1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Liseli gençlerden büyük hedef: İnsansız hava aracı Osmangazi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Liseli gençlerden büyük hedef: İnsansız hava aracı Osmangazi

A+A-

Gençliğin… Dahası lise gençliğinin hedefleri açısından çarpıcı projeyi AK Parti Osmangazi İlçe Gençlik Kolu Başkanı Hakan Köprülüoğulları anlattı. 

Önce…

Kendi içlerindeki bir oluşumun bilgilerini vererek söze başladı:

AK Parti Osmangazi Gençlik Kolu bünyesinde lise birimi oluşturmuştuk. 16-18 arası yaşta, yarının gençlik kollarını oluşturacak yaklaşık 60 kişilik bu birimdeki arkadaşlarımızla sohbet ediyoruz.”

Sonra da heyecanını paylaştı:

Çalışmalarımızı ve sorumluluklarımızı aktardıktan sonra, sohbet devam ederken liseli kardeşlerimizden hepimizi heyecanlandıran bir talep geldi.”

Şöyle devam etti:

Liseli kardeşlerimiz, ülkemiz savunma sanayine katkı sağlamak amacıyla proje geliştirdiklerini söylediler, hayata geçirebilmek için de bizden destek istediler.”

Projeyi açıkladı:

Liseliler insansız hava aracı üretmeyi planlamışlar.”

Ardından…

Projeyi dinledikten sonra önce AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz’a gidip desteğini aldıklarını, sonra da BUTGEM mesleki eğitim mimarı Fahrettin Gülener’i sahibi olduğu Ermetal fabrikasındaki tezgahı başında ziyaret ettiklerini anlattı.

Gülener liseli gençleri dinledikten sonra her türlü destek sözü vermiş ve proje için cesaretlendirmiş.

Sonrasında…

Yine AK Parti Osmangazi İlçe Gençlik Kolu organizasyonuyla Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Metin Sezer ile Uçak Bakım Bölümü Şefi Mehmet Ali Akiş, bölüm öğretmenlerinden Serkan Tezcan ve Şerif Tosun insansız hava aracı üretme projesi hazırlayan liseli gençleri dinlemişler.

Dinlemekle de kalmamışlar…

Projenin ilerlemesi, üretim ve bürokratik sorunların aşılması için yardımcı olma sözü vermişler. Köprülüoğulları gelinen noktayı şöyle dile getirdi:

Liseli gençlere Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi’nde üretimi gerçekleştirebilmeleri için 3D yazıcılar tahsis edilecek. Zaten onlar da bizim ekiple birlikte hemen kolları sıvayıp çalışmalara başladı.”

Çok kısa sürede üretilmesi planlanan insansız hava aracı hakkında da bilgi verirken, “Türkiye’de insansız hava aracı olarak Dron’ları zaten Bayraktar üretiyor. Bizim proje farklı” dedi ve o farkı şöyle açıkladı:

Tam teçhizatlı insansız hava aracı hem helikopterin inebildiği her alana inecek, hem de havalandıktan sonra 600 kilometre hıza ulaşıp yolcu uçağı hızına yaklaşacak.”

Adı da belli:

Bursa’daki liseli gençlerin üreteceği insansız hava aracı Osmangazi adını taşıyacak.”

 

Ankara’da sürpriz yok!

 

Bu sütunlarda dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmayı değerlendirirken, Ankara’da yaşayan kulakları kulise duyarlı dostumuzun yorumlarını aktardık.

Dostumuz…

Cumhurbaşkanı’nın Lozan çıkışının iç siyasete değil, Suriye’de başlamak üzere olan Rakka ve Musul askeri harekâtına yönelik dışa uyarı özelliği taşıdığını söylüyordu.

Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü olarak açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtuluş da Musul ve Rakka operasyonları hazırlığını doğruladı.

Yani…

Ankara kulislerinde sürpriz yok.
 

Saadet Partisi Kamalak’ın yerine temayülle ‘lider’ arıyor

 

Siyasetin en çok çalışan partisi olmasına karşın, zaman zaman sert sarsıntılar yaşayan Saadet Partisi’nde sürpriz bir kurultay süreci başladı.

Daha doğrusu…

Gündemdeki paralel tartışmaları içinde adının yıprandığı düşünülen Mustafa Kamalak’ın yerine SP’ye yeni bir genel başkan aranıyor.

Bu amaçla…

Cumartesi günü Ankara’da temayül yoklaması yapıldı. Bursa’dan Genel İdare Kurulu Üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Selim Sait Terzioğlu’nun yanı sıra İl Başkanı Mehmet Atmaca, ilçe başkanları, gençlik ve hanım kolları başkanlarıyla kurultay delegeleri olmak üzere yaklaşık 60 kişi oy kullanmak için Ankara’ya gittiler.

Oy kullanma hakkı olan herkesten üçer isim yazmalarının istendiği temayül sonrası, SP Genel Merkezi’nde Bursa’yı temsil eden Selim Sait Terzioğlu ile gelişmeleri konuştuk.

Şunu söyledi:

Sayın Kamalak’ın adının haksız yere ve çamur atılarak lekelenmesiyle başlayan bir süreç var. Bizlerden üçer isim yazmamız istendi. Ben de ilk sıraya yeniden Mustafa Kamalak’ı yazarak 3 isim önerdim.”

Sonrası şöyle gelişecek:

Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız Oğuzhan Asiltürk Bey bu temayül sonuçlarını alıp değerlendirecek. Oradan çıkacak isim genel başkan olarak kongremize önerilecek.”

 

Kuliste muhabbet var!

 

Cumartesi günü TBMM’nin yeni yasama yılı açılışı vardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan genel kurula önemli mesajlar verdiği konuşmasını yaptıktan sonra kulise geçip özlem giderdi. 

O esnada…

Erdoğan’la sohbet edenler arasında AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili ve Genel Merkez Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı Hüseyin Şahin de vardı.

Sohbette...

Cumhurbaşkanı’nın Şahin’le tokalaşırken iki elinin arasına alması sevginin işareti olarak algılandı.
 

Bilgen Hoca nezaketi

 

Prof. Dr. Suna Taneli uzun yıllar psikoloji alanında, eşi Prof. Dr. Bilgen Taneli de Alzheimer alanında bilimsel çalışmalar yaptılar.

Bu çalışmalarıyla da…

Kısa adı TÜRYAK olan Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği tarafından Yılın Örnek Kıdemli Vatandaşı ödülüne layık görüldüler.

Bu sütunlarda dün paylaştığımız törenin ardından Bilgen Hoca aradı. Her zamanki nezaketiyle şunu söyledi:

Topluma yaptığımız hizmetler nedeniyle bizi ödüle layık bulmuşlar. Ödülü veren TÜRYAK’a ve Bursa’dan bizi öneren Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.