Lenin’in işi zor

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, ülke genelinde yükselen protestolar nedeniyle başkenti geçici olarak Kito’dan Guayaquil’e taşındığını açıkladı. 

Lenin’in işi zor
HABERİ PAYLAŞ

Açıklamada Ekvador hükümetinin BM ya da Katolik Kilisesi üzerinden kurulacak uluslararası arabuluculuğa açık olduğunun altı çizildi. 

Yakıt sübvansiyonlarına 7 gün önce son verildiğinin açıklanmasının ardından Moreno ülke geneline yayılan huzursuzluğu kontrol altına almaya çalışıyor.  Moreno gösterilerle ilgili Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve eski Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa’yı hükümetini istikrarsızlaştırmak ve anayasal düzeni baltalamakla itham ederek iki aylık bir olağanüstü hal ilan etti.  Ülke yıllardır yaşanan en kötü siyasi krize sürüklenirken bazı protestocular polis memurlarıyla çatıştı yaklaşık 570 kişi gözaltına alındı.  Yetkililer yaklaşık 59 polis memurunun yaralandığını, bir düzine arabanın zarar gördüğünü ve yerel hükümet binasının saldırıya uğradığını belirtti. Hükümet sokak protestolarının günde 70 milyon dolarlık zarar oluşturarak ekonomik felce neden olduğunu belirtti.
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X