1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Kültürpark` ta güvenlik zafiyeti
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Kültürpark` ta güvenlik zafiyeti

A+A-

Geçen hafta sonunu değerlendirmek amacıyla şehir merkezindeki tek oksijen kaynağımız ve çoluk çocuğumuzu dinlendirip eğlendirebileceğimiz yegane mekan olan Kültürpark`a gittik. Lunapark`ın ortasında saat 18 civarları iki grup arasında kavga çıktı. Gruplardan birisi yaşları 12 ile 20 yaş arası değişen, Yavuz Selim Mahallesi`nden olduklarını bağıra bağıra söylemekten çekinmeyen ve abartısız hepsinin elinde bir anda bıçak beliren, uyuşturucu kullandıkları her hallerinden anlaşılan 30 kişilik bir topluluktu. Diğer grubu genelde dayak yiyip bıçaklandıkları ve kaçtıkları için tam analiz edemedim ama bıçaklananlardan birisi Suriyeli bir gence benziyordu.

15 dakika kadar terör estiren bu grubun arasında kalan yüzlerce çocuk  ve ailelerinin endişelerini anlatmaya gerek yok. Üstelik çok sayıda Arap turist  büyük panik yaşadı. Bu kadar uzun süre bıçaklarla  süren kavga ve ortada tek bir polis ya da güvenlik yok! İşin ilginç yanı bu grubun giriş çıkış için kullandığı Lunapark altındaki şimdilerde otopark , moloz alanı , tramvay parkı olarak kullanılan çok düzensiz alanın altındaki kapının hemen yanında Asayiş Ekipler Amirliğinin bulunması.

Kavgadan sonra park içinde dolaşırken böyle potansiyel suç eğilimli en az 3-4 grup daha denk geldi. Bunların tümünün üzerinde kesici delici suç aleti bulunduğu yürüş şekillerinden anlaşılıyor. Ayrıca uyuşturucu kullandıklarını anlamak da zor değil. Hatta parkın camisinin tam önünde bulunan bankta saat 18.40 gibi 10 kişilik yine genç bir grup sigaralarını kırarak yeni kağıtlara tütünlerini döküp üzerine uyuşturucu olduğunu düşündüğüm maddeyi boşaltıp tekrar sarıp onca kalabalığın içinde hiç çekinmeden çok rahat bir şekilde içebiliyorlar.

İnternetten Kültürpak kavga diye arattığımda bu olayların artık geleneksel ve sıradan olduğunu gördüm. Ailelerin  çocuklarıyla gidebildiği nadide mekan olan Kültürpark` ın özellikle de hafta sonları binlerce insanın bulunduğu zamanlarda bu kadar güvenliksiz olması çok düşündürücü.

30 kişilik bir grubun parka neden geldiğini anlayabilmek çok zor değil. Hatta bunların yürüyüş ve yüz ifadelerinden olay çıkarmaya meyilli oldukları aşikar. Bunların en azından üst araması gibi caydırıcı yöntemlerle buralardan uzaklaştırılması gerek. Hatta eğer güvenlik sağlanamıyorsa tekrar biletli sisteme geçilip alış veriş merkezlerindeki gibi sıkı bir denetimden geçirilerek içeri alınmalı.

Tedbir için illa birilerinin ölmesini beklemeyelim!

Erdinç ŞAHİN

 

Müzelik elektrik direkleri

 

Osmangazi ilçesi Mollagürani Mahallesi ve komşu mahallelerde bulunan elektrik direkleri elektriğin icadından bu yana hiç değişime uğramamış, yenilenmemiş durumdadır. Mahallemizde ve komşu mahallelerde müze değeri olan ve enerji müzesine malzeme olabilecek her şey mahallelerimizde mevcuttur; elektrik direkleri, havada asılı trafolar...

Gece aydınlatmaları sürekli arızalanmakta biri yansa diğeri sönmektedir.

Sokakların dar  ve karanlık kalması hırsızlık ve asayiş gibi problemleri beraberinde getirmektedir

Elektrik sisteminin bölgeye yakışır şekilde yeraltına alınması talebimizi Kuruma  defalarca iletmiş olmamıza rağmen hiçbir gelişme yaşanmamıştır.

Büyükşehir ve Osmangazi Belediyelerinin tarihi bölgemize gösterdiği ilginin farkında olmayan elektrik kurumunu göreve davet ediyorum.

Alp GÜNALP

Büyükşehir`den `lağım suları` cevabı

19/09/2014 tarihli Olay Gazetesi’nde  “Lağımlar yollara akıyor“ başlıklı yazınız ilgili birimler tarafından incelenmiştir. İlgi yazıda bahsedilen adresteki arıza evsel pissu giderinin kazılarak abone numarasına fatura edilmiştir. Bilgilerinize sunar iyi çalışmalar dileriz.

Büyükşehir Belediyesi

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.