1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Metal direnişinde istifa eden 16 bin işçi sendikaya döndü
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Metal direnişinde istifa eden 16 bin işçi sendikaya döndü

A+A-

Rakamlar… Türkiye’de 200 bine yakın, Bursa’da 40 bin civarı üyesiyle metal işkolunda en büyük sendikanın Türk Metal olduğunu gösteriyor.

Ne var ki…

15 Mayıs 2015’te Oyak Renault’tan başlayan işyerini terk etmeme eylemi çok hızlı bir şekilde, başta Tofaş olmak üzere Bursa’daki diğer otomotiv fabrikalarına, ardından da başka illere sıçradı.

Bir anda…

Türkiye’nin son yıllardaki en büyük işçi eylemi olarak kamuoyuna yansıdı.

İşyerini terk etmeme eylemini başlatan Oyak Renault işçileri, üye oldukları Türk Metal Sendikası’nın Robert Bosch fabrikasında yaptığı sözleşme baz alınarak ücretlerinin yeniden belirlenmesini istiyorlardı.

Kısa zamanda büyüyüp sendikaya yönelen eylemler sendikal harekete dönüştü ve Türk Metal’ın 40 bine yakın üyesinden yaklaşık 16 bini istifa etti.

İşte…

O direniş günlerini, Türk Metal Sendikası’nın Bursa’daki 2 şube başkanıyla konuştuk. Bir grup gazeteci meslektaşımızla birlikte, direnişe gerekçe olan Robert Bosch çalışanlarının üye oldukları Türk Metal Bursa 1 No’lu Şube Başkanı Recep Tan ve Tofaş Şubesi Başkanı Şakir Çan’la yaptığımız sohbette, iki başkan önce metal direnişi başlatan yüksek zam oranlı sözleşme konusuna dikkat çektiler:

“Robert Bosch fabrikasındaki arkadaşlarımız 2012-2017 yılları arasında 2 dönem zam alamadan çalıştılar. O nedenle yapılan zam oranı yüksek oldu. Fakat eylemler sırasında, 2 dönem zam yapılmadığını kimse hatırlamadı.”

Şuna dikkat çektiler:

“İşçilerin ücretleri için başlattığı eylem dışarıdan bazı müdahaleler ve provokasyonlarla başka yöne döndü.”

Şunu da anımsattılar:

“O günlerde fabrikaların kapılarına gidip ‘Yanınızdayız, direnin’ diyenler bir daha işçileri hiç arayıp sormadılar.”

Merak edip sorduk…

O süreçte işçiler toplu olarak Türk Metal’den istifa ediyorlardı ve bir başka sendikaya geçtiklerini açıklıyorlardı. Acaba bugünkü durum ne?

Cevabı…

Bursa 1 No’lu Şubesi Başkanı Recep Tan ve Tofaş Şubesi Başkanı Şakir Çan birlikte verdiler:

“O süreçte, çeşitli şubelerden 16 bin civarı üyemiz istifa etti. Fakat yaklaşık 15 bini sendikamıza geri döndü.”

Şunu da eklediler:

“Bin civarı arkadaşımızın da dönmelerini bekliyoruz.”

Başkanlar…

Yeni toplu iş sözleşmesi için yetki başvurularının nisan ayında yapılacağını, mayısta yetki verilmesinin ardından da 1 Eylül’den itibaren yeni sözleşme görüşmelerinin başlayacağını açıkladılar.

 

BMW direnişini sendika nasıl önledi?

 

Türk Metal Sendikası’nın Bursa 1 No’lu Şubesi Başkanı Recep Tan ve Tofaş Şubesi Başkanı Şakir Çan’la sohbet ederken, kamuoyu gündemine gelmediği için bilinmeyen 2015 yılındaki başka bir direnişi öğrendik.

Tan şöyle anlattı:

“Robert Bosch Fabrikası’nda sözleşme sıkıntıları vardı. O günlerde BMW’den bir heyet fabrikaya gelecekti.”

Şunu açıkladı:

“Arkadaşlar bunu öğrenince, Korupark önüne çıkıp yolu keserek eylem yapmak istediler.”

