1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kurultayın şifresi: Yenilenen ve gençleşen yönetimle yerel seçime
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kurultayın şifresi: Yenilenen ve gençleşen yönetimle yerel seçime

A+A-

Anlaşılan o ki... 24 Haziran seçimleriyle birlikte başlayan yeni dönem yalnızca idari düzen ve Bakanlar Kurulu yapısını değil, siyaset yapısını da değiştirecek.

Nitekim...

AK Parti kurultayının siyasete mesaj özelliği taşıyan iki şifresi salona yansıdı:

Bir...

1.-yazi-icin-ak-parti-kurultayi-oturma-duzeni-secilmisler-onde-atanmis-bakanlar-arka-sirada.jpgAK Parti'nin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ile genel başkan yardımcılarından oluşan Merkez Yürütme Kurulu'na seçilenlere bakıldığında AK Parti yönetiminin yenilenmeyle birlikte gençleştiği görülüyor.

Öyle ki...

Erkan Kandemir, Hamza Dağ, Fatih Şahin gibi Gençlik Kolları'ndan gelen isimler partinin dümenine geçtiler.

Bu isimlerden...

Fatih Şahin geçen dönem üstlendiği Genel Sekreterlik görevini sürdürürken, Erkan Kandemir de mevcut teşkilatları kuran Mustafa Ataş'tan Teşkilat Başkanlığı'nı devraldı.

Bize göre...

Önümüzdeki sürece ilişkin AK Parti'nin en önemli yenilenme mesajı buydu. Çünkü, doğrudan teşkilatların geleceğini ilgilendiriyor.

Yanı sıra...

Yenilenme mesajı içinde, AK Parti kurulduğunda 18-20 yaş grubunda olan gençlerin kurultayla birlikte AK Parti yönetimini devraldığı vurgusunu da yapmak gerekiyor. Yerel seçim hazırlığını da bu genç kadro yapacak.

Dahası...

Efkan Ala, Numan Kurtulmuş, Hayati Yazıcı, Lütfi Elvan gibi deneyimli isimlerle harmanlanan gençleri "Cumhurbaşkanı Erdoğan geleceğin partisini şekillendirdi" şeklinde algılamak galiba daha doğru olacak.

İkincisi...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimi kampanyasında, Bakanların parlamento dışından atanmasıyla TBMM'nin zayıflayacağı yorumlarına karşı "Güçlü Meclis" vurgusu yapmıştı.

Cumartesi günü...

Ekranlara yansımasa da salonda bulunanların dikkatini oturma düzeni çekti.

Bu düzende...

Seçilmişler olarak parti yönetimi ilk sıraya otururken, atanmışlar olan Bakanlar ilk kez parti kurultayında ikinci sırada oturdular.

Bu da...

Meydanlarda vurgulanan güçlü Meclis anlayışının yansımasıydı.

Görünen o ki...

İktidar partisi AK Parti kurultayının seçilmişler önde oturma düzeni, protokol sıralamasını da etkileyip değiştirecek.

 

Salondan en büyük alkış Hulusi Paşa'ya

 

2.-yazi-icin-milli-savunma-bakani-hulusi-akar.jpgCumartesi günü yapılan AK Parti kurultayını salondan izleyenlerin dikkatini çeken bir görüntü var. İzleyenler, o görüntüyü şöyle aktardılar:

Bakanlar salona girip oturacakları yere ilerlerken doğal olarak tribünlerden alkış geliyor. En büyük alkışı, salona adım attığında Genelkurmay eski Başkanı ve yeni Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar aldı.

Hulusi Paşa da alkışa karşılık tribünlerin tamamını dolaşıp selamlama yaparak yerine oturdu.

 

Kurultay sürprizi: 17 yılın öyküsü videosunda Hikmet Şahin vardı

 

3.-yazi-icin-ak-parti-kurultayi-17-yil-surprizi-hikmet-sahin-surprizi.jpgAK Parti kurultayının başında ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın insani ihtiyaç nedeniyle konuşmasına ara verdiğinde 2 kez gösterilen bir video var.

AK Parti'nin kuruluşundan bu yana 17 yılı özetleyen 15 dakikalık videoda Bursa'yı ilgilendiren yalnızca bir sahne çıktı, o da salondan ve ekranlardan kurultayı izleyenlere tam anlamıyla sürpriz oldu.

O sürpriz de...

AK Parti'nin 17 yılını özetleyen videoda Bursa'dan yalnızca rahmetli Hikmet Şahin'in dönemin Başbakanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a katıldığı açılış nedeniyle plaket verdiği görüntüydü.

Bu görüntü...

3 dönem İnegöl Belediye Başkanlı ardından 2004'te Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve 2009'da aday gösterilmemesinden sonra adı neredeyse hiç anılmayan rahmetli Şahin'e kurultay salonundan AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vefası olarak yorumlandı.

 

TCDD teknik hatayı düzeltti, yük treni için yeniden ihaleye çıktı

 

4.-yazi-icin-yuk-treni-sanayi-bolgesi-baglanti-hatti-etut-proje-ihalesi.jpgHızlı treni Bursa kamuoyu özlemle, ama büyük bir sabırla bekliyor.

Bunun yanında...

İç Anadolu sanayi bölgelerinin limana ulaşabilmeleri için Gemlik trenini projelendiren TCDD'nin, Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'ne yük treni bağlantısı projesini geç de olsa Bursa sanayicisinin girişimiyle gündeme almasını önemsedik.

Ne var ki...

Baştan olması gereken bağlantı hattı için 3 Ağustos olarak duyurulan etüt proje ihalesi sürecinin kafa karıştıracak şekilde durdurulduğunu 15 Ağustos günü bu sütunlarda paylaştık.

Ardından...

İhalenin ilandaki teknik bir hata nedeniyle durdurulduğu bilgisi geldi. Son bilgilendirmeyle de, teknik hatanın giderildiği ve yük treninin sanayi bölgeleri bağlantı hattı ihalesinin 28 Ağustos Salı günü TCDD'nin İstanbul Haydapaşa'daki idari binasında saat 14.00'te yapılacağını öğrendik.

 

Mudanya'da Ünal'ın gurur pozu: Büyükşehir köy yollarını asfaltlıyor

 

Son dönemde Büyükşehir ve Mudanya Belediyesi arasında yaşanan polemikler Bursa kamuoyu gündemine geliyor. Bununla birlikte, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal arasında da sert tartışmalar yine haberlere yansıyor.

İşte...

Böyle bir süreçte AK Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal, vatandaşa verdikleri sözleri yerine getirdiklerini gösteren bir fotoğraf paylaştı.

5.-yazi-icin-dr.-murat-unal-mudanya-koy-yollari-asfalt-001.jpgFotoğrafa da...

Tirilye-Kaymakoba arasındaki 8 kilometrelik yolun Büyükşehir Belediyesi tarafından genişletilip asfaltlandığını gösteren Dr. Ünal'ın adeta gurur pozu yansıyor.

Yine...

Dr. Ünal'ın, "Mudanya'mızın her zaman yanında olan ve desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş'a teşekkür ederim" demesi de, Mudanya'ya hizmet polemiklerine mesaj özelliği taşıyor.

 

Bayramda kapalıyız!

 

İslam alemi yarın, paylaşımın ve bağışlanma adağının en güzel örneklerinden mübarek Kurban Bayramı'nı kutluyor.

Biz de...

Bayramınızı şimdiden kutlarken, bayram süresince izin istiyoruz. Pazar günü yeniden bu sütunlarda buluşmak dileğiyle...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.