1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. LPG`de `ÖTV muafiyeti` için ispat şartı geldi
LPG`de `ÖTV muafiyeti` için ispat şartı geldi

LPG`de `ÖTV muafiyeti` için ispat şartı geldi

Suistimaller Maliye`yi harekete geçirdi. Bundan sonra LPG`yi üretimde kullananlar da ÖTV ödeyecek. Ancak söz konusu para ispatın ardından geri alınacak.

A+A-
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 yılında aerosol üretiminde kullanılacak LPG teslimlerinde uygulanacak ÖTV'yi sıfıra indirdiklerini hatırlatarak, ''Biz sektöre destek vermek isterken, bazı kötü niyetli mükelleflerin bunu suistimal ettiğini tespit ettik. Mükellefler bundan sonra ÖTV'yi önce ödeyecek, sonra LPG'yi imalatta kullandıklarını ispat ederlerse ödenen ÖTV iade edilecek'' dedi.
 
Şimşek, konuya ilişkin açıklamasında, 2010 yılında yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı ile aerosol sektöründe faaliyette bulunan yerli imalatçıları korumak adına bir düzenleme yaptıklarını anımsattı. Bu düzenlemeyle, aerosol üretiminde kullanılacak LPG teslimlerinde uygulanacak ÖTV'yi sıfıra indirdiklerini hatırlatan Şimşek, kendileri sektöre destek vermek isterken, bazı kötü niyetli mükelleflerin bunu suistimal ettiğini tespit ettiklerini ifade etti.
 
Vergi kaybı oluştu
 
Bakan Şimşek, sadece bu sektörde imalatta kullanmak kaydıyla ÖTV'siz LPG satışı yapılması gerekirken, sektörle ilgisi olmayan mükelleflerin söz konusu LPG'yi otomobillere satmaya başladığını ve bunun da kamu maliyesi üzerinde ciddi yük oluşturacak şekilde vergi kaybına yol açtığını belirlediklerini vurguladı.
 
Kayıt dışı ile mücadele sürecek
 
Söz konusu tespitin ayrıntıları hakkında da bilgi veren Şimşek, 2010'dan 2013 yılına kadar sektörün aldığı LPG'nin 4 kat arttığını ancak sektör büyüklüğünün bu kadar artış göstermediğini bildirdi.
 
Bakanlığın en önemli mücadele alanlarından birinin kayıt dışılık olduğunu dile getiren Şimşek, buna kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söyledi.
 
Suistimale izin veremeyiz
 
Mehmet Şimşek, sektör sektör analizlerin devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:
 
''Bu sektörde ciddi bir sapma tespit ettik. Şimdi bunun gereğini yapıyoruz. Bu eğilimde olan hiçbir sektöre göz açtırmayız'' dedi.
 
Sektör temsilcileriyle yapılan toplantılarda da bu artışın normal olmadığı kanaatine varıldığını anlatan Şimşek, ''Göz göre göre yapılan bu suistimale izin veremeyiz. Mükellefler bundan sonra ÖTV'yi önce ödeyecek, sonra LPG'yi imalatta kullandıklarını ispat ederlerse ödenen ÖTV iade edilecek'' diye konuştu.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.