1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Maliye Bakanı’nın ev sohbetleri konukları arasında bir Bursalı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Maliye Bakanı’nın ev sohbetleri konukları arasında bir Bursalı!

A+A-

İnanılmaz bir enerjisi var… Son dönemde neredeyse her gün başka bir yerde. Bir gün İstanbul, bir gün Ankara’daki toplantılarda. Geçen hafta Almanya’nın Frankfurt kentindeki Heimtextil Fuarı’ndaki fotoğraflarını gördük.

Bütün bunların arasında…

DOSAB’daki tekstil fabrikasında, üretimin başında.

Bir yandan da…

Kimi sosyal amaçlı, kimi sanayici ve işadamlarının oluşturduğu derneklerin çalışmalarına katılıyor.  Kentle ilgili konferanslarla sempozyumlardan artan zamanlarda da sosyal etkinliklerden geri kalmıyor.

İşte…

1.-yazi-icin-maliye-bakani-naci-agbal-ve-sanayici-nilufer-cevikel.jpgBöylesine yüksek enerjiyle her yere yetişen Bursalı genç tekstil sanayicisi Nilüfer Çevikel önceki gece yaptığı sosyal medya paylaşımıyla çok özel davetlilerin katıldığı bir sohbette karşımıza çıktı.

Anladık ki…

Maliye Bakanı Naci Ağbal bir süredir çeşitli sektörlerin temsilcileriyle sohbet ortamlarında bir araya geliyor. Bu sohbetlerin daha dostane ve daha sıcak bir ortamda yapılabilmesi için de bazen Ankara’daki, bazen de İstanbul’daki konutunda konuklarını ağırlıyor.

O gece de…

Aralarında Türkiye’nin tanıdığı bankacılardan değişik sektörlerdeki sanayicilere kadar geniş bir yelpazeden 25 kişiyle bir araya gelmiş.

Bakan konuklarına ekonomiyi ve alınan önlemleri anlatmış, konuklar da Bakan’a kendi sektörlerine ilişkin gözlemlerini iletmişler.

Hatta…

Konuklar arasında hükümetin siyasi görüşüyle uyuşmayanlar da varmış ve eleştiriler ortaya koymuşlar. Danışmanlarının da bulunduğu sohbette Ağbal tüm konuklarını dinlemiş, çok nazik bil dille değerlendirmeler yapmış.

Dahası…

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın özel olarak davet ettiği konuklarıyla perşembe akşamı gerçekleştirdiği ev sohbetinde ilk sözü Bursa’dan katılan tek kişi ve en genç sanayici olan Nilüfer Çevikel almış.

O da…

Tekstil sanayicilerinin sorunlarını, özellikle de ihracattaki sıkıntıları birinci ağızdan Bakan’a iletme fırsatı bulmuş.

Kısacası…

Çok yararlı bir ev sohbeti olmuş. Konuklar memnun ayrılmışlar, Bakan da onları uğurladıktan sonra Ankara’ya dönmüş.

 

Bursa konuştu, 144 öneri uçup gitmek yerine rapora girdi!

 

2.-yazi-icin-bursa-kent-konseyi-baskani-hasan-cepni.jpgToplantı 21 Aralık 2017 günü yapıldı… Bursa Kent Konseyi’ne kayıtlı 444 kişi, kurum, sivil toplum örgütü ve oluşumun davet edildiği Bursa Konuşuyor buluşmasında “Nasıl bir Bursa görmek istiyorsunuz?” sorusuna cevap arandı.

O gün…

17 ana başlık altında tam 144 öneri gündeme geldi. Bu önerilerin tamamı rapor haline getirildi ve dosya olarak gündeme girdi.

Neler yapıldığını…

Toplantıdaki önerileri rapor haline getirip dosyalaştıran Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni şöyle anlattı:

“Önemli bir toplantı oldu ve yüksek katılımla gerçekleşti. Söz alan tüm kalıtımcılarımızın önerilerini önerenin adıyla birlikte rapora yazdık. Yani, öneriler sözde kalmadı, uçup gitmedi, rapor haline geldi ve gündeme girdi.”

