1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kükürtlü yeniden doğuyor: Nişantaşı gibi bir yer olacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kükürtlü yeniden doğuyor: Nişantaşı gibi bir yer olacak

A+A-

Bursa'nın tarihi mahallelerinden biri değil elbette, ama yerleşime açıldığında herkesin oturmaya can attığı Bursa'nın en özel semti olarak kuruldu.

Ne var ki...

Yapıldığı dönemde Bursa'nın en modern yapıları olan binalarının yer aldığı Kükürtlü bugün kentin gelişiminin gerisinde kaldı.

Öyle ki...

O yılların modern kabul edilen binalarının bir çoğunda asansör bile yol.

İşte...

Çekirge bölgesini bütüncül olarak ele alan Osmangazi Belediyesi kurulduğu günlerin cazibe merkezi olan ve yaşayanlarına statü katan Kükürtlü'yü kentsel dönüşüm kapsamında yenileyip eski cazibesini yeniden kazandırmak için harekete geçti.

Gerçi...

Planlama Kükürtlü'nün tamamını kapsıyor, fakat zaman kazanmak ve yenilemeyi hızlandırmak amacıyla Osmangazi Belediye Meclisi'nde ilk etapta 4 ada için kentsel dönüşüm kararı alındı.

Bunu da...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar şu sözlerle açıkladı:

"En iyi yerin yeniden cazibe merkezi haline gelmesini amaçlıyoruz ve bunu gözeterek planlamamızı yaptık. Nitekim Büyükşehir Belediyesi 0.50 emsal verdikten sonra Kükürtlü'de birçok bina dönüşüme girdi."

İlk etapta...

Kükürtlü Caddesi üzerinde bulunan Süleyman Çelebi Camii'nin doğusu, batısı ve kuzeyindeki 4 ada için Osmangazi Belediye Meclisi'nden onay çıktı.

"Amacımız buradaki binaların bir an önce yenilenmesi" diyen Başkan Dündar öncelikle "dayanıksız binaları yenileyerek deprem riskine karşı can güvenliği" sağlamak olduğunu vurguladıktan sonra şunu açıkladı:

"Kükürtlü'yü bütünsellikle planlarken zemin katların ticaret bölgesi olmasına karar verdik. Böylece herkesin gelip alışveriş yaptıkları işyerlerinin sıralandığı modern binalarla Kükürtlü'yü yenileyeceğiz."

Şunun da altını çizdi:

"Nasıl ki İstanbul'a gidenler Nişantaşı'ndan alışveriş yapmayı önemsiyorlarsa, Kükürtlü de Bursa'nın Nişantaşı Caddesi gibi olacak."

Burada...

Her bakımdan örnek bir planlama yaptıklarını kaydeden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, şu konuda kararlı:

"Yepyeni bir vizyonla Bursa’nın en güzel semtlerinden biri olan Kükürtlü Caddesi’nin cazibesini artırmayı hedefliyoruz."


 

İşte yeni Kükürtlü Caddesi

 

Kükürtlü'ye cazibesini yeniden kazandırmak üzere kolları sıvayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar yeni planı rakamlarla anlattı.

Buna göre...

Emsal site bazında 1.60, ada bütününde uygulama yapıldığında ise 1.75 olarak belirlendi. Yapı yüksekliği en fazla 24.50 metre, Taban Alanı Katsayısı ise en fazla 0.50 olacak.

Çekme mesafesi 4 metre olurken, zemin katta ticaret alanı zorunlu hale geldi.

Planda ana cadde 25 metreye çıktı. Yaya kaldırımı 3 metre, parklanma alanı 2 metre, orta refüj 1.5 metre olacak. 1.25 metre de bisiklet yolu ayrıldı. 


 

Osmangazi'de hep eleştiren değil, destek veren muhalefet

 

Çekirge sakinlerinin görüşlerini ve önerilerini dinleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a muhalefet partilerinden de destek geldi.

Desteği de...

Osmangazi Belediye Meclisi'ndeki muhalefet partilerinin grup sözcüleri ayrı ayrı gönderdikleri elektronik postalarla açıkladılar.

Nitekim...

CHP Grup Sözcüsü Cevat Asa bu kapsamda "Muhalefetin sadece eleştiri odaklı yapılmayacağına, öneriler de sunabileceğine ve güzel projeleri taktir etmesi gerektiğine inananlardanız" dedikten sonra "daha fazla bilgi edinmek" istediklerini vurgulayıp şunları yazıyor:

"Çekirge Meydanı projesinin Bursa'ya ve Çekirge'ye katma değer katacağına inanıyoruz."

Yanı sıra...

MHP Grubu Sözcüsü Cemil Aydın da halkı bilgilendirme toplantısına katılıp görüş ve önerileri bizzat dinlediği proje için şöyle düşünüyor:

"Yıllardır gerek Meclis'te, gerek diğer platformlarda ısrarla ifade ettiğimiz Osmangazi ve Bursa’mızın ortak akılla planlanıp projelerin uygulamaya konulması çağrımızın Çekirge Meydan projesinde tecelli etmesinden dolayı Osmangazi Belediye Başkanlığını kutluyoruz."

Bir de uyarısı var:

"Kamulaştırma ve toplam maliyet konusunda net rakam belirlenmeli, süreç hesaplanırken 2018 ve 2019 bütçesi reel olarak gerçekleşmeli."


 

Çiftçiden TCDD'ye teşekkür var: Armut hasadını bekledi

 

Hızlı trenin güzergahı Bursa Ovası'nın en verimli topraklarından geçiyor. O nedenle, tren hattında kalan ve dünyanın en özel türlerinin yetiştiği meyve bahçeleri kamulaştırılıyor.

Gerçi...

Çiftçi arazisinin parasını aldı, ama kamulaştırılan bahçelerde armut ağaçlarının üzerinde meyve varken sökülmesi geçtiğimiz günlerde tartışmaya yol açtı.

Bu konuda...

Osmangazi Ziraat Odası Meclis Başkanı Hakan Ekim'in yoğun çabalarını yakından bilenlerdeniz. O çabalar sonunda TCDD armut hasadı için 45 gün süre tanıdı ve çalışmayı durdurdu.

İşte...

O bekleme süresinin sonuna gelindiği için Ekim'le son durumu konuştuk. Öncelikle şunu söyledi:

"Dünyanın en iyi Santa Maria amutlarını toplayabilmemiz için çiftçimize süre tanıyan TCDD Genel Müdürü ve yönetimine çok teşekkür ediyoruz."

Ardından...

"Armutların bir kısmı toplandı ve ekonomiye kazandırıldı. Fakat bazı ağaçlarda henüz olgunlaşmayan armutlar var" dedi ve şunu vurguladı:

"TCDD yine çok iyi niyetli bir davranışla hasadı bekleme kararı aldı. Yalnızca 10 metrelik bir bant açıp çalışma yapıyorlar. Bu da bize yeterli."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.