1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. MHP hızlandı: Hafta sonu temayül hafta içinde anket
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

MHP hızlandı: Hafta sonu temayül hafta içinde anket

A+A-

Seçime dolu dolu 72 gün kaldı. Siyasi partiler hazırlıklarında son aşamaya geldiler. Yalnızca MHP’de süreç biraz farklı işledi.

Çünkü…

MHP 21 Mart’ta, yani Nevruz günü Ankara’da kurultay yaptı. O nedenle aday belirleme süreci diğer partiler gibi işlemedi. Kurulların çalışması yerine, Genel Başkan Devlet Bahçeli nezaretinde özel bir çalışma süreci yaşandı.

Şimdi…

Bahçeli’nin bir noktaya kadar getirdiği aday belirleme çalışmaları aday listesi haline dönüştürülecek. Bunun startı da, ilk toplantısını bugün yapacak olan yeni Merkez Yönetim Kurulu’nda veriliyor.

Programa göre…

MHP’nin geçen hafta seçilen Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu bugün saat 11.30’da Anıtkabir’i, saat 12.30’da rahmetli Alparslan Türkeş’in mezarını ziyaret edecekler.

Saat 14.00’te başlayan MYK’da ise yeni başkanlık divanı seçilecek. Kurulda, Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’ın yeniden MHP Genel Sekreteri olarak görev alması bekleniyor.

Toplantıda…

Kurultay öncesi Bahçeli’nin yürüttüğü çalışmaların bundan sonraki aşamaları ele alınacak. Daha doğrusu, bugünkü toplantıyla birlikte MHP’de aday belirleme süreci tam anlamıyla işlemeye başlayacak.

Süreç belli:

Milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmesine yalnızca 12 gün kaldı. O nedenle, milletvekili aday adaylığı başvuruları sırasında ilk değerlendirmeyi ve buna bağlı olarak da ilk elemeleri yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, listelere son şeklini vermeden önce teşkilat ve kamuoyu görüşlerini öğrenmek istiyor.

Bunun için de…

Muhtemelen hafta sonunda temayül yoklamasının daha önceden belirlendiği gibi cep telefonlarına SMS’le gelecek şifrelerle internette oy kullanılması yöntemiyle yapılması planlanıyor.

Yanı sıra…

Hafta içinde de kamuoyu araştırmalarının çok hızlı bir şekilde yapılması için MHP Genel Merkezi’nden çalıştıkları araştırma firmalarına uyarı gitti.

Kısacası…

MHP bugünden itibaren vites arttırarak hızlanıyor.

 

Büyükataman’ın MYK yorumu

 

Kurultaya MHP Genel Sekreteri olarak giren İsmet Büyükataman’la, yeni dönemi ve yeni Merkez Yönetim Kurulu’nu konuştuk. Şunu söyledi:

Bursa adına bizim bir kaybımız olmadı. MYK’da daha önce Necati Özensoy vardı, yerine başka arkadaşımız görev aldı. Merkez Disiplin Kurulu’nda da daha genç bir kardeşimiz sorumluluk üstlendi.”

Ardından…

Bursa mevzi kaybetmedi. Aksine, Bursa’dan aday adayı olan Çetin Elmas ile sayısal olarak daha da arttı” deyip ekledi:

Bursa adına önemsenmesi gereken bir durum. Genel Başkanımız Bursa’yı dikkate alıp önemsiyor ve daha çok şeyler bekliyor.”

 

Mehmet Tunçak: Siyaset enerjisi

 

İlk günden beri AK Parti’de siyaset yapıyor. Şevket Orhan’dan sonra İl Başkanı olarak genç yaşta sorumluluk aldı, ilk İl Genel Meclisi Başkanı oldu, 2007 genel seçiminde milletvekili seçilip Ankara’ya gitti.

AK Parti’de herkes, Mehmet Tunçak’ın halkla ilişkilerdeki sıcaklığını ve siyasi enerjisini biliyor. 2007-2011 döneminde en çok sorumluluk üstlenen milletvekillerinden biriydi.

