1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Meclis’te duman dumana Bursa: Köfte mangalda, börek fırında!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Meclis’te duman dumana Bursa: Köfte mangalda, börek fırında!

A+A-

Gelenek… Anayasa değişikliği görüşmelerinin ilk turunda Konya ile başladı. Sabaha kadar çalışan milletvekillerine Konya’dan gelen etli ekmek dağıtıldı.

Sonra…

Samsun’dan gelen hamsiler kuliste milletvekillerine moral oldu. Bunu diğer illerin gönderdikleri ikramlar izledi.

Böylece…

Anayasa görüşmeleri sırasında başlayan Meclis’te ikram geleneğinde ikinci turun ilk gecesi sırayı Bursa aldı.

Önce…

Akşam yemeği sırasında İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin ikramı olarak milletvekillerine İnegöl köfte, piyaz, tatlı, şıra ikram edildi.

Köfteci Orhan olarak tanınan Orhan Çelik bu organizasyon için 2 gün önceden Ankara’ya 6’şar metrelik 2 dev mangalla birlikte 8 de köfte ustası götürdü. Servisi de Orhan Köfte’nin garsonları yaptı.

Milletvekilleri İnegöl köfte için birbirleriyle adeta yarıştılar. İnegöl kökenli olan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin organizasyonun en çok yorulan ismiydi.

Ne var ki…

1200 kişilik hazırlanmasına karşın, ilgi çok fazla olunca köfteler yetmedi.

Ardından…

Gece çalışmaları sırasında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından Merinos’taki Gönül Dostları’nda hazırlatılıp gönderilen ve Meclis restoranındaki fırında pişirilen 60 tepsi Anayasa-Demokrasi Böreği ile Besaş üretimi Bursaspor ayranı kulise geldi.

Börek-ayran servisini ise Ankara’daki Bursa Evi gerçekleştirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, akşam yemeğindeki köfte ikramı gibi gece de börek ziyafetinde evsahibi olarak Başbakan Binali Yıldırım ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile birlikte Bakanları ve milletvekillerini davet eden isimdi.

Böylece…

TBMM belki de tarihinde ilk kez bahçesinde mangalların yanıp mutfağında fırınların ateşlendiği duman dumana bir gece yaşadı. Bir başka ifadeyle söylemek gerekirse, Bursa lezzetleriyle dolu güzel bir gece oldu.

Herkesin dilinde Bursa ve ikramları vardı. O bakımdan, Bursa’nın tanıtılması amacına da ulaşıldı.


 

Başkanın inadı CHP’yi mecliste azınlığa düşürdü!

 

​Aslında… Olayların başlangıcı 2 ay öncesine dayanıyor.

15 Kasım 2016 günü bu sütunlardan duyurduğumuz gibi, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz makam aracının yenilenmesine karşı oy verdikleri gerekçesiyle, belediye meclisinin CHP’li üyelerinden Metin Uyanık, Metin Bağcı, Mustafa Ay, Muhmure Uçar’ın elinde bulunan istifa dilekçelerini yürürlüğe koyup düşürdü.

Yerlerine de İlçe Seçim Kurulu’ndan yeni isimler getirilmesini sağladı.

Bir yandan da…

Türkyılmaz’ın isteği üzerine CHP Mudanya İlçe Yönetim Kurulu, meclis üyelikleri düşürülen 4 ismi grup kararına uymamaktan ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na verdi.

Buna…

Düşürülen meclis üyeleri İdare Mahkemesi’nde dava açarak itiraz ettiler. Mahkeme Metin Uyanık ve Metin Bağcı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verip meclis üyeliklerini iade ederken, Mustafa Ay ve Mahmure Uçar’ın itirazlarını reddetti.

İşte…

CHP İl Disiplin Kurulu da böyle bir sürecin ardından önceki akşam toplandı. Türkyılmaz’ın da katıldığı toplantıda Metin Uyanık, Metin Bağcı, Mustafa Ay ve Mahmure Uçar hakkında oybirliğiyle ihraç kararı verildi.

Gerçi…

CHP Parti Meclisi’nde onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek, ama bu kararla birlikte Mudanya Belediye Meclisi’nde CHP kendi isteğiyle azınlığa düşüyor.

Bir anlamda…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın inadı, CHP’yi Mudanya Belediye Meclisi’nde azınlığa düşürmüş oldu.

Çünkü…

25 üyeli Mudanya Belediye Meclisi’nde 14 sandalyesi olan CHP 2 üyeyi ihraç ederek 12’ye iniyor. AK Parti’nin 8, MHP’nin 3 üyesine artık bağımsız olan Metin Uyanık ve Metin Bağcı da eklendiğinde, denge 13-12 CHP’nin aleyhine dönüyor.


 

Gökdere’den sonra yeni miting alanı FSM Bulvarı

 

Meydan eksiğini giderebilmek için Atatürk Stadyumu yerinin düzenlenmesini bekleyen Bursa’da mitingler Gökdere ile Merinos Parkı’nda yapılıyor. Bir de, Yıldırım’daki Ertuğrulgazi Meydanı’nda küçük çaplı mitinglere izin veriliyor.

İşte…

Bu miting alanlarına Valilik kararıyla bir yenisi eklendi: Fatih Sultan Mehmet Bulvarı.

Karara göre…

Yıllardır 29 Ekim’lerde Cumhuriyet Yürüyüşü’nün yapıldığı Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nın Tuna Caddesi ile kesiştiği kavşakla Nilüfer Hatun Caddesi ile kesiştiği kavşak arasındaki bölüm yeni miting yeri oldu.

Yani…

Fatih Sultan Mehmet Camii ile hastane alanı olarak bilinen boş arazi arası bundan böyle Bursa’nın miting alanları arasına eklendi.

Bu iki kavşak arası aynı zamanda yürüyüşler için güzergah olarak da kullanılmaya devam edilecek.


 

TEOG sınavında bir şampiyon da Anadolu İHL’den

 

​Öğrencilerin geleceklerini belirleyecek sınav maratonu aynı zamanda başarı yarışması gibi algılandığı için alınan sonuçlar biraz daha önemseniyor.

İşte…

Böyle bir ortamda 120 soruya da doğru cevap vererek şampiyon olan öğrenciler arasında Bursa Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nurefşah Yiğit de yer alıyor.

Sınavda…

Yine aynı okuldan Ezgi Durak 119 soruya, Sare Boz ve Betül Sena Koyuncu da 118 soruya doğru cevap verdiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.