1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Merkel’in eşi Profesör Sauer Bursa’ya konferansa geliyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Merkel’in eşi Profesör Sauer Bursa’ya konferansa geliyor

A+A-

​İlki 2007 yılında Kalatizör Derneği tarafından organize edilen önemli bir bilimsel kongre var. Organizasyon, sonraki süreçte Bursa Teknik Üniversitesi tarafından ulusal ölçekte her 2 yılda bir tekrarlandı.

Açıkça söylemek gerekirse, kongre sunumları ve bildirileri çok teknik olduğu için kamuoyunda yeterince yankı bulamadı.

Bu yıl ise…

Bursa Teknik Üniversitesi organizasyonu uluslararası alanda ses getirecek önemli bir buluşmaya dönüştürdü.

Aslında…

Konular yine çok teknik düzeyde. Ne var ki, geçen süreçte kamuoyu da artık kimyasallar alanındaki gelişmelere daha duyarlı olmaya başladı. Çünkü, yaşanabilir dünya isteği bu konuyu gündemin önemli maddesi haline getirdi.

Nitekim…

Bu yılın Kataliz Konferansı’nın ana konuları arasında Sürdürülebilir Enerji ve Alternatif Yakıtlar İçin Katalizörler gibi, Çevre Dostu Katalik Prosesler gibi Hava/Su Kirliliği Kontrolünde Katalitik Metotlar gibi, Yenilenebilir Kaynakların Dönüşümü gibi, Elektrokimyasal ve Fotokimyasal Katalizörler gibi, Kömüre Dayalı Kimyasallar İçin Katalizörler gibi Petrol Rafinasyonu ve Petrokimyada Yeni Katalitik Yaklaşımlar gibi günlük yaşamı ilgilendiren ve etkileyen konular yer alıyor.

Üstelik…

Bu yıl kongreye, petrokimya ürünleriyle ilgili sektörün en önemli kuruluşları olan Tübitak, MAM, Petkim, Tüpraş, Hayat Kimya da katılıyorlar.

Dahası…

Günümüz teknolojisinde önemi giderek artan kataliz konusunda dünyanın en ünlü bilim adamları sunum yapmak ve bildiri vermek için Bursa’ya geliyorlar.

Organizasyonu üstlenen kurulda yer alan Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ferdi Fellah ve BTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu Müdürü Murat Bayrak’la hazırlıkları konuşurken, bildiri sunacak dünyanın tanıdığı bilim adamlarını da saydılar.

Almanya, İtalya, Hollanda, Amerika Birleşik Devletleri’nden kataliz konusunda dünyanın en tanınmış isimleri kongreye katılacaklar.

Listede…

Berlin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Joachim Sauer adını görünce hocalara sorduk:

Prof. Sauer, Almanya Başbakanı Merkel’in eşi değil mi?”

Sorumuz üzerine hocalar önce gülümsediler, sonra şunu söylediler:

Bizim konferansımıza Prof. Dr. Joachim Sauer katalizör ve biyokatalizörler konularındaki bilimsel çalışmalarıyla katılıyor. Eşinin siyasi pozisyonu kongremizin gündemi dışında.”

Bu da…

Bilimsel bir cevap elbette, ama gerçek olan şu:

Bursa Teknik Üniversitesi Yerleşkesi’nde yarın başlayıp cumartesi sona erecek Kataliz Kongresi’ne Almanya Başbakanı Merkel’in eşi Prof. Dr. Sauer çok önemli bir bildiriyle katılacak.

 

 

AK Parti Osmangazi’de 83 bin üyeye tek tek soruyor

 

Şu bir gerçek ki… Günümüzde en çok üyeye AK Parti sahip. Öyle olduğu için de en büyük teşkilat yine AK Parti’de var.

Örneğin…

Yalnızca Osmangazi’de 83 bin üyeye sahip. Yani tüm partilerin toplamından fazla daha fazla sayıda üyesi var. Normalde bu kadar büyük teşkilatlarla yakın ilişki kurmak güçtür.

Fakat…

Teşkilat ilişkilerini hiç gevşetmeyen AK Parti, üyeleriyle sürekli temas halinde.

Nitekim…

AK Parti Osmangazi İlçe yönetiminde İnsan Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Ay ile birlikte Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakkı Şentürk ve Eğitim Komisyonu Başkanı Yaşar Yıldız’la sohbet ederken şunu söylediler:

83 bin üyemizin evlerine ya da işyerlerine tek tek gidiyoruz. Bu ziyaretlerde aynı zamanda üye güncellemesi yapıyoruz. Hatta istekleri olup olmadığını sorduktan sonra ‘Üyeliğinizi devam ettirmek istiyor musunuz?’ diye soruyoruz.”

Açıkçası…

Yöntem ve üyelik konusundaki yaklaşım bize ilginç geldi. Büyük bölümü tamamlanan üye taramasının ay sonunda tümüyle bitirilmesi hedefleniyor.

Üstelik…

Üyeleri yalnızca ilçe yönetimi gezmiyor, kadın ve gençlik kolları da evlerin kapısını çalan heyette temsilci bulunduruyorlar.

Böyle bir tarama çok yorucu olmuyor mu?” dediğimizde AK Parti Osmangazi İnsan Haklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Ay şu cevabı verdi:

Bizim koltuğunu değil, ayakkabılarını eskiten bir başkanımız var. İlçe Başkanımız Ali Yılmaz her sabah namazını başka camide kılarak güne başlıyor, biz de eşlik ediyoruz.”

 

Mudanya için Ankara’dan 3 davet var
 

Erdal Kaya’nın istifasıyla boşalan AK Parti Mudanya İlçe Başkanlığı için yapılan araştırmalar sonunda 3 kişinin bu hafta Ankara’ya davet edilmeleri bekleniyor.

İl Başkanı Cemalettin Torun’un geçen hafta ilçe yönetim kurulu, kadın ve gençlik kolları yönetimleriyle mahalle temsilcilerinden aldığı 3 ismin ardından İl’de bazı değerlendirmeler yapıldı.

Koordinatör milletvekillerinin de görüşlerinin alınmasından sonra, Dr. Murat Ünal, Emin Küçük ve Yusuf Ömeroğlu’nun son görüşme için hafta sonunda Ankara’ya davet edilecekleri kulağımıza geldi.

 

Bahçeli ve Büyükataman’a 11 mahalleden destek geldi
 

Galiba… “MHP’nin Bursa’da 550 civarı il ve ilçe yöneticisi var, ama henüz Devlet Bahçeli’ye destek açıklayan olmadı” diyerek süreci bu sütunlarda başlattık.

Önce Yıldırım İlçe’den 4, sonra Osmangazi’den 7 yönetici “Devlet Bahçeli ve İsmet Büyükataman’ın yanındayız” deyip istifa ettiler.

Bunlara…

Ahmetpaşa, Aktarhüssam, Altıparmak, Çırpan, Çekirge, Hocahasan, İntizam, Kuruçeşme, Kükürtlü, Selimiye, Şahabettinpaşa mahalle sorumlularının desteği eklendi.

Bu kadar azimli çalışmalar seçim dönemi yapılsaydı partimiz farklı olurdu” diyen 11 mahallenin sorumluları “Devlet Bahçeli ve İsmet Büyükataman’ın yanındayız” vurgusunu tekrarladılar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.