1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kültürpark’ın yeni misyonu: Türkiye’nin ilk termal parkı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kültürpark’ın yeni misyonu: Türkiye’nin ilk termal parkı

A+A-

Bursa’da yaşayanlar rahmetli Reşat Oyal’a ne kadar dua etseler az. Çünkü, Türkiye’nin en komplike Kültürpark’ını bu kente armağan etti.

Gerçi…

Kültürpark ilk yapıldığında kentin bittiği yer kabul edilen batısındaki boş alandaymış, ama bugün Bursa’nın göbeği konumunda ve kentin akciğeri olma özelliği taşıyor.

Yıllar içinde eğlence bölgesi olarak kullanılsa da, fuar alanı olsa da Bursalının dolaşıp hava aldığı yer olma özelliğini Kültürpark hiç kaybetmedi.

İşte…

Bu özel bölgeye Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe apayrı bir özellik kazandırıyor. Daha doğrusu, Altepe Kültürpark’a yeni bir misyon yüklüyor:

Türkiye’nin ilk termal parkı.

Projeye göre…

Kültürpark’ta Lunapark ile Altıceylan arasında kalan bölge termal park olarak düzenlenecek.

Erdem Saker döneminde gül bahçesi olarak yapılan, ancak Erdoğan Bilenser döneminde kültür merkezi inşaatı başlatılıp termal su sondaj kuyusu açılan alanı Başkan Altepe şimdi yeni baştan planlıyor.

Dün…

Kültürpark’a planlanan termal park projesini sorduğumuzda şunu söyledi:

Bölgeyi komple termal merkezi olarak planlıyoruz. Kadınlar ve erkekler için ayrı havuzları olan, 24 saat doktor denetimindeki sağlık merkezinin yer aldığı, dinlenme ve tedavi bölümleriyle mükemmel bir yer olacak.”

Şunu vurguladı:

Bursa’da havuz yaparken artık üstünün açılır-kapanır olması gerekiyor. Yoksa ondan yararlanamazsınız. Daha önce yüzme havuzlarını böyle yaptık. Şimdi bunun daha ileri teknolojisini uygulayacağız. Dev bir havuzda insanlar termal suya girecekler.”

Devam etti:

Böyle bir tesisi planlarken sosyal donatıları da iyi planlamak gerekiyor. Biz de öyle yaptık. Otelleri, otoparkları, kafeteryaları, restoranları, dinlenme alanlarıyla orası ayrı bir dünya olacak.”

Şunu da ekledi:

Hatta kent dışından gelenler için küçük alışveriş üniteleri bile yer alacak.”

Heyecanını şu sözlerle sergiledi:

Her şey hazır. Bursalıların çok beğenecekleri, görenlerin de etkilenip Bursa’ya gelecekleri mükemmel bir termal park yapacağız.”

 

Bakan arabulucu oldu, grev başlamadan bitti

 

Aralarında İnegöl’ün de yer aldığı 9 kentte karton üreten Olmuksan’da bugün başlaması gereken grev, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in arabuluculuğuyla başlamadan bitti.

940 kişinin çalıştığı Olmuksan’da yetkili sendika olan Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Ergin Alşan ve Olmuksan yöneticilerini Bakan Çelik dün Bursa’ya davet etti ve Çelik Palas Oteli’nde 4.5 saat süren toplantıda uzlaştırdı.

Böylece bu sabah 09.00’da başlayacak grev de kalkmış oldu.

 

Termal Park’ta Almanya’dan Bad Füssing projesi örnek alındı

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin geliştirdiği Kültürpark içindeki Termal Park projesi ciddi bir araştırma-incelemeye dayanıyor.

Nitekim…

Bursa'nın termal potansiyelini değerlendirecek projeler planlanırken, öncelikle Avrupa'nın bu alanda ne durumda olduğu da incelendi.

Almanya ve Avusturya'daki hem kamuya ait, hem özel termal tesisleri incelendi. İncelemelere Başkan Altepe de mümkün olduğunca katıldı.

