1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Mağdur üniversitelilere müjde: Bursa’da kalmanın yolu açıldı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Mağdur üniversitelilere müjde: Bursa’da kalmanın yolu açıldı!

A+A-

Gelişmeyi… Sohbet ederken MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’dan duyduk. “Şu sıralar mağdur üniversite öğrencileriyle ilgileniyorduk, ama çok şükür sorun çözüldü” dedi.

Sorun…

15 Temmuz sonrası kapatılan üniversiteler arasında yer alan Orhangazi Üniversitesi’nin mağdur durumda kalan 2 bin civarındaki öğrencisinin ne olacağıydı.

Konuyla ilgili…

BOU kampusunun devredildiği ve koordinatör üniversitesi olarak YÖK tarafından görevlendirilen Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’in sözlerine 8 Eylül günü bu sütunlarda yer verdik.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Karademir basın toplantısında “Orhangazi Üniversitesi’nde 15 bölüm açılmış. Fakat bunun yarısı yüzde yüz İngilizce öğrenim. Böyle bir oran da hiçbir üniversitede yok” demiş ve eklemişti:

Yayınlanan kararnamede öğrencinin aynı bölüme yerleştirilmesi var. Fakat bu kadar çok sayıda yüzde yüz İngilizce bölümü Bursa Teknik Üniversitesi’nde de, Uludağ Üniversitesi’nde de yok.”

İşte…

MHP İl Başkanı Topçu bu sorunun çözüldüğünü söyledi. Söylerken de, “Öğrenciler bize gelip mağduriyetlerini anlattılar, biz de yakından ilgilendik. Genel Sekreterimiz Sayın İsmet Büyükataman da Ankara’da YÖK’le temas kurdu” dedi.

Bunun üzerine…

Orhangazi Üniversitesi’nin koordinatör üniversitesi olarak görevlendirilen Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’i aradık.

O da…

Öncelikle “Kapatılan vakıf üniversitelerinin öğrencileri için YÖK, üniversiteye giriş sırasında aldıkları puanlara göre, 81 ildeki üniversitelere yerleştirilmek üzere 24 yeni tercih hakkı tanımıştı” anımsatmasını yaptı.

Ardından…

Bursa’da kapatılan Orhangazi Üniversitesi’nin 1.730 lisans öğrencisi var. 350 civarı da yüksek lisans ve doktora öğrencisi var” dedi ve şunu söyledi:

Bu öğrenciler de YÖK kararı gereği 81 ildeki üniversiteler için, 24 yeni tercih yaptılar ve aldıkları puanlara göre buralara yerleştirildiler.”

Sonra da…

YÖK’ün geliştirdiği formüle göre dün akşam itibarıyla alınan kararı açıkladı:

Şimdi bu öğrenciler, arzu ederlerse öğrenimlerini Bursa’da sürdürmek istediklerini beyan ederek YÖK’e başvuracaklar. Okudukları bölüm BTÜ’de varsa, alacağız, yoksa Uludağ Üniversitesi’ne bakacağız. Orada da yoksa, BTÜ’de yeni bölümler açacağız.”

Ancak…

Burada kritik bir nokta var. Rektör Hoca onu da şöyle açıkladı:

Bu öğrenciler Bursa’da misafir öğrenci statüsünde okuyacaklar. Mezun olduklarında diplomalarında yerleştirildikleri üniversitenin adı yazacak.”


 

BTÜ 1.400 yeni öğrenci bekliyor

 

YÖK tarafından, kapatılan Orhangazi Üniversitesi’nin koordinatör üniversitesi olarak görevlendirilen Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’e, öğrenci mağduriyetini giderecek formülle ne kadar öğrenci beklediklerini sorduk.

Rektör Hoca, kapatılan BOU önce rakamlarını tekrarlayıp “1.730 lisans ve 350 civarı da yüksek lisans-doktora öğrencisi vardı” dedi ve beklentiyi açıkladı:

Bursa’da kalma formülüyle.200 civarı lisans ve 200 civarı da yüksek lisans olmak üzere 1.400 civarı yeni öğrenci bekliyoruz.”


 

Tevfik Topçu: Mağduriyet giderilecek

 

Kapatılan Orhangazi Üniversitesi öğrencilerinin mağduriyetleriyle yakından ilgilenen MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, geliştirilen formüle olumlu bakıyor.

Söylediği şu:

BOU kapatıldıktan sonra öğrencilere aldıkları puanlara göre başka illerdeki üniversitelere yerleştirildiler. Fakat pek çok aile çocuklarının Bursa’da okuması için Orhangazi Üniversitesi’ni seçmişti. O nedenle hem çocuklar hem aileler mağdur oldu.”

Şunu da ekledi:

Öğrencilere, Bursa’da eğitim hakkı verilmesini olumlu buluyoruz.”


 

Yozgat Valisi’nin içkili mekan açıklamaları yabancı gelmedi

 

Gazeteler yazıyor, televizyonlar tartışıyor, internet siteleri adeta yıkılıyor. Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç kentteki içkili mekanları kapatmış. Kapatırken de olağanüstü halin valilere verdiği yetkiyi kullanmış.

Terör önlemleri için verilen yetkinin içkili mekan kapatmada kullanılması bir yana, Vali Yurtnaç’ın kararını savunurken “Ev kadınları bundan çok memnun oldular” demesi dikkatimizi çekti.

Çünkü…

Bize 80’li yılların ortalarındaki Bursa’yı anımsattı.

O yıllarda Bursa Emniyet Müdürü olarak görev yapan Lütfi Tomuş da mahalle aralarındaki kahvehanelerde kumar oynandığını düşünüyor ve bu nedenle polis kahvehanelere baskınlar yapıyordu.

Tomuş da ziyaretine gelenlerin önüne ev kadınlarından gelen mektupların olduğu dosyayı koyuyordu. Mektuplarda kocasının gittiği kahvehanenin adresini verip kapatılmasını isteyen kadınların şikayetleri yer alıyordu.

Gerçi o mektuplar hep spekülasyon konusu oldu, ama polisin kahvehane baskınları için ihbar özelliği taşıyordu.

Şimdi…

Yozgat Valisi karar ve uygulamasına ev kadınlarını gerekçe gösterince, aklımıza 80’li yılların ortalarındaki Bursa geldi.


 

Gözden kaçan ziyaretin anlamı var

 

​15 Temmuz sonrası Yenikapı Ruhu denilen, Bursa’da da Şehreküstü Ruhu olarak kabul edilen siyasi partiler arası diyalog süreci başladı. Siyasi partiler artık birbirlerini ziyaret ediyorlar.

Bu süreci ilgilendiren bir ziyaret gözlerden kaçtı. CHP İl Başkanı Şadi Özdemir hafta içinde Kamu-Sen İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu’nu ziyaret etti.

Böylece, bir CHP İl Başkanı ilk kez milliyetçi sağ görüşe sahip bir memur sendikasını ziyaret etmiş oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.