1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memura enflasyon farkı yok
Memura enflasyon farkı yok

Memura enflasyon farkı yok

`Bu seneye ilişkin bir fark öngörülmüyor` diyen Bakan Şimşek, toplu sözleşmedeki rakamlara dikkat çekerek, olayın göründüğü gibi olmadığını vurguladı.

A+A-
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memur maaşlarına bir enflasyon farkı öngörmediklerini söyledi.
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, milletvekillerinin 2015 yılı bütçesinin geneli üzerindeki soru ve eleştirilerine cevap veren Şimşek, memur maaşlarına 2015 yılında enflasyon farkının verilip verilmeyeceğiyle ilgili soruyu şöyle yanıtladı: ''Bu seneye ilişkin bir fark öngörülmüyor. Neden? Çünkü toplu sözleşme yapıyorsunuz. Toplu sözleşmede, sadece 175 liralık brüte bakarsanız o çok kısmi olur. Öğretmenlerimize ayrıca 75+75 lira seyyanen artış sağlandı. Sadece bunun etkisi yanlış hatırlamıyorsam 1 milyarın üzerindeydi. Bu hususu hiç dikkate almıyorsunuz.''
 
GERİ DÖNÜŞ OLMAZ
 
4C'ye ilişkin, geçici personel ücretlerinde de brüt ilave 350 lira artış, bir de aile yardımı getirildiğini anlatan Şimşek, şöyle devam etti:
 
'Bunların hepsini dikkate aldığınız zaman, olay göründüğü gibi değil. 2014 yılında en düşük memur maaşı bu haliyle yüzde 8,3 artmış olacak, ortalama memur maaşı artışı yüzde 8,5. Yeni göreve başlayan öğretmen maaşı ise yüzde 14,4 artacak. En düşük memur emekli aylığı yüzde 12,8. 5'inci dereceden emekli olan bir memurun ikramiyesi yüzde 12,4 artmış olacak. 2014 yılı için 10 aylık TÜFE yüzde 8,45. Yılın tamamı için de yüzde 9,4 olarak öngörülüyor. Burada bir toplu sözleşme söz konusu. Hem toplu sözleşme yapacaksınız hem de sonra geri dönüp...'
 
SURİYELİLER'E 4,5 MİLYAR LİRA
 
Suriye'den gelen göçmenlerin maliyetinin sorulması üzerine Şimşek, ''Bugüne kadar bütçeden 2 milyar 315 milyon 629 bin lira harcanmış. Şimdi diyeceksiniz ki, 'Bazı rakamlar zikrediliyor, buradaki fark ne'. Birleşmiş Milletler'in bir standardı var. Çünkü bu konudaki harcamayı sadece bütçeden yapmıyoruz. Mahalli idarelerin çabaları var, başka ayni yardımlar var. Bizdeki rakam en son 4,5 milyar dolar'' ifadesini kullandı.
 
UÇAĞIN TOPLAM MALİYETİ 185 MİLYON DOLAR
 
- Enflasyonda önemli bir sapma var. Bunda kuraklığın etkisi büyük.
 
- İstihdam sağlamada Türkiye'nin performansı hala oldukça iyi.
 
- 2B arazilerinin satışından 3,2 milyar lira gelir elde edildi.
 
- Yeni Cumhurbaşkanlığı uçağının toplam maliyeti 185 milyon dolardır.
 
- Türkiye'nin yüksek cari açığı dış finansman ihtiyacı doğuruyor.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.