1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Markalaşan kentler dönemi ve gücünü okurundan alan OLAY
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Markalaşan kentler dönemi ve gücünü okurundan alan OLAY

A+A-
Yaşadığımız süreçte… Bursa’nın gündeminde marka kent hedefi var. Bursa’yı içine kapanmış bir kent olmaktan çıkarıp tüm dünyanın bildiği ve tanıdığı kent haline getirmek için başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, kentim kurumları ve sosyal yapısımarka kent projeleri üretiyorlar.

Aynı şekilde…
Bursa Valiliği’nin çok tartıştığımız şehir logosu girişimini de Bursa’yı markalaştırmayolunda atılmış iyi niyetli bir adım olarak görüyoruz.
Bu noktada…
Kentlerin markalaşma yolunda değer kazanmasına kent markalarının da çok önemli bir katkı yaptığını vurgulamak gerekiyor.
Nitekim…
Bursa’nın gelenekten gelen kent markaları var. Değişik alanlarda aile şirketleri olarak doğan, bugün kimi ulusal boyuta ulaşan Bursa markaları hiç kuşku yok ki kentin değerini arttırıyorlar.
28 yıl önce bugün Bursa kamuoyunun karşısına çıkan OLAY da kısa sürede Bursa markası haline geldi.
Bunu…
Yıllardır Anadolu’nun her köşesinde bizzat yaşayan biri olarak çok rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Gittiğimiz her kentte;İstanbul’da katıldığımız her kongre, panel, sempozyum, konferansta; Ankara’da izlediğimiz her törende OLAY’ın bilinirliğine tanık oluyoruz.
Katıldığımız toplantılarda ve bulunduğumuz ortamlarda “bu işin sırrını” soranlar a ise şu cevabı veriyoruz:
“OLAY’ın sırrı falan yok, arkasındaki tek gücü Bursa.”
Gerçekten de öyle…
Bugün 28. yayın yılına ulaşan Olay’ın, yayıncılık için çok kısa sayılabilecek sürede yerel gazete kalıp ve kriterlerini aşıp bir Bursa markası olarak ülke genelinde tanınır olmasının yegane sırrı, arkasında yalnızca Bursa’nın olması ve gücünü yalnızca okurundan alması. Başka da bir dayanağı yok.
Üstelik…
OLAY kısa sürede Türkiye’nin en çok satan ve en güçlü şehir gazetesi olurken yol kazaları yaşadı. Ama o sıkıntıları da yine okuru ile birlikte aştı.
Bununla birlikte…
OLAY’ın kurucusu ve sahibi Cavit Çağlar her toplantıda bizlerden bir tek şey istiyor: “Daha iyi gazete yapın.”
Bizler de…
Bursa’nın gözü, kulağı ve sesi olma sorumluluğunun bilincindeyiz. Onun için de, her güne daha iyi bir OLAYsunabilme heyecanıyla başlıyoruz.
Sevgileri, ilgileri, en önemlisi güvenleriyle OLAY’ı gerçek bir Bursa markası haline getiren, hep yanımızda olan okurlarımıza teşekkür ediyoruz.
Önümüzde birlikte olacağımız daha çok uzun yıllar duruyor…

 

***

 

Kent hastalığı Alzheimer için Özlüce’ye dev hastane

 

 

Şu bir gerçek… Hastalığın kentlisi, köylüsü olmaz. Her hastalık, her kesim için, herkes için geçerli.
Bununla birlikte…
Kent yaşamının yıpranmışlığı içinde kendini daha fazla hissettiren bazı hastalıklar var. Alzheimer bunlardan biri. Unutkanlık ve takıntıya dayalı davranış bozukluğu olarak yansıyan bu hastalığı tanımlarken zihin yorgunluğu sözünü etmek de mümkün.
İşte…
Herkes için potansiyel bir sorun olan alzheimer hastalığına karşı Bursa’da çok önemli bir adım atılıyor.
Adımı da…
Bu dönem Lions 118 K Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı olarak görev üstlenen Nejat Yahya attı.
Bursa’nın yanı sıra Çanakkale, Balıkesir, Bandırma, Mustafakemalpaşa, Gölcük, Adapazarı, Afyon, Eskişehir, Karadeniz Ereğlisi, Sakarya’daki Lions klüplerinin de bağlı olduğu 11K yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Yahya, heyecanlı.
Yönetiminden Şenay Şahin ve Dilek Ersoy’la ziyaretimize geldiklerinde şu bilgiyi verdi:
“Nilüfer Belediye Başkanı Sayın Mustafa Bozbey’e, Bursa’ya Alzheimer hastanesi kazandırma projemizi anlattık. Kendisi de Özlüce’de 6.5 dönümlük bir alanı şartlı bağış yoluyla verdi.”
Hedefi açıkladı:
“Nilüfer Belediye ile birlikte bu alana Alzheimer Hastanesi yapacağız. 36 ayda bitirmeyi hedeflediğimiz hastaneyi yaparken uluslararası fonlardan yararlanacağız, derneklerimiz de aktiviteleriyle katkı yapacaklar.”

 

***

 

Cumhuriyet Bayramı’nı yürüyüşlerle kutlayacağız!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.