1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP, ‘etkisiz muhalefet’ diyen 2 eski il başkanını partiden attı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP, ‘etkisiz muhalefet’ diyen 2 eski il başkanını partiden attı!

A+A-

Aslında… MHP İl Yönetim Kurulu 23 Ağustos günü yaptığı toplantıda, Meral Akşener’e destek veren ve onunla birlikte olağanüstü kurultay için çalışan 2 eski il başkanı Hasan Toktaş ve Yüksel Yılmaz hakkında “ihraç isteğiyle disipline verilmeleri” kararı aldığında sonuç hakkında herkesin fikri oluştu.

Yani…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin işaretiyle disipline sevk kararı alındığı için Toktaş ve Yılmaz’ın ihraç edileceklerini herkes anladı.

Nitekim…

Gelişmeyi adım adım bu sütunlardan aktardık. MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ve yönetimi yönetimin feshi yoluyla Yüksel Yılmaz’ın görevden alınmasıyla atandıkları için kurucu yönetim özelliğindeler.

O nedenle…

Bursa’da İl Disiplin Kurulu olmadığı için, Bursa İl aldığı kararı MHP Genel Merkezi’ne bildirdi, Genel Merkez de en yakın il olarak Yalova İl Disiplin Kurulu’na görev verdi.

Yalova’dan savunma isteği geldiğinde de, Hasan Toktaş ve Yüksel Yılmaz’ın dilekçeyle “Sağlıklı savunma yapabilmemiz için hakkımızda isnad edilen suçlarla ilgili bilgi ve belgelerin gönderilmesini” başvurusu yaptıklarında da bu sütunlardan aktardık.

Ne var ki…

Yalova’dan savunma için istenen belgeler gelmediği gibi, başvurular savunma yapmadıkları şeklinde algılandı ve kimseye sürpriz olmayan kararı verildi.

Bu kararla da…

Bursa’nın 2 eski il başkanları Hasan Toktaş ve Yüksel Yılmaz ihraç edildiler.

Ancak…

Verilen kararda ilgi çekici noktalar var.

Örneğin…

Yalova İl Disiplin Kurulu’nun kararında, Toktaş ve Yılmaz’ın “…etkisiz muhalefet diyerek asılsız ithamda bulundukları” belirtiliyor.

Yanı sıra…

10 Temmuz’da kurultayı biz yapacağız diyerek söz verenler ne var ki ilk fırsatta sözlerinin arkasında durmamıştır” diyerek de “Genel Merkez yöneticilerini sözlerinde durmayan kişiler” olarak gösterdikleri bir başka gerekçe olarak kararda yer alıyor.

Yine…

2 eski il başkanının Genel Başkan, Genel Sekreter ve parti hiyerarşisiyle parti organlarına “disiplinsizlik teşkil edecek veya manevi şahsiyetlerini rencide edecek” ithamlarda bulundukları belirtiliyor.

Bir başka maddedeyse, 2 eski il başkanının MHP’nin gelişmesine mani olacak davranışlarda bulundukları öne sürülüyor.


 

Yılmaz: Mücadelemizi yarım bırakmayız

 

Olağanüstü kurultay için çalıştığı gerekçesiyle önce MHP İl Başkanlığı görevinden alınan, dün de kendisinden önceki il başkanı Hasan Toktaş ile birlikte ihraç edilen Yüksel Yılmaz’la konuştuk.

Söze…

10 Temmuz’da kurultay yapacağınızı söylediniz, neden vazgeçtiniz diye sorduk, bize ihraç gerekçesi olarak geri döndü” diye başladı, “savunma dahi almadan” karar verildiğini vurguladı.

Söylediği şu

Bizim mücadele geleneğimizde başladığımız işi yarım bırakmak yok. Düşüncemizi dile getirmeye ve arkasında durmaya devam edeceğiz. İhraç kararı duruşumuzu etkilemeyecek, geri adım atmayacağız.” 


 

Bursa’nın en büyük kadın sivil örgütünde 29 Ekim şenliği

 

Kadın sivil toplum örgütlerinin sayıları ve çalışma alanları bakımından Bursa çok geniş bir alan. Nitekim, kadın dernekleri de kendilerine belirledikleri misyon doğrultusunda çalışmalar yapıyorlar, hatta sosyal sorumluluklar üstleniyorlar.

Hepsini de elbette önemsiyoruz, hatta destekliyoruz.

Fakat…

Bursa’daki kadın sivil toplum örgütleri arasında en büyüğü denildiğindeyse akla 5 bin üyeli Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi Kadın Kolu geliyor.

Aynı zamanda Şube Eğitim Sekreteri olan Selda Tekman’ın başkanlığındaki Türk Metal Kadın Kolu son bir yıldır giderek artan bir tempoda önce sendikalı kadın işçiler arasında, sonra da toplum arasında sosyal bağı güçlendiren adımlar atıyor.

Nitekim…

Merinos yanındaki Türk Metal Sosyal Tesisi’nde hafta içi günlerde hem eğitim, hem sosyal kaynaşma buluşmaları gerçekleştirilirken, özel günler için de özel organizasyonlar yapılıyor.

Bu kapsamda…

Kadın işçilere yönelik, gruplar halinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları düzenlendi. İlk organizasyon da coşkulu cumhuriyet kutlaması olarak gerçekleşti.

Böylece…

Türk Metal Sendikası Bursa Şubesi Kadın Kolu, sendikal faaliyetler ve sosyal etkinlikler yanında cumhuriyet kutlaması da yaparak yeni bir kulvar açtı.


 

AK Partili kadınlar Nilüfer’e özel siyasi seferberlik başlattı

 

​Her ilçenin kendine özgü yanları var. Bu nedenle her ilçede,. toplumun alışkanlıkları ve beklentileri doğrultusunda siyaset tarzı farklılıkları ortaya çıkmıyor.

Bu noktada…

Bursa’daki en özel ilçe olarak da karşımıza Nilüfer çıkıyor. Seçmenin tercih istikrarı da sergilediği Nilüfer’de hem yapılaşma farklılığından kaynaklanan siyasi çalışma zorlukları var, hem de özellikle AK Parti’nin zaman zaman karşılaştığı görünmez duvarlar var.

İşte…

Böylesine farklı bir siyasi alan özelliği sergileyen Nilüfer’de farklı projelerle farklı siyasi çalışmalar yapan AK Parti teşkilatı yanında Nilüfer İlçe Kadın Kolu da mahallelere yönelik Nilüfer’e özel projeler geliştiriyor.

AK Parti Nilüfer İlçe Kadın Kolu Başkanı Dilek Durak yönetiminden Günnaz Dönmez, Gülümser Efe, Birgül Yüksel, Elif Aslan, Şüheda Öz ile birlikte ziyaretimize geldiklerinde Nilüfer’de kadın siyaseti üzerine de konuştuk.

Hem yaptıklarını, hem de yapacaklarını anlattılar. Nilüfer’de siyasi seferberlik hazırlıklarını da anlattıklarından çıkardık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.