1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Meyve bahçesine termik santral nasıl yapılacak, plan ne olacak?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Meyve bahçesine termik santral nasıl yapılacak, plan ne olacak?

A+A-
Aslında… Bursa için konunun kapanmış olması gerekiyor. Son noktayı Danıştayçoktan koydu bile.

O kararda…
Yani, Manisa’nın Yırca ilçesinde zeytinlik araziye kurulmak istenen termik santral için verilen yürütmeyi durdurma kararında, “kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran bir tesisin yapılmasının mümkün olmadığı” çok açık vurgulanıyor.
Kararın hukuki değerlendirmesi zaten yok.
Çünkü…
İtiraz yolunun kapatılması da hükmün ana maddelerinden biri.
Kararın Bursa’yı ilgilendiren bölümündeyse, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesiyönetimi tarafından yapılmak istenen termik santral var.
Evet, zeytinlik alanların korunmasıyla ilgili özel bir yasa var, fakat Danıştay’ın kararı zeytinliklerin yanında tarım alanlarını da tarif ediyor.
O bakımdan…
Termik santralların Avrupa’da kent merkezlerine kurulduğunu göstermeye yönelik broşür ve kitapçıklar dağıtmanın daDOSAB termik santralını kurtarmaya yetmeyeceği ortada.
Nedeni belli:
Avrupa’da örnek olarak gösterilmeye çalışılan termik santrallarla Demirtaş’ta kurulmak istenen termik santral arasında çok ciddi farklar var.
Dahası…
Broşürle kent kamuoyuna arzulanan doğrultuda propaganda yapma arzusunun da Danıştay kararıyla bağlantısı olduğunu, zamanlaması gösteriyor.
Bildiğimiz kadarıyla…
Danıştay’ın Yırca için verdiği kararı emsal göstererek hukuki süreç başlatma hazırlığında olan kurumlar var.
İşte…
Tam bu noktada, Demirtaş’a yapılmak istenen termik santralın, tarım alanları yakınında olma kriterinin çok ötesine geçtiğini anımsatmak gerekiyor.
Daha açık söylemek gerekirse…
Yırca’da tarım alanlarına mesafe konan termik santral, Demirtaş’ta tarım alanın çevresine bile değil, tam üstünekuruluyor.
Nitekim…
Bu sütunların okurları 2 Ağustos 2014 günü, Bursa Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker’in görüşlerini okudular.
Yaşamını Bursa’ya hizmet ile geçiren, 30 yılı aşkın DSİ Bölge Müdürlüğü hizmetinin ardından 1994-1999 dönemindeBüyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Saker, o gün yer verdiğimiz değerlendirmelerinde “DOSAB termik santralının içini acıttığını” şu sözlerle dile getirmişti:
“Demirtaş Barajı’nı ve sulama sistemlerini, DOSAB’ın oturduğu alan dahil çevredeki çok verimli meyve bahçelerine ulaştıran biri olarak, benim içimi acıtan bir görüntü daha var projenin tanıtım açıklamasında.Santralın karşı tarafında, meyve bahçeleriyle kaplı çok geniş bir alan Kömür Depolama Alanı olarak kullanılacak. Bu kullanım yeri imar planına da işlenecek.”
Sonra da sormuştu:
“Hani, Bursa Anayasası dediğimiz 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında Korunacak Tarım Toprakları vardı?”
Sahi…
Eğer uygulanmayacaksa, eğer kişisel tasarrufa dayalı girişimlere göz yumulacaksa, kent anayasası kabul edilenÇevre Düzeni Planı neden yapıldı?

 

***

 

Uygulamamak için plan yapılır mı?

 

Erdem Saker’in sorusu çok önemli. Çünkü, çağrışım yaptırdığı konular var.
Örneğin…
Madem hiç dikkate alınmıyor, madem önemsenmeyip uygulanmıyor, neden Çevre Düzeni Planları yapılıyor?
Bu sütunların okurları, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Çevre Düzeni Planı’nı ne kadar önemsediğimizi biliyorlar.
Kaygımız belli:
Saker döneminde kent anayasası olarak hazırlanan Çevre Düzeni Planı’nda “mutlaka korunması” önerilen tarım alanlarına yönelik girişimler eğer destek buluyorsa, bugün yapılan planları da yarın başkaları delik-deşik ederler.
Çağrımız şu:
Bu kentte hep birlikte yaşıyoruz ve gerçekten de başka Bursa yok, bunu hiç unutmamamız gerekiyor.