2011’de parlamento dışı kalan Mehmet Tunçak yeniden aday. Teşkilat onu tanıyor. O nedenle kendini anlatmasına gerek yok.

 

En çok fotoğraf çektiren: Necmi İnce

 

AK Parti aday adaylarını elimizden geldiğince izlemeye çalışıyoruz. En çok Necmi İnce’nin sosyal medyada yayınladığı fotoğraflar dikkati çekiyor.

Fotoğraflarda, Cumhurbaşkanı’ndan Başbakan’a, bakanlardan parti üst yöneticilerine, Bursa’daki yerel yöneticilerinden parti önderlerine kadar herkes var.

Açıkça söylemek gerekirse, AK Parti adına karar ve hüküm verebilecek bu kadar insanla fotoğraf çektirebilmek bile başarı. O nedenle, Necmi İnce soysal medya paylaşımlarıyla en renkli aday adayı görüntüsü veriyor.

 

Kemal Demirel: Halk istediği için yeniden aday adayı!

 

Bu sütunların okurlarının iyi bildikleri gibi, Kemal Demirel eski arkadaşımız. Kendisini “CHP’de, gençlik kollarında büyüdü” sözleriyle anlatırız.

1992’de CHP’nin yeniden kuruluşunda Kurucular Kurulu’nda yer aldı. Osmangazi ve İl başkanlıkları yaptı. 2002’den 2007’ye iki dönem milletvekili seçildi, Parti Meclisi ve MYK üyeliklerinde bulundu.

Milletvekiliyken soru önergesi ve demiryolu eylemi rekorları sahibiydi. Meclis sonrası bu kez Bakanlara mektup gönderip sorunları aktarmayı sürdürdü.

Son dönem…

Eylemlerinden oluşan fotoğraflarla toplam 17 sergi açtı. Bunların 7’si demiryolu eylemlerinden fotoğraflarından oluşuyordu. Ankara ve İzmir’de de sergilerini tekrarladı. Kapanan köy okullarını da 11 sergide fotoğraflarla sergiledi.

Eşi Nimet Demirel’le birlikte ziyarete geldiğinde, CHP’ye yeniden aday adaylığı başvurusu yapma gerekçesini açıkladı:

Gittiğim yerlerde halk neden milletvekilliğine devam etmediğimi soruyor. Halkın talebi üzerine, halkın sesi olmak için aday adayı oldum.”

Şunu da ekledi:

Önseçim olmasaydı, başvuru yapmazdım.”

 

Üyelere el yazısıyla mektup gönderdi

 


Yerel seçimde 
Büyükşehir Adayı olduğu CHP’nin oylarını arttıran Necati Şahin, bu kez milletvekili aday adayı olarak farklı çalışmalar yapıyor.

Şahin hafta içinde CHP’nin 28 bin üyesine kendi el yazısıyla mektup gönderdi. Mektupta ülkenin durumunu değerlendiren Şahin kendisi için önseçimde oy isterken “Karanlık yeterince uzadı, aydınlığa ulaşmanın tam zamanı” diyor.

 

İstanbul’dan İnegöl’e ödül geldi

 

Yerel yönetim yayıncılığı alanında Türkiye’nin en etkili yayın organlarından biri olan ve Bursa’dan tanıdığımız Erengül Bilenser tarafından yayınlanan Özel Kalem dergisi geleneksel yerel yönetim ödülleri kapsamında İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ödüllendirdi.

Aktaş ödül töreninde, İnegöl mobilyası ile ilgili sunum da yaptı.

 

DP’de Hamaloğlu istifa etti mi?

 

Mehmet Hamaloğlu yakın zaman öncesine kadar Gemlik İlçe Başkanı olarak DP’de siyaset yapıyordu. Ekim ayı başında kendini bir anda DP İl Başkanı buldu, şubat ayı sonunda yapılan kongrede seçilmiş il başkanı unvanı kazandı.

Fakat, geçen hafta Ankara’da yapılan kurultay sırasında yaşadığı bazı tartışmaların ardından istifa kararı aldığı, kararını yönetiminde tartışacağı konuşuluyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.