1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. Mahfel iptal
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

Mahfel iptal

A+A-

Günlerdir merakla bekleniyordu.

O gün geldi çattı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki BURFAŞ’ın rekor fiyata kiraladığı Mahfel Çay Bahçesi’nin ihalesi edinim yerine getirilmediği gerekçesiyle iptal edildi.

50 bin lira aylık tahmini bedel üzerinde ihaleye çıkan Mahfel’i 200 bin lira artı KDV bedeliyle kiralayan müstecir Oğuzhan Beken sözleşme imza süresinin son günü olan dün saat 17.30’a kadar BURFAŞ’a gelmedi.

Bunun üzerine BURFAŞ Genel Müdürlüğü Mahfel Çay Bahçesi’nin kiralama ihalesini, ‘edinim yerine getirilmediği’ gerekçesiyle alınan teminatın irat kaydedildiğini açıkladı.

İptal ile birlikte müstecirin 180 bin liralık teminatı da BURFAŞ’a bağışlanmış oldu.

180 bin liralık teminatı yakan müstecirin niçin sözleşme imzalamaya gelmediği bilinmiyor.

Peki, sosyal tesis işletmeciliğinden çekilmek isteyen Büyükşehir Belediyesi Mahfel’i yeniden kiraya çıkarır mı?

Bunu zaman gösterecek.

Nihai kararı aynı zamandan BURFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı da olan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş verecek.

Kentten de Mahfel’in özel sektöre devrine tepkiler yükselmeye başladı.

Buna, AK Parti içinden, kimi seçilmişlerin de tepki verdiği biliniyor.

Dün kira sözleşme imza süresinin dolumunu dakikalar kala Mahfel’de çay içen MHP’nin Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili İhsan Bilgili aradı.

Mahfel’in kiralanmasına ve özel sektöre devrine karşı olduklarını yineleyen Bilgili, “Büyükşehir Belediyesi ve BURFAŞ burayı gözden çıkarmışsa, Osmangazi ve Yıldırım belediyeleri işletmeye talipler, onlara verilsin” önerisini tekrarladı.

Bilgili dün yine bu sütunlardan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a ‘Mahfel’i kiralamaktan vazgeçin’ çağrısı yapmıştı.

Mahfel’i işleten BURFAŞ’ın eski yöneticilerden Macit Tunalı da, 50 bin liranın üzerindeki rakamın gerçekçi olmadığını söyledi.

Öte yandan;

MHP’nin Osmangazi Belediye Meclis Sözcüsü Cemil Aydın’ın da kısa bir süre önce bir önerge vererek, Mahfel’i Osmangazi Belediyesi’nin kısa adı OKİ olan, Osmangazi Kültür İşletmeleri’nin işletmesini istediğini de öğrendik.

Aydın’ın 6 milyon lira sermaye artırım talebinde bulunan OKİ’nin, Mahfel’i de çalıştırabileceğine dair Osmangazi Belediye Meclisi’ne sunduğu teklif değerlendirmeyi bekliyor.

 

Ticari parseller satışta

 

150 bini müteahhit alacakları, kalanı piyasa olmak üzere toplamda 300 milyon lira dolayında acil ödenmesi gereken borcu olduğu konuşulan Bursa Büyükşehir Belediyesi bir yandan da sıcak nakit akışı sağlamak için ticari parselleri satışa çıkarmaya devam ediyor.

Bu kapsamda İzmir Yolu Başköy Mahallesi yakınlarında ikisi akaryakıt istasyonu parseli olmak üzere 6 ticaret parseli daha satışa çıktı.

Büyükşehir, 2 bin 674 metrekaresi ve 3 bin 780 metrekaresi akaryakıt, 13 bin 485 m2, 18 bin 370 m2, 13 bin 012 m2, 8 bin 927 m2’si de ticaret olmak üzere toplamda 60 bin metrekarelik alanı satışa çıkardı.

Marmarabirlik karşısındaki arazilerin satışı bu ayın sonunda gerçekleşecek.

Söz konusu parseller Başköy Mobilyacılar Sitesi Kooperatifi’nce plan tadilatına karşılık Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanmıştı.

Büyükşehir Belediyesi, 133.7 hektarlık alanda mobilyacıların isteği doğrultusunda plan değişikliği yapmıştı.

Büyükşehir Belediyesi’nin adı geçen 6 parselin satışından 100 milyon liranın üzerinde bir gelir beklediği konuşuluyor.

Diğer yandan Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapmış yüklenicilerle diğer alacaklıların gözü de yapılacak satışlara çevrilmiş durumda.

Zira, buradan gelecek sıcak para ile Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun bir kısmını kapatması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.