İşte…

O incelemelerden çarpıcı sonuçlar çıktı.

İlk olarak Almanya'nın Bad Füssing bölgesi üzerinde duruldu. Burası 4-5 bin nüfuslu bir kasaba. Termal olanakları var, ancak suyu yeraltından teknik imkanlarla çıkarıyorlar.

Oysa…

Bizim termal su yeraltından kendi cazibe gücüyle çıkıyor. Buna karşın, Bad Füssing’deki termal tesislerin yatak kapasitesi 23 bin 500. Bursa'nın yatak kapasitesinin 5-6 bin civarı olduğu anımsanırsa, termalle gelen turizmin gücü de ortaya çıkar.

Zaten…

Bu bölgeye gelen turist sayısı yılda 6 milyon olurken, Bursa'ya gelen turist sayısı 600-700 bin civarında kalıyor. Bad Füssing'deki tesislerin doluluk oranı da yıllık yüzde 90'ın altına düşmüyor.

Bad Füssing'de incelemeye konu yerlerden biri de, bölgenin en büyük tesislerinden olan Johannes Bad oldu. İncelenen tesisin geçen yıl mayıs ayında 50. yılını kutlaması, Almanların bu konuda ne kadar ileride olduklarının da bir göstergesi.

Yanı sıra…

Avusturya'da bazı tesisler incelendi. Onlar da hem lüks ve konforları, hem de fiyatlarıyla dikkat çekti.

Öyle ki…

Açık alanda ısıtma sulu sıcaksu havuzlarının çevresinde oluşturulan villaların yalnızca 2 günlük hafta sonu kira bedeli 12-15 bin Euro civarıydı.

Bütün bu incelemelerden öncelikle şu çıktı:

Termal imkanlardan daha çok yaşlı hastalar yararlanıyor. O bakımdan, termal tesislerin olduğu bölge ya da çok yakınında gelişmiş derecede tıbbi tesisler, büyük hastaneler, acil durumlarda kolayca ulaşılacak sağlık kompleksleri, tıp merkezleri arıyorlar.

Bursa bu açıdan da biçilmiş kaftan.

 

AK Parti’de sürpriz: Adaylık için belediye meclisinden istifa etti

 

Kamuda çalışıp da milletvekili aday adayı olmayı düşünenler için istifa süresi bugün sona eriyor.

Değişik kurumlardan değişik partiler için istifa haberleri geliyor, ama dünün sürprizi hiç kuşku yok ki Nilüfer Karakoç’un AK Parti’den aday adayı olmak üzere Osmangazi Belediye Meclisi üyeliğinden istifa etmesi oldu.

Sedat Yalçın’ın il başkanlığı döneminde AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı olarak görev yapan Nilüfer Karakoç, yaşadığı kişisel sorunlar nedeniyle görevi bıraktığında kadın kolu teşkilatlarının sevdiği bir isimdi. Karakoç, 30 Mart yerel seçiminde AK Parti’den Osmangazi Belediye Meclisi üyeliğine seçildi.

İstifasından sonra yerine de Osmangazi Belediye Meclisi’ni AK Parti yedeklerinden Kevser Öztürk gelecek.

Bu arada…

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Özel Kalem Müdürü Emrullah Güler de yine AK Parti’den milletvekili aday adayı olmak üzere istifa etti.

 

Bahçeli’yle görüşüp adaylık izni aldı

 

Selçuk Türkoğlu etkinliğiyle Bursa’nın tanınan isimlerinden. Türkiye Kamu-Sen Başkanı olarak memur haklarını, Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı olarak da eğitim camiasının sorunlarını sürekli gündeme taşıyor.

Bir süredir MHP’den milletvekili aday adayı olmak üzere bazı görüşmeler yapan Türkoğlu dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret edip aday adayı olmak üzere görevlerinden istifa etme izni aldı.

Türkoğlu’nun ziyareti sırasında MHP İl Başkanı Hasan Toktaş ile Nilüfer’de yeniden seçilen Osman Uçar da Bahçeli ile görüşüyorlardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.