1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Meclis’teki kadın vekillerin gözbebeği Karaburun oldu
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Meclis’teki kadın vekillerin gözbebeği Karaburun oldu

A+A-

Pazar günü… TBMM Genel Kurulu yeni Meclis Başkanı’nı seçmek üzere toplandı. TBMM Başkanı’nın üçüncü turda seçildiği oylamalardan çok farklı bir fotoğraf yansıdı.

Fotoğrafta…

AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun tekerlekli sandalyesiyle ortada duruyordu. Çevresindeyse AK Parti’nin kadın milletvekilleri vardı.

Tam arkasındaysa…

AK Parti kurultayı öncesinde Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Öznur Çalık dikkat çekiyordu.

Bir erkek milletvekili de, dostluk tablosunun cep telefonuyla fotoğraflıyordu.

Gerçekten de…

Meclis’in genel kurul salonu içinde dostluk ve sevgiye dayalı, samimiyet sergileyen çok özel bir tablo yansıdı pazar günü.

Fotoğraf…

Sosyal medya üzerinden yayılıp internetteki bazı haber portallarında “AK Parti kadın milletvekillerinden destek” başlığıyla yayınlandı.

Bunun üzerine…

Arayıp fotoğrafın öyküsünü sorunca AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun şunu anlattı:

Oyumuzu kullandıktan sonra İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı ile sohbet ediyorduk. O sırada eski genel başkan yardımcımız olan Malatya Milletvekilimiz Öznur Çalık ve Antalya Milletvekilimiz Sena Nur Çelik geldiler. Ayşe Şule Kasapoğlu da katılınca grup büyüdü.”

Şunu söyledi:

Orada ayaküstü sohbet ettik. Yani özel bir durum olmadı. Sohbet o kadar samimiydi ki, bir de hatıra fotoğrafı çektirelim istedik, bu fotoğraf ortaya çıktı. Hatta Öznur Hanım arkamda durmak istediğini söyledi.”

Zaman zaman kavgaların, gürültülerin yükseldiği TBMM Genel Kurulu salonundan böyle bir dostluk fotoğrafı yansıyınca ister istemez ilgi çekiyor.

Meclis’teki kadın milletvekilleri arasında nasıl bir diyalog olduğunu sorduğumuzdaysa Karaburun şu bilgiyi verdi:

Hep birlikte oturup sohbet ediyoruz. Herkes birbirini çok iyi anlıyor ve herkes birbirine destek oluyor.”

Şunu özellikle vurguladı:

Sevgi ve samimiyet üzerine güzel bir diyalog ortamı var. Yalın bir şekilde samimiyet olunca herkes bunu hissediyor.”

Malum…

Karaburun engelli bir milletvekili. Kendisine yönelik ilgiyiyse şöyle özetledi:

Ameliyat olduğumda başta Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu olmak üzere AK Parti’nin tüm kadın milletvekilleri ziyaretime gelmişlerdi. Beni hiç yalnız bırakmıyorlar, destek veriyorlar.”

 

Bu fotoğrafı da Ankara konuşmuştu
 

Bursa Milletvekili Bennur Karaburun hafta içinde de saygı ve vefa içerikli iki çok anlamlı fotoğrafla kamuoyu gündemine geldi.

Salı günü Meclis açılışında, yemin törenlerini izleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan locasından dışarı adım attığında koridorda bekleyen Karaburun’la karşılaştı.

Meclis’te kürsüye ilk çıkan Karaburun yemin metnini okumaya besmele çekerek başlamıştı. Koridorda da, kendisine milletvekilliği yolunu açan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tekerlekli sandalyesinde çiçek sunmuştu.

Bu sütunlardan yayınladığımız o fotoğraf, Erdoğan’ın çiçeği aldıktan sonra sağ elini kalbinin üstüne götürerek teşekkür edişini gösteriyordu.

 

Kahraman’ın Başkanlığa giden yolu


Açıkça söylemek gerekirse… Gündem arasında gözümüzden kaçmış. Fakat AK Parti Genel Merkezi’nde zaman zaman görüştüğümüz ve düşüncelerini bu sütunlarda paylaştığımız dostumuz anımsattı:

Herkes Meclis Başkanı olarak İsmet Yılmaz’ın devam edeceğini düşünüyordu. Aslında haklıydılar. Çünkü 7 Haziran sonrası seçilmiş, fakat Meclis çalışamadığı için başkanlık yapamamıştı. Onun için yeniden adaylığı normaldi.”

Şunu vurguladı:

Başkanlık için İsmail Kahraman’ın adının geçtiğini ilk kez 13 Kasım’da senin köşende okudum.”

Ne diyelim… Böyle şeyler hatırlatan dostlara can kurban.

 

Türkiye’de ilk Bursa’da tartışılıyor: Enerji kooperatifi

 

Dile kolay… Bursa’da tam 17 yıldır hiç aksamadan tekrarlanan bir etkinlik var: Eleco Elektrik-Elektronik Mühendisliği Konferansı.

Üstelik…

Mesleki bilgi alışverişi sağlayan organizasyon tekli yıllarda uluslararası ve çiftli yıllarda ulusal ölçekte düzenleniyor. 2015 yılı tekli yıl olduğu için, bu yılki konferans uluslararası kapsamda planlandı.

Konferans, sergi ve kapsamında yer alan panellerden oluşan etkinlikler BAOB Yerleşkesi’nde perşembe günü başlayacak ve cumartesi gününe kadar sürecek.

Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar yönetici arkadaşlarıyla birlikte davetiye vermek için geldiklerinde, bu yıl 9.’su düzenlenen uluslararası konferansın en önemli noktasına işaret etti:

Dünyada enerji alanında yeni bir trend var. Dünya artık enerji kooperatiflerini konuşuyor, enerji kooperatifçiliğini tartışıyor.”

Şunu vurguladı:

Bu konu Türkiye’de bugüne kadar hiç gündeme gelmedi. İlk kez Eleco’da bu kritik konu Türkiye için gündeme gelecek.”

Yine…

Başkan Çınar’ın verdiği bilgiye göre, uluslararası Eleco konferansı için 40 ülkeden 400 bildiri geldi, ancak 25 ülkeden 263 bildiri konferansa sunulmaya değer bulundu.

Bine yakın akademisyenin katılacağı konferansta çok sayıda da yabancı konuşmacı yer alacak. Yerleşke içindeki farklı salonlarda paralel oturumlar yapılırken, Cumalıkızık, Gölyazı, Hanlar Bölgesi gibi kentin tarihi dokusunu ortaya koyan mekanlara da geziler düzenlenecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.