1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Mahkeme kararının hukuki değil, siyasi sonuçları olacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Mahkeme kararının hukuki değil, siyasi sonuçları olacak

A+A-

Aslında… MHP’deki değişim yanlılarının kurultay isteğiyle Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yaptıkları başvurunun dün sonuçlanması bekleniyordu.

Ancak…

Mahkeme davacı konumundaki değişimciler ve davalı konumundaki MHP Genel Merkezi’nden bazı belgeler istediği için karar da 8 Nisan’a kaldı.

Yani…

Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan günü MHP kurultayının yapılıp yapılmayacağına karar verecek.

Ancak…

Gerek MHP’deki gelişmeler, gerek siyasal konjonktür mahkemeden çıkacak kararın hukuki sonuçlarından daha çok siyasal sonuçları olacağını gösteriyor.

Çünkü…

İktidardaki AK Parti tarafından, merkezinde başkanlık sistemi bulunan ve ilk kez tümünü sivillerin hazırlayacağı yeni bir anayasa gündeme getirdi.

Ne var ki…

AK Parti’nin milletvekili sayısı, anayasayı Meclis’te kabul etmeye yetmiyor. Anayasayı millete, yani referanduma götürebilmek için 14 milletvekilinin daha oy vermesi gerekiyor. Bu da, muhalefet partilerinden 14 milletvekilinin AK Parti doğrultusunda oy vermesi anlamına geliyor.

Elbette Meclis’teki milletvekillerinin iradelerinin ne yönde karar vereceği önceden bilinmez. Hatta, süreç içinde partiler arası mutabakat sağlanması bile söz konusu.

O bakımdan…

Muhalefet katılmazsa biz de kendi anayasamızı hazırlar milletin karşısına çıkarız” yaklaşımı içindeki AK Parti’nin önümüzdeki süreci belirleme hamlesinin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini kestirmek mümkün değil.

Siyasi kulisler…

Mahkemenin kurultaya gerek görmemesi halinde, değişim isteyenler arasında MHP’den ayrılmayı düşünenlerin çıkabileceğini ve MHP Grubu’nun bölünebileceğini konuşuyor.

İşte…

Önümüzdeki sürece ilişkin üretilen tüm siyasi senaryolar tam da bu noktadan başlıyor. Çünkü, mahkeme kararından sonra ortaya çıkacak tablo ile siyaset sahnesinin yeniden kurgulanması arasında bağlar kuruluyor.

Önündeki dosyaya yalnızca hukuki kriterler çerçevesinde bakıp karar verecek olan mahkemeyi bu tür spekülasyonlar elbette etkilemez, ama kulislerin 8 Nisan sonrası spekülasyonlarının bu karara göre geliştiğini de söylemek gerekiyor.

 

Meral Akşener Bursa’ya bekleniyor

 

MHP’de kurultay yapılırsa Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin karşısına 3 adayın çıkması bekleniyor. Kulislerde, Bahçeli’ye rakip olması beklenen 3 aday arasında Meral Akşener’in şansının daha fazla olabileceği konuşuluyor.

Yarışa hazırlanan Koray Aydın ve Sinan Oğan daha önce Bursa’ya geldiler, ama Meral Akşener’i bekleyenlerin çok fazla olduğu görülüyor.

Ne var ki…

Dün Çorum’da ziyaretler yapan bugün de Kırklareli ve Tekirdağ’a geçecek olan Akşener’in Bursa programı henüz belli değil.

 

Mürşid Hoca’nın söylediği şarkıyı Diyanet beğenmedi!

 

Bursa’nın en ünlü hafızlarından Mustafa Kavurmacı’nın oğlu olan Mürşid Kavurmacı tam 29 yıl Karaşeyh Camii’nde imamlık yaptı, son 2 yılı rotasyon gereği İvazpaşa Camii’nde geçti.