Şu bilgiyi de verdi:

“Toplantıyı organize eden Bursa Kent Konseyi olarak raporumuzu üst yazıyla Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderdik. Meclis’te de okunup oylandı ve kabul edildi. Böylece raporumuz kalıcı hale geldi ki bunu da önemsiyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Biz 3 milyon Bursalıyız ve kentin tüm dinamiklerinin çatı oluşumuyuz. Bünyemizde kentin temsilcileri olan sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiriyoruz.”

 

156 ülkeden yaşayanıyla Bursa artık dünya kenti

 

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ile sohbet ederken şaşırtıcı bir bilgi edindik. Dedi ki:

“Bursa’da tam 156 ülkeden gelip yaşayan var. Bu da Bursa’nın artık bir dünya kenti olduğunu gösteriyor.”

Sonra da şunu söyledi:

“BKK bünyesinde Yabancılar Çalışma Grubu’nu Yabancılar Meclisi’ne dönüştürüyoruz. Yabancıların seçtikleri temsilciler meclise üye olacak, çalışma grupları kurulacak.”

 

Bursa’da 2018’de Çin Günleri var

 

Geçen yıl, Bursa Kent Konseyi etkinlikleri arasında Japon ve Endonezya günleri vardı. 2018’deyse Çin, Güney Kore ve Hindistan günleri yapılacak.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni şu bilgiyi de verdi:

“Bu yıl Fotofest’in konuk ülkesi Hindistan olacak. Yarışma ve ritüellerin konusu da Hindistan olarak belirlendi.”

 

İYİ Parti’den Osmangazi’de “il kadrosu gibi” ilçe yönetimi

 

5.-yazi-icin-dr.-mehmet-hasanoglu.jpgDr. Mehmet Hasanoğlu’nu MHP Osmangazi’de Adem Dönmez döneminde İlçe Başkan Yardımcısı olarak tanımıştık. Proje üretiyor, stratejilere kafa yoruyordu.

Sonra…

2014 yerel seçiminde MHP’den Osmangazi Belediye Meclisi’ne seçildi. Fakat kurultaylar istenmesi sürecinde MHP Genel Merkezi’nden farklı düşündüğü için istifa etti, belediye meclisi üyeliğini de bıraktı.

Siyasete…

İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanı olarak devam eden Dr. Mehmet Hasanoğlu’nun hazırladığı Osmangazi İlçe Yönetim Kurulu listesini incelerken “İl Yönetim Kurulu gibi olmuş” diye düşündük.

Gerçekten de…

Adeta “il kadrosunu” andıran Hasanoğlu’nun İYİ Parti Osmangazi yönetiminde DP’de ilçe başkanlığı yapan Engin Özkan ve Salih Kut gibi isimlerin yanında ANAP’ta İl Teşkilat Başkanlığı yapan Yusuf Özkök var. CHP’den, BBP’den, HEPAR’dan, HAS Parti’den isimler yanında MHP’den ayrılanlar var.

Ayrıca…

Çeşitli derneklerde başkanlık yapan, Bursaspor yönetimlerinde bulunan çok sayıda isim İYİ Parti Osmangazi İlçe Yönetimi’nde bulunuyor.

 

CHP Parti Meclisi’ne Bursa’dan ilk aday

 

6.-yazi-icin-cengiz-kutukcu.jpg3-4 Şubat tarihlerinde yapılacak CHP Kurultayı için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rakipler çıkarken, Parti Meclisi için adaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Bursa’dan halen Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık ile Orhan Sarıbal’ın görev yaptığı PM’ye 3-4 Şubat kurultayında Bursa Delegesi Cengiz Kütükçü ilk aday oldu. Kütükçü seçim çalışmalarını “Hak, hukuk, adalet” sloganıyla yürütüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.