Şunu da ekledi:

“Böyle bir eylemin hem ülkeye, hem de yol kesileceği için kent halkına zarar vereceğini anlatıp ikna ettik ve vazgeçirdik.”

 

Üyelere 100 milyon lira eğitim yardımı

 

Sendikacılık anlayışında sosyal sendikacılık giderek daha önemli hale geliyor. Türk Metal bu yönde de önemli adımlar atıyor.

Bir yandan Kadın Kolları ile sosyal etkinlikler düzenlerken, sendikaya alınan cenaze aracıyla üye ailelerinin ülkenin her yerine gidecek cenazeleri taşınıyor.

En önemli destek de eğitim için veriliyor.

Türk Metal Sendikası’nın Bursa 1 No’lu Şubesi Başkanı Recep Tan ve Tofaş Şubesi Başkanı Şakir Çan sohbet sırasında, 2015 yılından bu yana üyelere toplam 100 milyon lira eğitim yardımı dağıtıldığını, 25 milyon lira daha dağıtılacağını açıkladılar.

 

Sanayide tehlike: Nitelikli elemansızlık fabrika kapattırıyor

 

İstatistiklere bakarak söylemek gerekirse, işsizlik en önemli sorunlarımızdan. Hatta tüm istihdam projelerine karşın giderek artıyor. Fakat sanayi koşullarında bakıldığında, ortaya çarpıcı bir sorun olarak çıkıyor.

Soruna da…

Firmalara eğitim ve eleman danışmanlığı yapan Faveo Danışmanlık Genel Müdürü Barış Gül geçenlerde sohbet ederken dikkat çektiğinde şaşırdık.

Söze…

“Sanayimiz için en büyük tehlike, nitelikli eleman ihtiyacı” diye başladı ve gözden kaçan sorunu şöyle dile getirdi:

“Nitelikli eleman eksikliğinin iki ana nedeni var. Birincisi, insanlar işsizlik maaşı aldıklarında bir süre çalışmak istemiyorlar. İkincisi, sanayide güce dayalı işlerde çalışmak istemiyorlar.”

Şu söyledikleri bize çok çarpıcı geldi:

“Bazı sektörlerde üretime talep var, fakat nitelikli eleman bulunamadığı için firmalar makine kapatmak zorunda kalıyorlar. Öyle olunca da müşteri kaçıyor, başka illere gidiyor.”

Sonra da…

Önemsediğimiz bir öneri getirdi:

“3 ayda bir Sayın Valimizin başkanlığında toplanan İl İstihdam Kurulu var. Artık ciddi sorun haline gelen bu konu Kurul’da ele alınmalı.”

 

Yolları Bursa’dan geçen polis müdürleri Antalya’da buluştu

 

Fotoğrafı görünce şöyle bir düşündük… Celal Uzunkaya uzun yıllar Şube Müdürlüğü’nden Emniyet Müdür Yardımcılığı’na kadar değişik görevlerde Bursa’ya hizmet etti.

Bursa’dan sonra Emniyet Genel Müdür Yardımcısı oldu, ardından İzmir Emniyet Müdürü olarak başarılı bir dönem geçirdi, şimdi de Antalya Emniyet Müdürü olarak görev yapıyor.

Çocuklarıysa Bursa’da yaşamayı sürdürüyorlar.

Fotoğrafta yer alan Sırrı Tuğ, Candemir Özdemir, Süleyman Kutay, Yaşar Çatal değişik dönemlerde değişik illerde İl Emniyet Müdürü olarak hizmet verseler de, yolları Bursa’ya hizmetten geçen isimler.

Halen de Polis Başmüfettişleri olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nde hizmet veriyorlar.

İşte…

Yolları Bursa’dan geçen polis müdürleri Sırrı Tuğ, Candemir Özdemir, Süleyman Kutay, Yaşar Çatal kendileri gibi yolu Bursa’dan geçen Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’yı ziyaret ettiler.

Bursa’da birlikte çalıştığı arkadaşlarıyla Antalya’da sohbet eden Uzunkaya fotoğrafı sosyal medyadan paylaşırken mutluluğunu da gizlemedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.