği günün her saatinde, hatta gece yarısı bile yürümüyor.

Moskova'da dikkat çeken, hatta insanı bezdiren trafik sorunlarından biri de sinyalizasyon.

30 saniyeyi bulmayan yeşil ışıkta geçiş süresine karşın, bazı yerlerde 3 dakikayı aşan kırmızı ışık bekleme süreleri resmen yoruyor.

Üstelik...

Ana yollardaki kavşaklarda sinyalizasyon merkezi  sistemle de değil, köşedeki polis kulübesinden yönetiliyor.

Bizde olsa kim bilir neler yapar, ne isyanlar çıkarırız.
 

Karla mücadelede Moskova yöntemi

 

Kış geldi, Bursa'da henüz hissetmiyoruz, ama Moskova çok soğuk ve aralıklı kar yağıyor. Gerçi bulunduğumuz süre içinde yerler kar tutmadı, ama en yoğun karda bile Moskova caddelerinde yolun karla kaplanmadığını öğrendik.

Bunu...

Asfaltın altına özel kimyasalla izolasyon tabakası oluşturarak sağlamışlar.

Bir de...

Moskova'da asfalta zarar veren zincir takmak yasak. Onun için de araçlar kış gelince çivili kış lastiği kullanıyorlar. Moskova'da 4x4 jip sayısı da bu nedenle yüksek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.