 

***

 

Osmangazi kongresinde Altepe’den Bey Sarayı sürprizi

 

 

Pazar günü, Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapılan AK Parti Osmangazi kongresine damga vuran konuşmalardan birini Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe yaptı.
Konuşmasında…
Büyükşehir arasında altyapısı en güçlü il olarak öne çıkan Bursa’nın çehresini ve siluetini değiştirdiklerini vurgulayan Başkan Altepe şunu ekledi:
“Yerüstündeki tarihi eserlerin restorasyonunu bitirdik, şimdi sıra yeraltındaki tarihi eserlere geldi.”
Sonra da açıkladı:
“Bursa’nın sembolü olan Bey Sarayı’nı günyüzüne çıkarıyoruz. Bunu çıkarabilmek için, yeni bir Orduevi yapmayı Büyükşehir Belediyesi olarak üstümüze aldık.”
Doğrusu istenirse…
Bursa’nın hem Bizans döneminde, hem de Osmanlı döneminde yönetildiği yer alan Bey Sarayı’nın kalıntıları halenTophane’de Orduevi olarak kullanılan alanın altında bulunuyor.
Başkan Altepe de geçen döneminden beri Bey Sarayı’nı yerin altından günyüzüne çıkarmak ve kentin sembol yapısını canlandırmak istiyor. Fakat defalarca yaptığı başvuruya Genel Kurmay onay vermediği için, projeler hazır olduğu halde çalışma başlatılamadı.
Son olarak…
Geçen yıl görüşmelerde, Bey Sarayı’na karşılık Acemler’de İstihkam’ın olduğu yerde yeni bir Orduevi binasıyapmayı önermişti.
Kongredeki konuşmasından, bu önerisinin Genel Kurmay’da kabul gördüğü izlenimi edindik.
AK Parti Osmangazi kongresinin sürprizi de bu oldu.

 

***

 

Kadına şiddete karşı farkındalık masalarına Dilek Ağacı

 

 

Projeyi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü hazırladı. Amaç da, Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Gününedeniyle farkındalık oluşturmak.
Nitekim…
Dün sohbet ettiğimiz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Fikriye Aydın ve Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Tunca, son dönem olaylarla çok sık gündeme gelen kadına şiddet konusuna karşı, vatandaşı öncebilinçlendirmek ve sonra da farkındalık oluşturmak için hazırladıkları etkinlikleri anlattılar.
Bu kapsamda…
Önümüzdeki hafta 24, 25,26 Kasım tarihlerinde Emek, Yıldırım Belediyesi Önü, Osmangazi Bursaray İstasyonu veGülbahçe Muhtarlığı Önü’nde 3 günlük program hazırlandı.
Programa göre…
Söz konusu 4 noktada Farkındalık Masaları kurulacak. İl Müdürlüğü uzmanlarıyla Baro temsilcilerinin de hazır bulunacakları bu Farkındalık Masaları’nda kadınlar hem şiddete karşı bilinçlendirilecek, hem de yaşadıkları sorunları anlatabilecekler.
Ayrıca…
Masaların yanına Dilek Ağaçları oluşturulacak. Dileyen kadınlar dilek ve sorunlarını bu ağaçlara asacaklar. Asılan yazılar daha sonra değerlendirilecek.
Yanı sıra…
25 Kasım Salı günü Merinos’ta, konuşmacıları arasında yer alacağımız bir panel var.
Bu arada…
22 Kasım’daki Tofaş-Royal Halı Gaziantep basketbol ve 24 Kasım’daki Bursaspor-Fenerbahçe futbol maçları sırasında pankartlar asılacak. 25 Kasım’da Emniyet ile birlikte araçlara yönlendirici bilgilerin yer aldığı broşürlerle küçük armağanlar dağıtılacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.