1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Metroda hayal gerçek oluyor: Emirsultan-Heykel-Acemler!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Metroda hayal gerçek oluyor: Emirsultan-Heykel-Acemler!

A+A-

Her ne kadar... Son dönemde kentleşme anlamında merkezden dışa doğru yeni yerleşim alanları gelişmiş olsa da, Bursa'nın omurgası olarak kent merkezini oluşturan Emirsultan-Heykel-Altıparmak-Çekirge ekseni ana aks olarak geçerliliğini koruyor. 

O bakımdan...

Ulaşım planlamaları içinde de Emirsultan-Çekirge hattının ayrı bir yeri var.

Nitekim...

Yıllarca belediye otobüslerinin 1 nolu hattıydı. Trafiğin kendini hissettirmeye başladığı 80'li yılların en önemli gündemi Çakırhamam'dan girip Atatürk Caddesi'nin altından geçerek Emirsultan'a ulaşacak yeraltı yolu oldu.

Bursaray'ın gündeme geldiği 90'lı yıllardaysa ileri dönük hedef olarak Altıparmak-Heykel-Emirsultan hattı için fikirler geliştirildi. Hatta, metronun Acemler'den mi yolsa Merinos'tan mı içeri girmesinin daha doğru olacağı tartışmaları bile yapıldı.

Fakat...

Bu tartışmalar, Bursa'nın en büyük metro hayali olarak kaldı.

İşte...

O hayali gerçekleştirmek için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe talimatı verdi ve çalışmalar başladı.

Dahası...

Kent merkezinde tümü yeraltından yapılacak metro hattı proje çalışmalarında mesafe bile alınırken finansmanı için de ilk adımlar atıldı.

Buna göre...

Metro hattının batıdaki başlangıç noktası Acemler'deki Bursaspor İstasyonu olacak. Böylece hem Timsah Arena'nın, hem de bu bölgede yapılacak olan  yeni Devlet Hastanesi Kompleksi'nin merkeze ulaşım bağlantısı sağlanacak.

Acemler'den Çekirge'ye doğru çıkacak olan yeni metro hattı Kükürtlü Caddesi'ne dönüp, yolun altından ilerleyerek Çelik Palas Oteli önünden Çekirge Caddesi'ne çıkacak.

Ardından...

Atatürk Stadyumu yerine yapılmakta olan meydana ulaşıp Altıparmak Caddesi'ni yine altından geçerek Çatalfırı'nda Cemal Nadir Caddesi'nden Çakırhamam'da Atatürk Caddesi'ne ulaşacak.

Heykel'den sonra da, Setbaşı-Yeşil-Şible güzergahından Emirsultan'a gelecek.

Ana güzergahı bu şekilde belirlenen ve halen proje çalışmaları süren hatta isim de verildi:

Osmangazi Metrosu.

Ancak...

Yılların hayali olan Osmangazi Metrosu projesi Yıldırım Metrosu'na başlandıktan sonra gündeme alınacak.
 

Emirsultan'dan Şevket Yılmaz'a metro
 

Proje çalışmalarına başlanan Osmangazi Metrosu batıda Acemler'den başlayıp Kükürtlü-Altıparmak-Heykel güzergahından Emirsultan'a ulaşacak, ama burada bitmeyecek.  

Çünkü...

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nn talimatıyla hazırlıklarına başlanan projenin ikinci aşamada Davutkadı İstasyonu'nda Yıldırım Metrosu'na bağlanması öngörülüyor.

Böylece...

Ertuğralgazi üzerinden Şevket Yılmaz Hastanesi'ne gelinecek. O noktanın Ankara Yolu'nda Mimar Sinan İstasyonu'na bağlanmasıyla da mevcut metro hattına kentin içinden çok özel bir bağlantı sağlanacak.
 

Amerikan demokrasisi mahkemelik oldu, endişeyle izliyoruz!
 

Aslında... Amerika'daki seçimden önce bugünkü kaosu tahmin eden biri vardı: Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez.

Seçim öncesi öngörülerini bu sütunlardan paylaştığımız Dr. Gürsel Dönmez'le dün Bursa yolundayken bugünkü tabloyu konuştuk. Dikkat çektiği nokta şu:

"Amerika’da seçimlerin hemen peşinden sokaklar hareketlendirildikten sonra şimdi derin kulisler ısınıyor."

Bu noktada...

"Seçim sonuçları henüz resmen ilan edilmedi" deyip ekledi:

"Olağanüstü sürpriz olmazsa, Trump başkanlık görevine 20 Ocak 2017 tarihinde başlayacak. Fakat o tarihe kadar ne olacağı belli değil."

Ardından...

19 Aralık'ta Başkan'ı seçecek delegeler tarafından sürecin sonlandırılacağını vurgulayıp, o güne kadar her şeyin değişebileceğini söyledi:

"Seçimi kaybetseler de, küreselcilerin sonucu kolay kabul etmeyecekleri belliydi. Hillary Clinton kazansaydı, aynı direnişi konvansiyonel Amerika yapacaktı. Gördüğümüzden çok daha büyük bir çatlak var sistemde."

Gördüğü şu:

"Amerikan devletinin derin unsurları asimetrik yöntemleri birbirlerine karşı kullanarak, kıyasıya çatışacaklar gibi gözüküyor. Trump'ın işi zor."

Söylediği şu:

"Yeşillerin Başkan adayı Jill Stein, Wisconsin eyaletinde sonuçlara itiraz etti ve oylar tekrar sayılacak. Aynı şekilde Michigan ve Pensilvanya sonuçlarına da itiraz edileceği anlaşılıyor."

Kaygısı da şu:

"Amerikan Demokrasisi mahkemelik oldu. İlginç ve çok karanlık bir durum var. Amerika'yı endişe ile izliyoruz. Trump Beyaz Sarayın kapısından giremeyebilir. Girse bile çıkamayabilir."

Tersinden de baktı:

"Zayıf ihtimal gözüküyor, ama yeniden sayım olur da seçim Hillary Clinton lehine sonuçlanırsa, Amerika tam anlamıyla bir kaos yaşar."

Tahmini şu:

"Dolar çakılır ve dünya altüst olur. Amerika bir post-modern iç savaş bile yaşayabilir."
 

Kor Ateşte Demlenmiş 1001 mini öykü
 

Başbakanlık Başdanışmanı ve Dış İlişkiler Başkanı Dr. Gürsel Dönmez bir yandan Türkiye’yi ilgilendiren dış konulara yönelik politikalara çalışırken, diğer yandan kitaplar üretiyor. 

Nitekim…

Dr. Dönmez’in yayınlanmış 7 kitabının 3’ü şiir denemelerini içeriyor. Geçen ay Kozmik Mesele’yi yayınlayan Dönmez’in dün de Twitter’daki 140 karakter sınırıyla kaleme aldığı 1001 mini öyküyü bir araya getiren Kor Ateşte Demlenmiş 1001 Mini Öykmü adlı kitabı elimize ulaştı.

Ötüken Yayınları’ndan çıkan kitabın “Yâ nasip” ölçüsüyle sıralandığını vurgulayan Dönmez, ayrıca metapolitik bütünlüğe de dikkat çekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.