1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Meclis‘te Bel’am kavgası!
Meclis‘te Bel’am kavgası!

Meclis‘te Bel’am kavgası!

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes ile AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz arasında yaşanan 'Bel'am' tartışması Meclis’te gergin anların yaşanmasına neden oldu.

A+A-

MHP’nin "Din görevlilerinin sorunlarının araştırılması" amacıyla verdiği Meclis araştırma önergesinin Genel Kurul’da okunarak görüşmelerinin bugünkü birleşiminde yapılması önerisi görüşmelerinde partisi adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes ile AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz arasında tartışma yaşandı.

İhsan Özkes’in konuşması esnasında “İktidar korkusu Allah korkusunu geçmiştir” ifadesi gergin anların yaşanmasına neden oldu. Özkes konuşmasında, “Zira, dinin yanında değil, iktidarın ve gücün yanında yer alan, dini egemen güçlerin, müstekbirlerin hizmetine sunan Bel'am’lar türemiştir” dedi.

Özkes’in konuşması sırasında İbrahim Korkmaz da, “Her sene böyle bir müftünüz var sizin. Bunun da kullanma süresi doldu Yaşar Nuri gibi, bu da gidiyor. Bel'am sensin işte” diye konuştu.

Bunun üzerine “Senin gibi, sensin” diyerek cevap veren Özkes’e yönelik “Aldığın maaşları geri iade et sen. Bel'am dini saptıranlara derler. Allah seni Türkan Saylan’la haşretsin inşallah. Onun yanına git inşallah” ifadelerini kullanan Korkmaz’ı yanında oturan milletvekilleri sakinleştirdi.

“ÖZKES’İN ANLATIM TARZI BİR KOLAJ MANTIĞIDIR”

Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, İhsan Özkes’e cevap vererek, “Sayın Özkes her zaman İslami bir repertuarla konuşmakla birlikte ben sakin, hakikaten İslam’ın o yumuşak algısına uygun, gerçekten de İslam’ın emrettiği şekilde bir atmosfer kurma istikametinde bir irade ve anlayışla konuştuğunu şahsen görmedim.

İhsan Bey her zaman son derece kışkırtıcı, son derece hitap ettiği kesimin canını yakmak, rencide etmek, onları kötülemek kastıyla İslami referanslara müracaat ediyor ki, bunun kendisine kaynak olarak gösterdiği İslamiyet’le ne kadar derin bir çelişki oluşturduğunu esasen kendisinin de bilmesi lazım.

Eğer derdimiz İslam’a uygun bir edep ve ahlak ortamı sağlamaksa kendimizin de buna uygun bir şekilde konuşması lazım. Sayın Özkes’i demin dinlerken, özellikle konuşmasının sonlarına doğru öyle bir feveran halinde konuşur halde gördüm ki, doğrusu böyle bağıran ve çağıran bir insan hangi kelimeyi, hangi ahlaki ilkeyi insanlara güzel bir şekilde anlatabilir, bundan emin değilim.

Sayın Özkes’in her zaman anlatım tarzı da kes-yapıştır taktiğidir, bir kolaj mantığıdır. Sayın Özkes de sözlerin bağlamını değiştirerek bize başka bir hikâye anlatmaya çalışıyor.

Buradaki arkadaşların, önünde hangi cümle var, arkasında hangi cümle var, ne için bunları söylemiş, buna ilişkin bir dikkat, buna ilişkin ahlaki bir kaygı, buna ilişkin gerçekten meselenin tamamına bakıldığında o söz ne anlama geliyor, bir muhakeme, bir düşünme olmaksızın, bütünüyle kötü niyetle, bütünüyle arkadaşları rencide etmek amaçlı, kolaj mantığıyla, tıpkı pisuvar gibi, sözlerini araya yerleştiriyor” ifadelerini kullandı.

BEL'AM KİMDİR?

Hz. Musa hakkında İsrailoğullarını kandırarak yalan söyleyip dünya menfaatından ötürü gerçeğe sırtını dönen, bilge olmasına rağmen küfrü tercih edip Hz. Musa'ya beddua etmesiyle tanınmış olan "bel'am b. baura" adında israil kabilesinden bir zatın adı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.