1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Mahkemeler yarıştı, ama Bahçeli’nin istediği oldu!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Mahkemeler yarıştı, ama Bahçeli’nin istediği oldu!

A+A-

Telefonda… Mahkemenin MHP kurultayı için hazırlık yapma görevi verdiği 3 kişilik çağrı heyeti içinde Bursa’dan yer alan Mehmet Bilgiç var.

Bir gün önce konuştuğumuzda “Gergin ortamı yatıştırmak gerekiyordu, 1-2 hafta beklemek çok fazla şey kaybettirmez” diyerek, Yargıtay’ı bekleme kararı aldıklarını söylemişti.

Dün ise…

Siyasette 1 gün gerçekten çok uzun olabiliyormuş” dedi ve şunu söyledi:

15 Mayıs Pazar günü kurultayımızı yapıyoruz. Son kararımız bu.”

Bunun üzerine…

Yapılan açıklamaların kafamızı karıştırdığını söyledik.

Öyle ya…

Değişimciler Ankara 2. İcra Mahkemesi’nin tedbiri kaldırdığını, kurultayın yapılabileceğini söylerken; Gemerek’te yeniden “kurultayın yapılmaması kararı” alan mahkemeyi “yetki dışı hareket” gerekçesiyle HSYK’ya şikayet edeceklerini duyuruyordu.

Buna karşın…

MHP Genel Merkezi de tedbir kararının geçerli olduğunu söyleyip, Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimliği’ni şikayet edeceklerini açıklıyordu.

Dahası…

Değişim isteyenler, Gemerek Hakimi için “daha önce MHP Ankara İl Disiplin Kurulu Üyesi olduğu” iddiasını gündeme getirirken, MHP Genel Merkezi de İcra Mahkemesi Hakimi için “ilişkilerinin incelenmesi” çağrısı yaparak imada bulunuyordu.

Görülen o ki iş hukuktan çoktan çıktı.

Fakat…

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından kurultay hazırlığı yapmakla görevlendirilen 3 kişiden biri olan Mehmet Bilgiç, doğal olarak sürecin içinde.

Gelinen noktayı şöyle özetledi:

İcra Mahkemesi’nin kurultayın yaptırılmaması için güvenlik önlemi talebine itiraz etmiştik. Ankara 2. İcra Mahkemesi bu itirazı kabul etti ve daha önceki talebi kaldırdı. Böylece kurultayın önünde engel kalmadı.”

Kararın hafta sonu ve mesai bitimine 1 saat kala alınması dikkat çekici.

Ama…

MHP’nin 1.241 kurultay delegesi 1 günde organize olup yarın saat 10.00’da Ankara Anadolu Oteli Esenboğa Kongre Salonu’nda olabilecek mi?

Bilgiç şu cevabı verdi:

Delege hazır bekliyor. Onun için çok kolay organize olup gelirler ve değişimi yaparlar.”

Sonra da şunu ekledi:

Mahkeme kararından sonra önümüzde başka bir tablo oluştu. Şimdi son kararımız bu. Kurultayı yapıyoruz.”

Gerçi…

Konuştuğumuz saatte mahkeme kararıyla MHP’de değişimin yolu açılmıştı ve kurultay hazırlıkları başlamıştı.

Ne var ki…

İlerleyen saatlerde bir sürpriz karar daha çıktı. Ankara 25. İcra Mahkemesi itirazı değerlendirdi ve mesai saati sonrası karar alıp kurultay yolunu kapattı.

Böylece…

Saat 16.00 itibariyle başlayan değişim heyecanı saat 20.30 itibariyle ortadan kalkmış oldu. Bu görülmedik yarışı kazanan da Devlet Bahçeli oldu.

 

Kurultay gündemden çıktı, operasyon geldi

 

MHP’de olağanüstü kurultay için imza sürecinin başlamasından bu yana, değişimden yana tavır alan İl Başkanı Yüksel Yılmaz’ın görevden alınması bekleniyor.

Meral Akşener’in Bursa’ya gelişinde gemileri yaktığını ilan eden Yılmaz da görevden alınma yazısını beklemeye başlamıştı.

Dahası…

11 Mayıs günü bu sütunlarda kimlerin gidip kimlerin geleceğini yazdık. İşte biraz da Çin işkencesine dönen o beklenti, kurultay gündemden çıkar çıkmaz dün akşam gerçekleşti.

Böylece…

Tevfik Topçu il başkanı olurken; Osmangazi’de Yavuz Bülbül’ün yerine Cihangir Kalkancı ile Yıldırım’da Erkan Subaşı’nın yerine İdealist Hukukçular Derneği Başkanı olan Avukat Serkan Aydemir ve Nilüfer’de Osman Uçar’ın yerine Ali Hayri Ozan atandı.

 

Genç mühendislerin büyük düşleri: Geleceğin sektörü

 

Siyasi partilerde gençlik kollarını önemsiyoruz. Bazı derneklerin de gençlik kolu uygulaması başlattıklarını gördüğümüzde seviniyoruz.

Bu yönde…

İnşaat Mühendisleri Odası’nın da yıllar önce Gençlik Komisyonu kurduğunu öğrenince şaşırdık. Üstelik, genç mühendisler hem geçmişte çok önemli planlamalar yapmışlar, hem günümüzde meslek adına önemli işler yapıyorlar.

Onları da…

İMO Gençlik Komisyonu Başkanı Yiğithan Toksöz ile yönetiminden Osman Volkan Turan ve Ali Aslan’ın ziyaretlerinde öğrendik.

Örneğin…

Bugün yapılacak yeşil binalar söyleşisi çok önemli. Çünkü, çevre bilinci yapı sektöründe artık çok farklı bir boyuta geldi ve yaşanabilir binalar kapsamında yeşil binalar artık önemseniyor.

Sektörün öne çıkan isimleriyle gençleri buluşturacak bu önemli etkinliğin yanı sıra, genç mühendisler sosyal sorumluluk duygusuyla hareket ediyorlar.

Planlarında…

Zor durumdaki köy okulları binalarının elden geçirilmesi var. Bu çalışmayı da Dağ-Der işbirliğiyle dağ köylerinden başlatmak istiyorlar.

Bir yandan da…

Geleceğin mühendisleri daha okul sıralarındayken hazırlamak, bilgi ve deneyim eksiklerini gidermek için İMO-üniversite köprüsüyle mesleğe hazırlıyorlar.

Aslında…

Bu konu yakın gelecek için çok kritik bir başka noktayı da gündeme getiriyor.

Bugünkü eğitim durumuna göre, Bursa’daki 3 üniversiteden 3 yıl sonra yaklaşık 250 inşaat mühendisi aynı anda sektöre girecek.

Gerçekten ciddi bir durum söz konusu.

 

Halkla İlişkiler’de artık itibar ve marka yönetimi var 

İş yaşamında yapısal değişiklikler yanında mantalite değişimi de başladı. En azından, işyeri ve marka konusunda artık daha ciddi planlamalar yapılıyor ve Halkla İlişkiler daha önemseniyor.

Nitekim…

Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin yeni yönetim kurulu, kamuoyunun karşısına mesleğin itibarı ve marka yönetimi gibi iki kritik konuya ilişkin hedeflerle çıktı.

Genç ama deneyimli yönetimiyle birlikte Bursa medyasıyla buluşan BHİD Başkanı Bedirhan Bozali’nin şu sözlerinin altını çizdik:

Tüm projelerimizde mesleki algıyı hak ettiği yere yönlendirmek istiyoruz. Bunun için de içeride eğitim çalışmaları, dışarı yönelik de algı konferansları düzenleyeceğiz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.