Bursa’nın sevilen imamlarından Mürşid Hoca aynı zamanda Bilfen okullarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak derslere girdi. Bir dönem Olay Televizyonu’nda Ramazan Programı hazırlayıp sundu.

Ayrıca…

Türkiye’nin her yanında Tasavvuf Müziği konserleri verdi, Türk Sanat Müziği albümü yaptı.

Zaman zaman Olay’a gelir, bize de uğrardı. Uzun süredir göremiyorduk, başının dertte olduğunu duyunca çok şaşırdık.

Meğer…

Keyifle dinlediğimiz Türk Sanat Müziği albümünde yer alan Amir Ateş’in unutulmaz bestesi “Bir kızıl goncaya benzer dudağın” şarkısını, Diyanet İşleri adına gelen müfettiş beğenmemiş ve “bir imama yakışmadığı” şeklinde görüş belirtmiş.

Dahası…

Sosyal yaşamın böylesine içinde olan Mürşid Kavurmacı, soruşturma sonrası Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesinin Demirbilek köyüne imam olarak atanmış.

Olan biteni, hayretten ağzımız bir karış açık dinledik.

 

Fuji Dağı’ndan Uludağ’a Japon kültürüyle yolculuk

 

Bursa’da şu sıralar Anadolu illerinin tanıtım etkinlikleri var. Her biri kültürel anlamda farklılık gösteren il etkinlikleri yanında önümüzdeki hafta çok daha farklı ve özel bir kültürle tanışacağız.

Çünkü…

18 Mart Cuma günü Merinos’ta başlayıp 3 gün sürecek Japon Kültür Haftası etkinlikleri farklı bir pencere açacak. “Fuji Dağı’ndan Uludağ’a” sloganıyla yola çıkılan organizasyonda Bursalılar merak ettikleri Japon kültürüne ait her şeyi öğrenebilecekler.

Kısa adı Uluyama olan Türk Japon Kültür Derneği Başkanı Hakan Kaplan ve yönetim kurulu üyesi Hüseyin Solakoğlu ziyaretimize geldiklerinde, Bursa Kent Konseyi ile birlikte organize ettikleri Japon Kültür Haftası etkinlikleri olarak dolu dolu bir program bıraktılar.

Örneğin…

Japon sinemasının örnekleriyle birlikte Türk-Japon dostluğunu anlatan Ertuğrul 1890 filminin gösterimi var. Ayrıca, Japon müziği örnekleri yer alacak. Japonya’dan etkinlik için gelecek 3 koto sanatçısı geleneksel yaylı enstrümanlarıyla konser verecekler.

Yine, Japon kültürünün önemli parçası kağıt katlama sanatı örnekleri de etkinliklerde sergilenecek.

Yanı sıra…

Yine Uluyama organizasyonuyla, Japonya’nın en ünlü deprem uzmanlarından Morivaki de nisan ayında konferans için Bursa’ya gelecek. Morivaki aynı zamanda İstanbul Boğazı’nda üçüncü köprüyü inşa eden Hazama firmasının genel müdürü.

 

Engin Özkan’ın üyeliği

 

DP’de ilçe kongreleri bugün Yıldırım’la başlıyor. Fakat Osmangazi’nin eski ilçe başkanı İsmet Koyuncu, bugün Yıldırım’a yeniden aday olacak Engin Özkan’ın Osmangazi üyesi olduğunu, ilçe feshedildiği için de üyeliğinin düştüğünü öne sürmüştü.

Özkan dün aradı ve şunu söyledi:

Ben 2 ay önce üyeliğimi Yıldırım’a almıştım. O nedenle bugünkü kongrede adaylığım geçerli.”

 

Engellilere pazarda stant

 

50 bin üyesiyle Türkiye’nin en büyük işitme engelliler derneği olan Duyum İşitme Engelliler Eğitim ve Kültür Derneği’ne geçtiğimiz günlerde Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey büyük bir jest yaptı.

Bozbey, derneğin Nilüfer’deki tüm semt pazarlarında stant açmalarına izin verdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.