1. YAZARLAR

  2. İhsan Aydın

  3. Meclislerde yeni dönem
İhsan Aydın

İhsan Aydın

Yazarın Tüm Yazıları >

Meclislerde yeni dönem

A+A-

Haftasonu 31 Mart seçimlerinin ardından ilk kez toplanan belediye meclislerini izledik. 

Yıldırım, Osmangazi ve Büyükşehir belediye meclislerinin 2019-2024 döneminin ilk oturumlarında heyecan vardı.

Yeni seçilen ilçe belediye başkanlarının heyecanları yüzlerinden fark edildi.

İçlerinde tecrübeli başkan ve üyeler de vardı.

Bunlardan Osmangazi ve Büyükşehir meclis oturumlarını takip ettik. Osmangazi ile aynı saate denk geldiği için Yıldırım'ı izleyemedik.

Yeni bir döneme geçişin ilk buluşmasında meclis üyelerinin büyük bölümünün değiştiğini fark ettik.

3. döneme giren Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar rahattı.

Meclis'te 25 üye ile çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti Grubu'nu 14 üye ile CHP, 4 üye ile İYİ Parti ve 2 üye ile MHP takip ediyor.

Osmangazi Belediye Meclisi'ndeki ilk oturumuna Çiftçi Mallarını Koruma Meclisi seçimleri damga vurdu. İki listeli seçim uzun sürünce oturumda usul tartışması yaşandı.

CHP'nin sözcülüğünü DSP döneminde 

Osmangazi'de görev yapan Sefa Yılmaz üstlendi. MHP'nin sözcülüğünü 28 yıl çalışıp belediyeden emekli olan Necati Çelik yaparken, İYİ Parti'nin ise Büşra Şahin'i sözcü seçtiğini gördük. AK Parti ise Murat Demir'i sözcü tayin etmiş.

Başkan Dündar eski 7 üyenin yeniden görev üstlendiğini, 6 kadın üye bulunan belediye meclisinde Osmangazi'ye faydalı hizmetler yapmayı sürdüreceklerini anlattı.

862 bin nüfusuyla Osmangazi'nin Türkiye'de 5. büyük ilçe olduğunu hatırlatan Dündar 42 bin nüfuslu mahalleleri olduğuna dikkat çekti.

Osmangazi oturumunu MHP ve AK Parti ilçe başkanlarının da izlediğini fark ettik.

Öğleden sonraki Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de çok sayıda yeni isim ve eski İl Genel Meclisi üyesinin partilerini ve ilçelerini temsilen seçildiklerini gözledik.

CHP'li rakibini 2.7 puan ve 50 bin oyla geride bırakarak seçimi kazanan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da çok rahattı. 

Ezici çoğunluğu sahip AK Parti'nin Büyükşehir'de MHP ile işbirliğine devam edeceği anlaşılıyor.

Nitekim komisyon ve birlik üyelikleri seçimlerinde nisbi temsilde hakkı olmamasına rağmen AK Parti Cumhur ittifakı'nın ruhuna uygun olarak MHP'ye birer üye ile jest yaptı. Aynı jesti CHP seçime ortak girdiği İYİ Parti'ye yapmadı.

Büyükşehir Meclisi'nde AK Parti sözcülüğü deneyimli siyasetçi eski İGM ve Osmangazi Belediye Meclis üyesi Fethi Yıldız'a verildi.Harmancık Belediye Meclis Üyesi Yıldız Encümen'e de girdi.

CHP sözcülüğünü de eski Büyükşehir Meclis üyelerinden Nilüfer'i temsil eden Osman Ayradilli yürütecek. 

İYİ Parti Mehmet Temirtaş, MHP ise Mustafa Engin Kargılı'yı sözcü belirlemiş.

Büyükşehir'in yeni döneminin ilk oturumunu Başkan Aktaş'ın eşi ve çocuklarıyla birlikte AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman'ın da izledi.

Oturumda ilginç bir tablo daha vardı.

İYİ Parti'nin seçim sonuçlarına yaptığı itirazı nedeniyle mazbatasını alamayan AK Partili Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar meclisi misafir koltuklarından izledi. 

Kanar'ın bugün mazabatasını alması bekleniyor.

Oturum öncesi CHP'li Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan da kuliste konuştuk.

CHP'nin Büyükşehir Belediye Meclis oturumlarında muhalefet görevini yaparken tecrübeli bir ismi sözcü seçtiğini söyleyebiliriz.

Büyükşehir Meclisi'nde bize göre ilk oturumda önemli bir girişimde daha bulunuldu.

Verilen bir önerge ile, BUSKİ'nin su faturalarını kabartan İlçe belediyelerinin katı atık bertaraf bedellerinin artık kurum tarafından değil ilgili ilçe belediyesince tahsili kararlaştırıldı. Ancak muhalefetten CHP'li Emir Birgün, teklifin Hukuk ve Plan Bütçe komisyonlarına çekilerek yeniden incelenmesini istedi. Bu duruma Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdönmez'den de itiraz geldi.

Teklif Komisyonda irdelenerek perşembe günkü oturumda kararlaştırılacak.

Bu teklif BUSKİ faturalarını düşürcek.

Başkan Aktaş, Türkiye genelindeki 30 Büyükşehir Belediyesi içinde aralarında Bursa'nın da bulunduğu sadece 7 ilde katı atık bertaraf bedelinin su kanal iaderlerince toplandığını, artık kendilerinin de bunu toplamayacaklarını ifade etti.

Bize göre de doğru bir karar verildi.

Yüksek katı atık bertaraf bedeli belirleyen ilçe belediyeleri artık bunu kendileri tahsil edecekler. Vatandaş ile de ilçeler muhatap olacak.

Karar perşembe günkü oturumda onaylanabilir.

Bu arada Nilüfer Belediye Meclisi de ilk meclis oturumunu bugün gerçekleştirecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.